ua en ru

Олександр Кваснєвський: "Для іміджу України вибори до Ради є важливішими, аніж Євро-2012"

Автор: RBC.UA
Незважаючи на будь-який результат виборчої кампанії, владі України буде складно легітимізувати результати виборів до Верховної Ради в європейській і американській дипломатії. Напередодні дня голосування РБК-Україна поспілкувалося з одним з найщиріших лобістів входження України до Євросоюзу, Президентом Польщі 1995-2005 рр., головою наглядової ради Ялтинської Європейської Стратегії Олександром Кваснєвським. Кваснєвський розповів, як оцінюють на Заході парламентську кампанію, в тому числі - в контексті ув`язнення Тимошенко і Луценко, а також небезпеки повторної хвилі кризи і перспектив ЄС.

РБК-Україна: Пан Кваснєвський, Вас небезпідставно вважають другом України, і одним з найвпливовіших лобістів і адвокатів її в ЄС, тим більше, якщо врахувати, що саме Ви представляєте в Україні наглядову місію від Європарламенту. Наскільки пильно стежать за українськими виборами в Європі? І які настрої домінували?

Олександр Кваснєвський: Це дуже важливі вибори. Все в Європі спостерігають, як вони пройдуть. Всі чекають, що ці вибори, звичайно, відповідно до закону, повинні бути чесними і прозорими. І, звичайно, ми сподіваємося, що так і буде тому, що в нинішньому складному політичному становищі, в якому опинилася Україна, вибори повинні послужити тим сигналом, що європейські стандарти, демократичні стандарти тут істотні.

Приїде багато сотень спостерігачів із різних європейських інститутів, щоб з максимальною ступенем серйозності оцінити якість українських виборів. Все залежить тепер від якості цих виборів.

Читайте також: Вибори-2012 online: Всі новини дня голосування на парламентських виборах в Україні (оновлюється)

РБК-Україна: Що саме є критерієм чесності українських виборів?

Олександр Кваснєвський: Згідно зі стандартами, вони повинні бути прозорими. Процедури - згідно законам. Був прийнятий новий виборчий кодекс. І це важливо, тому що він був узгоджений, в тому числі, з опозицією. Ми чекаємо, що все буде відповідно до цього Кодексу і не буде ніяких фальсифікацій.

Зрозуміло, фальсифікації можуть бути з різних сторін, але не можна допустити, щоб вони були. Спостерігачі стежитимуть за тим, як працюють медіа, які є можливості у всіх політичних сил представити свою програму, своїх кандидатів і т.д.

Їм буде з чим порівнювати, враховуючи те, що у них великий досвід спостереження за виборами і в Росії, і в Білорусії, і в Польщі. За парламентськими виборами в Грузії спостерігали також дуже серйозно.

Якщо оцінювати з політичної точки зору, то скажу вам відверто і коротко - це важливий тест, це такий серйозний політичний момент для України і довіри до України.

РБК-Україна: Це останній шанс для України?

Олександр Кваснєвський: Знаєте, я політик, і не хочу говорити про останній шанс. Але я думаю, що це (парламентські вибори поточного року) - серйозний момент і не можна допустити помилки. Всі дивляться. І чекають, що після цих виборів ми зможемо сказати, що європейські стандарти в Україні дотримуються.

РБК-Україна: Питання з Тимошенко і Луценко відкладено?

Олександр Кваснєвський: Абсолютно не відкладено, наша місія буде продовжуватися. На час виборчої кампанії її активність знизилася, тому що ми б не хотіли, що б наша місія була інструментом для кого то під час виборчої кампанії.

Але після виборів ми повернемося до всіх питань. Включаючи не тільки Тимошенко і Луценко, але і до правових реформ, реалізація яких повинна продовжуватися в Україні до їх логічного завершення.

РБК-Україна: Тобто, умовно кажучи, питання Тимошенко і Луценко знято з порядку денного, для того щоб їм ніхто не міг скористатися.

Олександр Кваснєвський: Думаємо, що ситуація не зміниться. І ситуація, в якій перебуває пані Тимошенко, не буде погіршуватися.

Читайте також: Вибори-2012 в Україні: Влада і опозиція закликали громадян прийти на вибори

РБК-Україна: Ваше особисте ставлення до того, що зараз відбувається в Україні?

Олександр Кваснєвський: Враховуючи свою місію, я повинен бути обережний з моєю особистою думкою. Ви самі назвали мене другом в Україні. Я з Україною пов'язаний уже 20 років, з самого початку незалежності. І як Ви пам'ятаєте, Польща перша країна в світі, яка визнала незалежність України в 1991 р.

І, звичайно, мене тішать позитивні новини з України. І, звичайно ж, у мене болить не лише голова, а й серце - від того, що тут відбувається. І ті тенденції, які не подобаються Вам, вони ж не подобаються і мені.

Але йде процес. Треба йти вперед, працювати і прибирати це все те, що нам не допомагає на шляху до демократичної економічно ефективної країні.

РБК-Україна: Україна багато в чому програє Польщі у розвитку на даний момент?

Олександр Кваснєвський: В якому сенсі?! З футболу - ні. Ми в граємо одній групі.

Що стосується розриву, його можна помітити. Успіх Польщі в тому, що ми в останні 20 років добре використали свої шанси - стали членами Євросоюзу, наша економіка, незважаючи на кризу, добре розвивається, політична опозиція поліпшується, зміцнюється.

Ви знаєте, що було великою перевагою Польщі і що, на жаль, не відбувається тут в Україні? У нас теж було багато політичних партій, і вони боролися між собою, але на головні, стратегічні цілі - НАТО, ЄС, розвиток демократії - всі працювали разом.

І за 20 років ми зуміли використати наш потенціал, щоб досягти цих цілей. У вас, по моєму, особливо в останні 10 років, йде сильна боротьба між політичними партіями - і це веде до втрати часу.

РБК-Україна: Можна так трактувати: свобода Тимошенко - підписання асоціації з ЄС? Чи це різні процеси, не взаємозалежні між собою?

Олександр Кваснєвський: Ні. Це різні процеси. У вас вже парафований договір про асоціацію, тепер треба зробити наступний крок.

А питання Тимошенко перебуває на такому юридичному і політичному рівні, що складно порівнювати. Але для успішної європейської політики України важливо прибрати всі гальма. У їх числі, зрозуміло, перебуває і питання Юлії Тимошенко.

РБК-Україна: До речі про реформи. Знаменитий архітектор польських реформ Бальцерович назвав одним із ключових прикладів реформування польської економіки збільшення тарифів на газ. Коли тарифи були збільшені чи не п'ять разів, але це призвело в кінцевому підсумку до зменшення споживання. Як Україні вирішити це питання, враховуючи, що кожному, хто вирішить підвищить тарифи, електорат, умовно кажучи, видасть «чорну мітку»?

Олександр Кваснєвський: Ви праві - це велика проблема, але її треба вирішувати. Здорова економіка з державними субсидіями для забезпечення тарифів довго жити не зможе.

Але треба враховувати і наш досвід. Так, Бальцерович зробив велику справу, реалізувавши в Польщі так звану шокову терапію, за що його багато хто в нас поважають. Але багато все-таки і ненавидять.

Так що треба шукати підхід економічно ефективний і політично можливий, для того щоб люди змогли пережити наслідки такого кроку.

Читайте також: Лешек Бальцерович: "Я побоююся, що до Євро-2012 в Україні та Польщі буде побудовано занадто багато об'єктів"

РБК-Україна: Що головне, на Ваш погляд, Україні дало спільне проведення Євро-2012?

Олександр Кваснєвський: По-моєму, цей чемпіонат пройшов чудово і у вас, і у нас. Це був великий успіх. І, можливо, для України він був важливішим, ніж для Польщі, яка вже є членом ЄС.

Але для багатьох європейців Польща була невідомою країною. Завдяки Євро-2012 вони зрозуміли, що вона добре організована, приємна, дружня, що в нашій країні можна чудово провести час.

І думаю, що європейський чемпіонат допоміг розумінню, що Україна - країна європейська, що тут можна на тільки добре провести час, але і працювати.

Чемпіонат - це чемпіонат. Один місяць пройшов - і можна зупинятися, треба продовжувати рух вперед. Тепер найголовніше, після цього успіху, провести чесні, прозорі і добре організовані вибори. Це буде впливати на імідж України навіть більше, ніж Євро.

РБК-Україна: Що може бути, якщо їх не визнають? Бойкот, ізоляція?

Олександр Кваснєвський: Бог ти мій, навіть не говоріть мені про такі речі! Я боровся, за що б це були хороші вибори.

РБК-Україна: Добігає кінця черговий рік. Ви могли б зараз оцінити наскільки змінився інвестиційний клімат в Україні в порівнянні з 2011 р.? Наскільки, з точки зору європейців, в неї цікаво вкладати?

Олександр Кваснєвський: По-моєму, у цікаво. Я за таку європейську політику, яка вважає, що, по-перше, Україна - це європейська країна, а по-друге, потрібна нам для розвитку не тільки українського, але і європейського ринку. Україна - це і сам по собі великий ринок. І багато українців працює в Європі. Тільки в Польщі зараз працює від 600 тис. до 1 млн чоловік.

Крім того, Україна - це регіон важливих інвестицій. Але Україні потрібна модернізація, а в союзі з Росією модернізація неможлива. Ми потрібні один одному.

РБК-Україна: Йдеться про рівноцінне партнерство? Як ви вважаєте, Європа зацікавлена в Україні?

Олександр Кваснєвський: Так оцінювати складно. Звичайно, момент зараз складний, Європа переживає свої проблеми, криза. Але нам не можна концентруватися тільки на короткострокових сенсах. Нам треба думати стратегічно - на довгу перспективу.

Повторюю ще раз, ми потрібні один одному. І я впевнений, якщо Україна розвиватиме свою демократію, свої інститути то настане такий день, коли ми опинимося в одному клубі.

РБК-Україна: Ви вірите, що Україна буде в Євросоюзі?

Олександр Кваснєвський: Вірю. Звичайно вірю.

РБК-Україна: Україна повинна бути в Євросоюзі?

Олександр Кваснєвський: По-моєму, повинна. Якби я був українським політиком, я б дуже інтенсивно боровся за це.

РБК-Україна: Але як можна боротися за те, що само скоро може стати історією. Ви не розподіляєте апокаліптичний сценарій про розкол Євросоюзу? ЄС не загрожує крах?

Олександр Кваснєвський: Ні, не бійтеся цього. Я скажу так: європейська інтеграція - це один з двох найуспішніших проектів в історії людства. Перший - це США. І він зовсім не схожий на європейську інтеграцію. А другий - це Європейський союз.

Ви подивіться, що вийшло в Європі після двох світових воєн, десятків мільйонів жертв. 70 років Європа живе у світі, розвивається, дружить між собою. Пройшов дуже глибокий процес примирення між, наприклад, німцями і французами і німцями та поляками.

Думаю, ми пройдемо цю кризу. І Євросоюз буде одним з трьох важливих гравців у майбутньому - разом із США та Китаєм.

РБК-Україна: Коли буде знайдено рецепт оздоровлення?

Олександр Кваснєвський: По моєму, відповідь вже знайдена. Все, що робить ЄС в останні місяці, - це правильно. Ми, звичайно, можемо сперечатися про те, наскільки високий темп прийняття цих рішень. Але це теж ціна, яку ми платимо за демократію. Треба використовувати всі процедури, а це вимагає часу.

Втім, вважаю, заходи для розвитку економіки, які прийняті Центробанком, в тому числі, можливість покупки народних облігацій - це все правильно. Думаю, все йде в правильному напрямку, і ще буквально два-три таких важких року - і розвиток піде набагато швидше.

Читайте також: МЗС ФРН закликає Євросоюз і США до якнайшвидшого створення ЗВТ

РБК-Україна: Кризи, аналогічної кризі 2008 р., не буде?

Олександр Кваснєвський: Це глибока криза, але, по-моєму, її не порівняти з кризою, наприклад, 30-х років. Яким нас лякають, коли говорять про Велику депресію.

Потенціал Європи дуже сильний. Ви запитували мене, чи переживе Євросоюз, і про це ж мене питали в Америці, і я говорив їм: зверніть увагу, у нас не тільки потенціал в 500 млн осіб і вже 27 країн, а це в півтора рази більше ніж у США. Причому з Україною і Туреччиною - це цифра досягне 650 млн. І економіка, якщо вважати всі країни, №1 у світі.

Ще, може бути і смішний приклад, але тим не менше. Ви пам'ятаєте, як все стежили під час Олімпійських ігор у Лондоні, хто переможе по золотих медалях - Китай або США. І в підсумку збірна США випередила Китай на кілька медалей. Але якби підрахували всі медалі 27 країн європейського союзу, то у нас було б 85 золотих медалей - набагато більше, ніж у Китаю чи США. Тобто, потенціал істотний, треба його тільки використовувати.

РБК-Україна: Яка подальша перспектива консолідації ЄС - створення т. зв. Сполучених Штатів Європи?

Олександр Кваснєвський: По-моєму, в цьому напрям треба йти. Це не буде США, але буде якась європейська федерація, яка мала б багато спільних політик і, звичайно, поважала всі національні ідентичності, і т. д.

Ми ніколи не будемо країною, яка говорить однією мовою, але в цій диверсифікації ми можемо знайти багато спільного.

Спілкувався Олексій Біловол