ua en ru

Алан Аптер: Через високі рентні ставки на видобуток природного газу Україна може втратити інвестпривабливість

Автор: RBC.UA
Ексклюзивне інтерв'ю голови Ради директорів Burisma Holdings Алана Аптера

Ексклюзивне інтерв'ю голови Ради директорів Burisma Holdings Алана Аптера

Україна і Росія фактично досягли домовленостей по газу "на зимовий період". Відповідно необхідність в особливому положенні в газовій галузі відпала?

- Звичайно, ми вітаємо підписання рамкової угоди між ЄС, Україною і РФ. Тим не менш, дуже важливо, щоб Україна не зупинялася в реалізації Енергетичної стратегії, покликаної максимально наростити внутрішній видобуток і знизити залежність від іноземних постачальників природного газу. Я вважаю, що це сьогодні превалює думка по всьому політичному спектру. Тим не менш, Міністерство фінансів пропонує використовувати збільшену в липні плату за надрокористування в два рази (до 55%) на постійній основі. Разом з тим я розумію необхідність уряду шукати шляхи збільшення доходів, але пропонована ініціатива створює величезні ризики для реалізації стратегії енергетичної незалежності і значно знижує привлекательсть розвідувальних робіт з нових родовищ, які є капиталозатратными.

Але в Мінфіні вважають "липневі" податкові зміни для газовидобувників не високими і навіть мають намір відстоювати їх збільшення.

- Пропонована ставка ренти є високою для будь-якої з країн Центральної та Східної Європи, тим більше тих держав, які прагнуть реалізовувати політику імпортозаміщення і зниження залежності від зовнішніх джерел енергії. Запропоновані ставки ренти, безсумнівно, призведуть до зниження обсягів інвестицій у газову сферу, що підірве не тільки політику енергобезпеки, але і зробить неможливим забезпечити надходження до бюджету запланованих Мінфіном рівнях.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк після зустрічі з міністром з питань торгівлі США Пенні Прітцкер домовилися про спільні дії у пріоритетних для обох сторін сферах. Зокрема, йдеться про залучення американських інвестицій в проекти по енергетиці. Наскільки реальний інтерес американських інвесторів до України?

- Ми також чули те, що пані Пріцкер сказала про те, що Україна повинна провести податкову реформу і здійснити дерегулювання. Це допоможе створити необхідні умови для приходу інвесторів США. Інтерес США та інших західних інвесторів до України дійсно реальний. Але терміни їх приходу сюди будуть залежати від політичної стабільності, вирішення військового конфлікту в східних областях України та реалізації реформ, які повинні закласти надійну основу для економічного зростання. Як інвестиційний банкір, який працював в таких структурах як Morgan Stanley і Renaissance Capital, я можу сказати, що Україна повинна враховувати ряд факторів: перед прийняттям рішення інвестори аналізують регіони по всьому світу, щоб визначити найбільш перспективні з них. І тільки після цього зупиняються на конкретних країнах і найбільш привабливих секторах. Якщо дивитися на Україну в контексті інвестицій у газовий сектор, то збільшення ренти в поєднанні з іншими проблемами країни, не робить її привабливою навіть серед сусідніх держав. А без іноземних інвестицій, розраховувати на збільшення внутрішньої розвідки і видобутку газу не доводиться.

Ви входите до Ради директорів найбільшого незалежного газодобувача в Україні Burisma Holdings. Чи розглядаєте ви можливість скорочення інвестицій з видобутку природного газу до кінця року?

- Ні. У 2014 році ми завершимо всі проекти з розвідки та буріння свердловин, які були передбачені нашим стратегічним планом, прийнятим на початку року. Зокрема, до кінця поточного року ми плануємо ввести в експлуатацію 21 нову свердловину, і очікуємо добути близько 675 млн кубометрів газу. Що стосується планів на наступний рік, то будемо розглядати їх колись буде краще розуміння, в яких умовах нам доводиться працювати. З необхідними інвестиціями ми могли б в 2015 році ввести від 15 до 20 нових свердловин і вийти на обсяг видобутку понад 1 млрд. кубометрів видобутого газу. Але цей план передбачає значний обсяг інвестицій з боку Burisma Holdings, так як розгортання сучасних технологій розвідки і видобутку дуже дорого в українських геоусловиях. У випадку стабільної ситуації в Україні та сприятливого інвестиційного клімату, Burisma планує прискорити розвідку і видобуток на своїх родовищах, тим самим сприяючи енергетичної незалежності України, соціальному благополуччю наших співробітників і регіонів, де ми працюємо, через залучення західних інвестицій, в тому числі і з США. Із-за нестабільності в країні інвестори призупинили свої програми. Збільшення рентної плати лише ускладнює наші можливості в діалозі з інвесторами, які сьогодні оцінюють інвестиції в газовидобуток як високоризиковані.