ua en ru

Аграрне лобі вийшло з тіні

Аграрне лобі вийшло з тіні Податкові пільги для агропромислового сектору щорічно обходяться бюджету України в 30 млрд грн
У Верховній Раді на наступному тижні представники Кабміну будуть боротися з представниками великих сільськогосподарських холдингів. Обійтися без конфлікту не вийде - занадто потужні фінансові потоки здатний перенаправити з приватних кишень у державні законопроект №2527.

У Верховній Раді на наступному тижні представники Кабміну будуть боротися з представниками великих сільськогосподарських холдингів. Обійтися без конфлікту не вийде - занадто потужні фінансові потоки здатний перенаправити з приватних кишень у державні законопроект №2527.

До останнього часу між аграрним лобі в українській політиці і владою існував свого роду нейтралітет. Сільськогосподарська галузь демонструвала впевнене зростання, але на тлі доходів металургів, хіміків та машинобудівників не справляла сильне враження. Лобістських можливостей так званих "аграрних баронів" було недостатньо, щоб серйозно впливати на українську політику, але цілком вистачало для захисту доходів від посягань держави. Все змінилося після окупації Донбасу і викликаної цим кризи в економіці.

Різке падіння вітчизняної металургії, викликане неоголошеною війною з Росією і низкою інших чинників, несподівано вивело найбільші українські сільськогосподарські холдинги в незвичний для них статус локомотива економіки. Крім пошани такі зміни принесли аграріям неминуче пильну увагу з боку уряду, який перебуває в стані безперервного пошуку джерел поповнення бюджету.

Влада виявила, що галузь, яку традиційно підтримували за допомогою пільг, давно виросла з коротких штанців і вже в змозі віддавати борги. А внесок аграріїв у ВВП України, який досяг 10%, ніяк не відповідає кількості вступників податків - всього 1%. Тобто галузь навчилася дуже добре ухилятися від податків. Перевести аграріїв на загальні правила оподаткування запропонував глава профільного Комітету ВР Тарас Кутовий, який зареєстрував законопроект №2527.

Ініціатива народних депутатів легко знайшла підтримку в Кабінеті міністрів. Глава Мінфіну Наталія Яресько назвала аграрну галузь найсильнішою в Україні, але зазначила дуже скромну роль при наповненні казни. "АПК зараз є найбільш вагомою і найбільш сильною галуззю української економіки. Ми віримо, що законопроект №2527 ні в якому разі не зупинить аграрний сектор. Але галузь дійсно повинна відігравати велику роль у податковій базі", - заявила вона. З такою постановкою питання погодилися і функціонери МВФ, які добре розуміють всю абсурдність ситуації з "пільгами для багатих" в умовах загальної кризи.

За оцінкою представника МВФ в Україні Жерома Ваше, різні податкові пільги для агропромислового сектору щорічно обходяться бюджету України в 30 млрд грн. Природно, що законопроект №2527 був названий одним з ключових пунктів Меморандуму між Україною і МВФ, і обов'язковою умовою для отримання другого траншу від Фонду. "У нас є поточний проект меморандуму, який є основою для другого траншу. Це ті зобов'язання, які взяв на себе уряд. Одне з цих зобов'язань стосується системи ПДВ у сільському господарстві", - відзначає Ваше.

Незважаючи на повну одностайність голови профільного комітету у Верховній Раді, представників Кабміну та міжнародних фінансистів, прийняти законопроект №2527 виявилося не так просто. Аграрні холдинги за минулий час не тільки вийшли на високий рівень доходів, але і пристойно "накачали" лобістські м'язи.

Проходження документу через сесійний зал супроводжувалося мітингами і мовчазним опором "співчуваючих" депутатів. Гроші вміють себе захищати, а їх у сільськогосподарського бізнесу цілком достатньо. Власники агрохолдингів міцно влаштувалися в першій двадцятці українського Forbes, а лідер цієї групи Юрій Косюк займає там почесне п'яте місце, з офіційним капіталом понад мільярд доларів.

Тим не менш, законопроект №2527 пройшов перше читання і на наступному тижні знову буде внесений до сесійної зали. Як заявив нашому кореспонденту голова парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Тарас Кутовий, комітет буде рекомендувати народним депутатам підтримати законопроект у другому читанні.

Українські експерти вважають дії влади цілком логічними. На кону не тільки гармонійний розвиток галузі в умовах чесної конкуренції і наповнення бюджету, але і транш МВФ, залишитися без якого для нас сьогодні дуже великий ризик.

"Україні давно пора обмежити аграрні холдинги в їх прагненні отримувати надприбутки за допомогою податкових пільг від держави. І вимоги МВФ абсолютно правильні і справедливі - це вільна конкуренція на ринку. Якщо цей сектор нашої економіки дає гарний прибуток, про які пільги взагалі можна говорити. А якщо ми порушимо меморандум з МВФ, нам просто не виділять наступний транш. Наша влада повинна думати саме про ці наслідки, а не слухати аграрне лобі", - говорить заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.