ua en ru

Агенти Держдепу: як і чому в Раді звільнили Соболєва і не чіпали НАБУ

Агенти Держдепу: як і чому в Раді звільнили Соболєва і не чіпали НАБУ Боротьба між парламентською коаліцією та антикорупційним відомствам не подобається західним партнерам (РБК-Україна)

Парламент усунув Єгора Соболєва з посади голови антикорупційного комітету Верховної Ради. Паралельно до парламенту внесено законопроект, що дозволяє звільняти голів антикорупційних відомств без аудиту.

На початку листопада народний депутат Єгор Соболєв заявив, що його хочуть звільнити з посади голови парламентського комітету з протидії корупції. Тоді з'явилася інформація про те, що депутати від БПП і НФ збирають підписи під відповідним зверненням до парламенту. Ці кадрові перестановки депутати пов'язували з ситуацією навколо призначення аудитора НАБУ.

І ось, через місяць, 6 грудня комітет зібрався на засідання, в ході якого голосами в основному БПП і НФ робота Соболєва на посаді голови комітету була визнана незадовільною. А вже в четвер, 7 грудня, парламент більшістю голосів звільнив Соболєва з посади голови антикорупційного комітету. Паралельно в парламент був внесений законопроект лідерів фракцій БПП і НФ, який дозволяє звільняти голів антикорупційних відомств без результатів аудиту. Його розгляд планувалося разом із звільненням Соболєва. Однак цього не сталося. В першу чергу, із-за втручання посольства США і західних структур. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Незадовільна робота Соболєва

У листопаді народний депутат Єгор Соболєв ("Самопоміч") публічно заявив про те, що коаліція має намір звільнити його з посади голови антикорупційного комітету. "Мене хочуть звільнити з посади голови парламентського комітету з протидії корупції. Взагалі мені цим загрожують з весни. Але зараз активізувалася підготовка. Колеги по комітету, делеговані до нас "Блоком Петра Порошенко" і "Народним фронтом", розповіли, що їх змушують поставити підписи під зверненням до парламенту з проханням призначити іншого голову", - повідомив він 9 листопада. Тоді депутат назвав кілька причин такої ініціативи БПП та НФ - бажання команди президента призначити свого аудитора НАБУ, намір внести зміни до електронного декларування, а також відтягнути процес прийняття закону про антикорупційне суді.

6 грудня стало відомо, що десять депутатів антикорупційного комітету підписали заяву про усунення Соболєва з посади керівника комітету з-за його незадовільної роботи. Відповідне питання було включено в повістку засідання, після чого члени комітету почали висловлюватися з цього питання. "Ця ідея виникла не тоді, коли про це писали ЗМІ, вона виникла вчора після доповіді генерального прокурора (Юрія Луценка, - ред.). Я думаю, що кожен з членів комітету, в тому числі тих, хто підписався, зможуть свою думку з цього приводу висловити", - сказав один з підписантів відповідної заяви, депутат від БПП Юрій Буглак. За словами ініціаторів звільнення Соболєва, вирішальну роль у цій ситуації відіграла інформація, оприлюднена генеральним прокурором Юрієм Луценком, що стосується зв'язків Михайла Саакашвілі з побіжним бізнесменом Сергієм Курченко, а також про фінансування останнім акцій по дестабілізації ситуації в Україні. Як відомо, у мітингах під Радою активну участь брав і сам Соболєв.

Депутат від БПП Сергій Лещенко на тому ж засіданні запропонував заслухати звіт голови антикорупційного комітету в Раді, і лише після цього виносити на голосування питання про його зміну. Цю ідею підтримав позафракційний член комітету Дмитро Добродомов, вказавши на чесність і прозорість такої процедури. Емоційно розкритикували ініціативу звільнення Соболєва позафракційні Володимир Парасюк та Юрій Дерев'янко, близький зараз до Михайлу Саакашвілі. На їх переконання, Банкова намагається узурпувати владу та встановити контроль над усіма антикорупційними структурами в країні.

У ході розгляду цього питання усіх цікавило думку депутата Радикальної партії Ігоря Попова, якого називали одним з головних кандидатів на посаду керівника комітету. "Я думаю, що всі погодяться з тим, що у нас заблокована робота комітету, останнім результативне засідання було 20 вересня", - сказав Попов. В результаті Соболєв таки поставив на голосування рішення про визнання його роботи незадовільною та ініціювання перед парламентом зміни керівника антикорупційного комітету. "За" проголосували 12 з 22 присутніх депутатів. Підтримали це рішення нардепи від БПП, "Народного фронту", Радикальної партії, "Оппоблока" і "Відродження".

У четвер ввечері, 7 грудня, Верховна Рада 256 голосами БПП, НФ, "Оппоблока", Радикальної партії, "Волі народу" і "Відродження" все-таки відсторонила Соболєва від виконання обов'язків голови комітету з протидії корупції. Його ймовірними наступниками, правда, в статусі виконуючого обов'язки, називають Попова депутата від НФ Юрія Савчука. Обидва вони - заступники голови комітету.

"Агенти Держдепу"

Тема діяльності НАБУ була центральною і на засіданні парламенту в середу, коли в Раду для звіту прибутки генпрокурор Юрій Луценко і голова СБУ Василь Грицак. У своєму виступі Луценко закликав парламентаріїв і особливо комітет Соболєва якнайшвидше вирішити питання з аудитором НАБУ. Втім, основною темою виступу керівників ГПУ та СБУ була остання спецоперація, в ході якої агенти НАБУ нібито провокували чиновницю Держміграційної служби на хабар. Луценко заявив про порушення НАБУ законодавства в частині провокування хабара та несанкціонованого прослуховування, а в Бюро в свою чергу відкинули всі звинувачення і заявили про зрив ретельно готується спецоперації. "Кримінальна відповідальність за вже допущені помилки обов'язково буде, в першу чергу, керівника відомства, який, згідно закону, має повноваження та зобов'язаний відповідати за дотримання всіх правил", - заявив Луценко в залі парламенту.

В АП неофіційно говорять про те, що НАБУ перейшло всі межі і, заручившись підтримкою США, спокійно порушує українське законодавство. Це дуже непокоїть президента. "Україна виконує свої міжнародні зобов'язання, але в ситуації, коли НАБУ порушує законодавство - буде виходити виключно із своїх внутрішніх інтересів. Це наша внутрішня справа", - сказав РБК-Україна джерело в АП.

У середу ввечері, відразу після визнання антикорупційним комітетом незадовільною роботу Соболєва, голови фракцій БПП і НФ Артур Герасимов і Максим Бурбак зареєстрували законопроект, яким запропонували надати парламенту можливість звільняти директора НАБУ без аудиту. Це пропозиція коаліції викликало бурхливу реакцію низки політиків, представників громадянського суспільства і західних партнерів. Пізніше стало відомо, що цей законопроект навіть внесли до порядку денного засідання Ради у четвер. Однак уже вранці в парламенті почали говорити про те, що розгляд законопроекту не буде, хоча формально він залишається зареєстрованим.

Джерела в АП стверджують, що вночі президент провів зустріч з Артуром Герасимовим та Іриною Луценко з цього приводу. "Президент вчора пізно ввечері це обговорював з Герасимовим і Луценка. Його позиція, що цей законопроект - перебір. Це з серії перестаралися", - розповідає співрозмовник РБК-Україна. У команді президента запевняють, що він не буде прийнятий. Особливо після серії жорстких заяв західних партнерів.

Як стало відомо РБК-Україна, вночі в АП була серія дзвінків від західних дипломатів з цього приводу. "У них завжди є логічне пояснення тому, що відбувається. Ось і цього разу вони запевнили, що свої зобов'язання Україна дотримується, а суперечливі законодавчі ініціативи вносять депутати і президент тут ні при чому", - розповів один з європейських дипломатів. За його словами, ЄС не буде тихо спостерігати за ситуацією з НАБУ, оскільки антикорупційні заходи - це одна з умов надання Україні безвиза і фінансової допомоги. "Від цього залежить майбутня макрофінансова допомога з боку ЄС і співпраця з МВФ. Адже західні партнери дуже тісно спілкуються між собою і готові реагувати спільно, як це сталося з конфліктом ГПУ з НАБУ", - говорить джерело. За його словами, прозвучали дуже різкі заяви Держдепу і ЄС, на які керівництво України зобов'язане звернути увагу та вжити заходів.

У ніч з 6 на 7 грудня з'явилося ще і заяву МВФ, в якому глава Фонду Крістін Лагард висловила стурбованість ситуацією з НАБУ і САП. "Ми глибоко стурбовані останніми подіями в Україні, які здатні відмотати назад прогрес, досягнутий раніше у створенні незалежних інститутів з протидії корупції високого рівня, в тому числі НАБУ і САП", - заявила Лагард. А це вже серйозний дзвінок для української влади, адже боротьба з корупцією є частиною урядових зобов'язань у програмі співробітництва з МВФ.

Зняттям законопроекту Гермасимова-Бурбака з порядку денного засідання ситуація не вичерпана. "Ми знаємо, що законопроект прибрали з порядку денного парламенту в четвер, але він залишається зареєстрованим і це нас турбує. Адже є небезпека того, що вони будуть добиватися свого і все-таки змінять законодавство по-своєму", - говорить джерело РБК-Україна серед західних дипломатів. Але в БПП заспокоюють, що цей законопроект – всього лише пропозиція для подальшого обговорення з метою удосконалення законодавства. І ніхто не збирався за нього голосувати цю хвилину.

Так чи інакше, але питання діяльності НАБУ дуже турбує президента і його команду, і опускати руки із-за критики західних партнерів там не збираються. "Хіба це нормально, коли головне антикорупційне відомство підпорядковується і звітує Держдепу? У ряді європейських країн НАБУ звітує прем'єру, парламенту, а в Україні – США", - говорить РБК-Україна один з членів команди Порошенка. За його словами, потрібно врегулювати цю ситуацію і виходити з внутрішніх інтересів України, а не підкорятися волі американського посольства. "Точно також вони хочуть поставити свого аудитора НАБУ. Тобто ця структура з усіх сторін буде контролюватися ззовні", - продовжує співрозмовник.

Окрему роль в цьому процесі зіграла і позиція "Народного фронту". Як стало відомо РБК-Україна з джерел та у БПП, і в НФ, в ніч з середи на четвер лідер цієї партії Арсеній Яценюк і глава МВС Арсен Аваков відвідували американське посольство, де спілкувалися на цю тему з послом США. Саме після цієї зустрічі з'явилася заява Яценюка з приводу законопроекту Герасимова-Бурбака. За його словами, політрада партії прийняла рішення домагатися виконання низки завдань для виходу з кризи, що склалася в правоохоронних органах. "Перше – невідкладне прийняття закону України про Антикорупційне суді. Друге – негайне голосування у Верховній Раді за призначення незалежного і професійного аудитора НАБУ, з міжнародним досвідом і який має широку підтримку в міжнародних колах. НФ буде пропонувати таких як Роберт Сторч або інших міжнародно визнаних фахівців", - зазначив Яценюк. Варто відзначити, що саме Сторч – це той самий американський юрист, котрого лобіювали "єврооптимісти" і американське посольство, і якого так не хотіла фракція БПП. "Ще вчора ввечері на засіданні фракції всі були "за" проект Герасимова-Бурбака, і Яценюк в тому числі. Розійшлися в повній впевненості, що в четвер буде голосування. А вранці все перегралося. Кажуть, був жорстокий розмова, Яценюку обіцяли все кари єгипетські, і він дав задню. Герасимов лютує з цього приводу", - розповідає співрозмовник видання в НФ.

У свою чергу, джерело в керівництві цієї політсили повідомив, що це Яценюк запросив американського посла, а на зустрічі були також Аваков і спікер Андрій Парубій. "Півтори години дискусії, і Яценюк запропонував не включати до порядку денного цей закон. Потім Яценюк поїхав до президента і переконав його зняти документ. Президент підтримав, і в 3 години ночі законопроект виключили", - говорить співрозмовник. В НФ неофіційно підкреслюють, що цей документ не був спрямований конкретно проти глави НАБУ Артема Ситника, як це сприйняло більшість політиків. "Питання Ситника взагалі не стоїть", - підкреслив собеденик, додавши, що проект стосувався голів усіх антикорупційних органів, а не тільки НАБУ.

У той же час, співрозмовники РБК-Україна в парламенті звертають увагу, що зняття з розгляду законопроекту Герасимова-Бурбака – це сигнал, в першу чергу, судовій системі. "Це сигнал, що Ситник – "тато". Що НАБУ в силах, і за ними Захід. Судова система готова "лягти", але не розуміє під кого. А тепер стало видно. Правда, Луценко закусився міцно, так що веселощі навряд чи закінчиться", - сказав співрозмовник.