ua en ru

Афганський героїн щорічно приносить наркомафії до 69 млрд дол

Автор: RBC.UA
Щорічний дохід наркокартелів від продажу афганських наркотиків складає близько 69 мільярдів доларів, заявив міністр з боротьби з наркоторгівлею Афганістану Зарор Ахмад Мукбіл.

Щорічний дохід наркокартелів від продажу афганських наркотиків складає близько 69 мільярдів доларів, заявив міністр з боротьби з наркоторгівлею Афганістану Зарор Ахмад Мукбіл. Афганські наркоділки, за словами міністра, в рік заробляють більше 1 млрд дол., передає ВВС

Виступаючи на зустрічі голів антинаркотичних агентств у Душанбе, Зарор Ахмад Мукбіл заявив, що наркотики в Афганістані не будуть легалізовані, а пропозиції про централізований викуп урожаю опію у афганських фермерів непереконливі. На думку міністра, такий захід лише стимулюватиме виробництво і викорінення виробництва наркотиків в країні можливе тільки при зміцненні безпеки.

Раніше генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив, що міжнародному співтовариству не вдається викорінити наркоторгівлю в Афганістані, де виробництво опію тільки за минулий рік зросло на 61%.

У свою чергу голова МЗС РФ Сергій Лавров визнав, що виробництво опіуму в Афганістані зросло з 3,6 тис. тонн в 2010 р. до 5,8 тис. тонн в 2011 р. З виступу міністра випливало, що відповідальність за це несуть у тому числі країни НАТО і особливо США, які недостатньо борються з посадками опіатів в Афганістані і не бажають налагоджувати антинаркотичну взаємодію з Організацією договору про колективну безпеку (ОДКБ).

Раніше США збиралися представити свій новий проект по боротьбі з афганським наркотрафіком, в який повинні бути залучені всі центральноазіатські країни-члени ОДКБ. Деякі деталі проекту під назвою "Центральноазіатська антинаркотична ініціатива" (CACI) у жовтні розкрив на Генасамблеї ООН помічник держсекретаря США з контролю за наркотиками та охорони правопорядку Вільям Браунфілд.

Ініціатива охопить п'ять країн - Казахстан, Киргизію, Таджикистан, Узбекистан і Туркменістан, який не входить в ОДКБ. У них планується створити спецпідрозділи по боротьбі з наркомафією, причому процес повинен відбуватися на гроші і під керівництвом США. На полях конференції у Відні США мали намір представити цю ініціативу і навіть прийняти заяву в її підтримку за підписом представників восьми держав - п'яти республік Центральної Азії, Афганістану, РФ і США. Концепцію проекту учасникам розіслали заздалегідь.

Однак РФ відкинула пропозицію США. Суть російських претензій до американської ініціативи полягає в широких повноваженнях і доступі американських військових до оперативної і секретної інформації, що надходить в силові відомства і спецслужби центральноазіатських країн. У Москві побоюються, що це дасть США можливість збирати чутливу інформацію і потім за допомогою цих даних шантажувати владу країн регіону.

Зазначимо, в даний час на Афганістан припадає близько 90% всього виробленого в світі опію, який є основною сировиною при синтезі важкого наркотику героїну. У 2010 р. ООН визнала Афганістан монополістом з виробництва опію.

На початку цього року агентство ООН з наркотиків і злочинності заявило, що за підсумками 2011 р. вартість афганського опіуму виросла на 133%. За даними ООН, на виробництві опіуму в Афганістані, в минулому році місцеві селяни, які вирощують опіумний мак, заробили понад 1,4 млрд дол. Експерти відзначають, що ціни на опіум почали зростати в 2010 р, через скорочення пропозиції. Урожай маку виявився значно меншим через грибкові захворювання рослин. Проте пізніше виробництва маку в районах, уражених грибком, стало повертатися до колишніх масштабів.

Торік ООН передбачала, що виробництво опіуму зросте, оскільки через зростання цін воно стає все більш вигідним. В результаті, за 2011 р. у трьох районах Афганістану, раніше оголошених вільними від маку (де площа макових посівів становила менше 100 гектарів), знову відзначено зростання виробництва опію. Мова йде про східну провінцію Капіса, а також північні провінції Баглан і Фар'яб. За даними доповіді ООН, в 2011 р. опіумного маку в Афганістані було засіяно на 131 тис. гектарів, що на 7% більше, ніж у попередньому році. При цьому кількість виробленого опіуму зросло на 61% - з 3,6 тис. тонн в 2010-м до 5,8 тис. тонн в 2011-м.

Опіум - ключове джерело доходів терористичного ісламістського руху "Талібан", що базується в Афганістані і Пакистані.