ua en ru

Адвокат Аблязова Сергій Ріпа: "Український слідчий позбавив мого клієнта законного захисту"

Автор: RBC.UA
Адвокату Сергію Ріпі не дають ознайомитися з матеріалами кримінальної справи, яку було порушено проти його клієнта - казахського політика-дисидента Мухтара Аблязова, що має безпосереднє відношення до "БТА Банку" Казахстану. В інтерв'ю РБК-Україна адвокат пояснив, що слідчий Максим Мельник, який веде цю справу, вигадує різні хитрощі, щоб не дати можливість юристу Аблязова вивчити подробиці досудового розслідування, а самому підозрюваному скористатися належним йому за законом захистом. Незважаючи на це, Сергій Ріпа вважає, що народжена в часи Віктора Януковича справа проти Аблязова після зміни влади в Україні має всі шанси вирішитися для нього позитивно.

Сергій Ріпа про цю ситуацію розповідає з обуренням, не приховуючи, що слідчий Мельник явно шукає шляхи не дотримуватися законів України.

РБК-Україна: Ви представляєте інтереси казахстанського політика Мухтара Аблязова в кримінальній справі, заведеній на нього в Україні...

Сергій Ріпа: Не зовсім. Слідчий Максим Мельник відмовив мені в цій праві, не маючи для цього жодних юридичних підстав. Ще 4 червня я, як адвокат Аблязова, направив слідчому клопотання про ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.

Однак, 17 червня мені прийшов лист від Мельника з відмовою. Таким чином, Мельник порушив фундаментальну норму українського права, яка, звичайно ж, передбачає право адвоката на ознайомлення з цими документами.

РБК-Україна: Як слідчий мотивував свою відмову?

Сергій Ріпа: Він заявив, що подана мною заява та документи не дають можливості встановити, чиї інтереси я представляю. Це абсурд. У Мельника є договір про надання правової допомоги, який підписаний між мною і паном Аблязовим. У тексті договору прямо говориться про те, що я отримую повноваження захисника пана Аблязова і зобов'язаний представляти його інтереси.

Крім того, Мельник стверджує, що я зможу працювати тільки після того, як він залучить мене в якості захисника Аблязова. Хоча, за законом, після того, як я надав всі необхідні і встановлені законом документи, ніяких додаткових дозволів від слідчого для початку роботи не потрібно.

РБК-Україна: Хіба українське законодавство дозволяє не допускати адвоката до захисту свого клієнта?

Сергій Ріпа: В тому то і справа, що нічого подібного українське законодавство не передбачає. Слідчий просто перешкоджає залученню захисника до кримінального провадження, використовуючи для цього формальні причини. Згодом потрібно через суд скасовувати незаконні рішення слідчого, але принципове питання в даному випадку - час.

Ясно, що вдаючись до процесуальних зловживань, слідчий Мельник відтягує момент вступу в дію неугодного йому захисника. Я вже підготував скаргу до суду на незаконні дії і буду боротися, і доб'юся скасування незаконного рішення.

РБК-Україна: Так чому слідчий перешкоджає Вашій роботі?

Сергій Ріпа: Точні причини такої поведінки слідчого мені невідомі. Можу припустити, що він уже допускав суттєві процесуальні порушення, і тепер, не допускаючи мене до справи, він таким чином захищає себе.

Крім того, я не виключаю впливу на слідчого, скажімо так, третіх осіб. Кримінальна справа щодо пана Аблязова має величезний резонанс. Він - відома особа, його діяльність широко висвітлюється в засобах масової інформації, що, безумовно, впливає на слідчого.

Але зрозуміти і встановити мотиви поведінки Мельника і природу його побоювань я зможу тільки після того, як почну виконувати функції захисника Аблязова в кримінальній справі і більш детально проаналізую всі аспекти цієї кримінальної справи.

РБК-Україна: Клопотання про екстрадицію пана Аблязова теж складав слідчий Мельник?

Сергій Ріпа: Так. І це клопотання має багато невідповідностей чинному законодавству, а також Європейській конвенції про видачу правопорушників.

Наприклад, у запиті зазначається місцезнаходження підозрюваного пана Аблязова в період нібито вчинення ним дій, зазначених в матеріалах досудового розслідування. Слідчий Мельник ніяк не пояснює, яким чином юрисдикція українського законодавства поширюється на справу іноземця Аблязова. Не зазначено також місце вчинення правопорушень, за які вимагається видача. У документах на екстрадицію слідчий взагалі не вказує жодних юридичних або фізичних осіб, зареєстрованих або таких, що проживають в Україні, і чиї інтереси постраждали через дії Аблязова.

Єдина особа, яка заявляє, що пан Аблязов, нібито, заподіяв йому шкоду - казахстанський "БТА Банк". У минулому він належав пану Аблязову, але був фактично експропрійований у нього казахстанською владою.

РБК-Україна: Яку роль можуть зіграти виявлені Вами порушення при розгляді клопотання про екстрадицію Мухтара Аблязова в Україну з Франції?

Сергій Ріпа: Я дуже сподіваюся на те, що апеляційний суд Ліона прийме ці і багато інших порушень до уваги на слуханнях, які відбудуться у вересні цього року.