ua en ru

Адам Олкович: “Євро-2012 - це дуже хороше джерело братніх відносин між поляками і українцями”

Автор: RBC.UA
Наслідки Євро-2012 ще довго будуть розбурхувати громадськість як в Польщі, так і в Україні. Одні будуть підраховувати збитки і нагадувати про борги. Інші - ностальгувати за футбольним фестивалем, який примусив хоч на місяць забути про поточні проблеми. Але однозначно, для обох країн-господарок Євро-2012 стане новою точкою відліку, новим етапом у розвитку та самопізнанні. Напередодні фіналу чемпіонату РБК-України взяло невелике інтерв'ю у директора турніру в Польщі Адама Олковича, який коротко торкнувся фінансових аспектів та емоційної сторони Євро-2012.

РБК-Україна: Ваше коротке резюме за підсумками турніру?

Адам Олкович: Офіційну оцінку дав президент УЄФА Мішель Платіні. І це дуже висока оцінка для України і для Польщі. Я вдячний УЄФА за те, що наші країни отримали можливість організувати такий захід - найбільший в історії наших країн.

Ми зробили все дуже якісно. В УЄФА задоволені, команди задоволені, дуже багато вболівальників виїхало з позитивними емоціями стосовно турніру. Плюс для Україні і Польщі Євро-2012 ознаменувався новими досягненнями.

РБК-Україна: Які фінансові підсумки Євро-2012?

Адам Олкович: Згідно з даними УЄФА, прибуток склав 1,3 млрд євро (без урахування фіналу). З продажу квитків встановлено світовий рекорд: за підсумками всесвітньої жеребкування кількість людей бажаючих купити квитки склало 12 млн 195 тис. 325 з 206 країн.

Решта цифр не менш вражаючі. Так, кількість волонтерських заявок склала майже 25 тис. зі 142 країн. Прямі трансляції охопили понад 200 країн. Це свідчить про силу футболу, про могутність футболу.

Футбол - не тільки гра. Це і релігія, і, на жаль, іноді війна між країнами. І, перш за все, великі емоції. Нехай розквітає футбол, тому що ми всі ним пишаємося, а поляки і українці після завтрашнього дня, я впевнений, зможуть собі і всім сказати: «Ми зробили добру організаційну роботу».

Трохи шкода, що національні команди не пройшли далі своїх груп. Але починається відбір на чемпіонат світу в Бразилії. Поляки та українці будуть грати в одній групі між собою.

РБК-Україна: Крім фінансової та іміджевої вигоди, не менш важливий і ментальний фактор турніру. Я пам'ятаю, коли ми з Вами тільки обговорювали шанси українсько-польської заявки, мова йшла про те, що після Євро-2012 Україна і Польща зміняться. Ви вже бачите подібні зміни? У чому вони виражаються, якщо говорити про Польщу?

Адам Олкович: Ми отримали внутрішнє переконання, що ми здатні організовувати заходи такого масштабу. Згадайте, скільки сумнівів було перед турніром: зможемо лм, чи знайдемо гроші, чи дадуть нам турнір, не відберуть його у нас на певному етапі? Але всі сумніви в минулому.

Ми провели дуже хороший турнір, продемонструвавши відмінну організацію. Всі задоволені. Десятки тисяч людей отримали безцінний досвід від організації турніру подібного рівня.

РБК-Україна: Скільки вболівальників відвідали Польщу за час Євро-2012?

Адам Олкович: Понад мільйон, але повних даних ще немає. І ми думаємо, що багато повернуться. Тому що Польща, так само, як і Україна (ви знаєте, як я поважаю Україна) - це чудові країни, з чудовою історією, з чудовими перспективами, де футбол є абсолютним спортом №1.

РБК-Україна: З цього мільйона, яке представництво було по країнах? Німці - зрозуміло. Але хто ще?

Адам Олкович: Ірландія. Ірландців приїхало більше 50 тис. Я особисто був на трьох матчах за участю Ірландії. Це приголомшливо. Ірландці - чудові вболівальники. Уболівальники з Ірландії отримують спеціальну премію за якість уболівальників. І Платіні вручатиме особисто їм цю символічну премію.

РБК-Україна: А скільки всього відвідало фан-зони?

Адам Олкович: Тут встановлений черговий рекорд. У 2008 р. кількість відвідали фан-зони приймаючих міст було рекордним і склало 4,2 млн. А перед півфінальними матчами вже було понад 5 млн фанатів.

РБК-Україна: І в Україні, і в Польщі?

Адам Олкович: Так. У Києві - 160 тис. У Варшаві було три рази по 120 тис. Просто не було більше місця.

РБК-Україна: Наскільки загроза політичного бойкоту Євро-2012 відбилася на проведенні матчів турніру в Польщі?

Адам Олкович: Моя точка зору така: добре, якби політика не лізла в спорт. Так, політика була, є і буде. Але спорт - поза політикою.

І, якщо кілька чиновників сказали, що не приїдуть і не приїхали, то турнір не постраждав. Приїхали всі команди, сотні тисяч уболівальників. Найбільшу увагу Європи було зосереджено саме на спортсменах і фанах. А, якщо кілька людей не приїхали, це їхня особиста справа.

РБК-Україна: Але саме внаслідок бойкоту і в цілому негативного фону навколо проведення Євро-2012 в Україні, саме на Польщу випало основне навантаження з розміщення збірних - 13 разом з польською збірною. Наскільки вдалося впоратися з вирішенням такого завдання?

Адам Олкович: Звичайно, роботи було багато. Але це не було важко. Адже для людей, що мали відношення до розміщення збірних - це великий престиж, новий досвід і задоволення. Було видно, що ці люди, команди, ці нові герої (тому що футболісти - це герої, і не тільки своєї країни) вели себе дуже коректно і дисципліновано. Ніяких проблем не виникало.

А в містах, де розмістилися збірні, взагалі був ажіотаж. Так, перша ж тренувальна сесія голландців зібрала 25 тис. людей. І була проблема з їх розміщенням, оскільки бажаючих було набагато більше.

РБК-України: Півфінал Німеччина - Італія став останнім матчем Євро-2012 на території Польщі. З якими думками Ви прощалися з турніром? Про що думали в той момент, що згадували?

Адам Олкович: Подумав, що ці 10 років було особливим часом у моєму житті. Так склалося, що саме мені Григорій Суркіс сказав навесні 2003 р., коли був відкритий перший меморіал Валерія Васильовича Лобановського: «Адам, а що б ти подумав, якби ми вирішили провести Євро?».

Григорій Михайлович - людина, яка не п'є. Треба серйозно підходити до його слів. Я повернувся на батьківщину і сказав Міхалу Лісткевічу, який на той момент очолював Федерацію футболу Польщі: «Міша, Гриша каже, щоб ми спробували організувати чемпіонат!». А він мені на це: «Adam is the science fiction! (Це фантастика!)». Кажу: «Ну і що?! Що ми втратимо? Можуть дати».

З великим трудом, але ми завоювали право на проведення турніру! І останні 10 років мого життя - це було життя для турніру.

РБК-Україна: За прогнозами, до України туристичний потік після Євро-2012 зросте на 20%. А як щодо Польщі?

Адам Олкович: Прогноз - це тільки прогноз. Завдяки інвестиціям в Євро, ми прискорили темп свого розвитку на 3-5 років - в економічній і інфраструктурній ситуації. І це вже велике досягнення.

Ми б не побудували шість великих і 60 малих і середніх великих стадіонів, якби не Євро. Не побудували б шість нових терміналів аеропортів.

За п'ять років побудовані тисячі кілометрів автобанів, відремонтували 1,5 тис. км залізниць. Ми інвестували, в позитивному сенсі цього слова, близько 20 млрд євро. І всі інвестиції залишаються на польській землі, вони будуть служити нам, нашим дітям і онукам.

РБК-Україна: В ці 20 млрд євро входить і фінансова допомога Євросоюзу.

Адам Олкович: Гроші з різних джерел. Євросоюз надав дуже серйозну допомогу. І ми задоволені тим, що на 2013 р. Польща є бенефіціаром 10% бюджету Євросоюзу. 27 країн, а поляки отримують 10%. Це 880 млн євро.

РБК-Україна: Після проведення Євро-2012 наскільки ближчими стали Польща і України?

Адам Олкович: По-перше, ми подивилися в майбутнє, залишивши історію в минулому. Молоді хочуть жити, радіти футболу, зустрічатися, любити. Думаю, Євро - це дуже хороше джерело дружніх, братніх відносин між поляками і українцями.

Але це тільки попередні підсумки. Я особисто підписав більше 5 тис. договорів. Роботи ще мінімум на півроку. Треба закрити питання з податковою, віддати 500 машин. Вже здаємо стадіони власникам, які за місяць перед турніром ми взяли в своє керівництво. Таких справ дуже і дуже багато.

Кожному треба сказати «спасибі», потиснути руку. Дати свідчення, що він був співробітником, працював на Євро.

Але на цьому робота не зупиняється. Минулого року ми приймали чемпіонат Європи з баскетболу. У 2014 р. ми приймаючи чемпіонат світу з волейболу. А зараз ми завоювали право на проведення форуму з гандболу на 2016 р. Так що ми не зупиняємося.

Спілкувався Олексій Біловол