ua en ru

О.Міллер: "Газпром" планує поставити Україні в 2009 р. близько 27 млрд куб. м газу

Автор: RBC.UA
ВАТ "Газпром" планує поставити Україні в 2009 р. близько 27 млрд куб. м газу. Про це повідомив журналістам у Москві голова правління компанії ВАТ "Газпром" Олексій Міллер. Він зазначив, що в докризовий період середньорічний обсяг поставок в цьому напрямку становив 55 млрд куб.м газу.

ВАТ "Газпром" планує поставити Україні в 2009 р. близько 27 млрд куб. м газу. Про це повідомив журналістам у Москві голова правління компанії ВАТ "Газпром" Олексій Міллер. Він зазначив, що в докризовий період середньорічний обсяг поставок в цьому напрямку становив 55 млрд куб.м газу.

О.Міллер підкреслив, що фактично це означає майже 50% падіння попиту з українського боку. Глава "Газпрому" також відзначив, що в грудні Україна веде відбір газу в об'ємах більших, ніж це передбачалося контрактами. Цей факт О.Міллер пояснив тим, що, по-перше, в Україні похолодало, і, крім того, з 1 січня 2010 р. Україна оплачуватиме російський газ повністю за формулою ціни, а до кінця 2009 р. для української сторони діє коефіцієнт 0,8 в порівнянні з європейськими цінами. Таким чином, на думку О.Міллера, Україна просто має намір "закачати" якомога більше палива в газосховища за старою ціною.

Глава "Газпрому" повідомив також, що вважає мінімальними ризики повторення "газової кризи" зразка минулих років. "Не дивлячись на те, що економічний стан України дуже і дуже непростий, в останні місяці вона без затримок в повному об'ємі оплачує поставлений газ. У нас немає підстав припускати, що щось таке критичне може трапитися з постачаннями газу в грудні", - сказав О.Міллер. Глава "Газпрому" нагадав, що Україна оплачує газ 7 числа кожного місяця наступного за постачаннями і, як очікує "Газпром", оплата за грудень відбудеться в строк на початку січня.

Як повідомлялося раніше, Україна скоротить імпорт газу з РФ в 2009 р. до 33,5 млрд куб. м. Наприкінці листопада НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" підписали документи, які регулюють питання щодо обсягів поставок газу Україні в 2009 р. Як заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Олег Дубина, "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали доповнення до контракту купівлі-продажу, в якому змінено обсяг газу на 2009 р. і підтверджений обсяг газу на 2010 р. «Це підтверджує, що у нас немає недобору, у нас чітко зафіксований обсяг", - відзначив О.Дубина. Також він додав, що в відкоригованих документах на 2009 р. зафіксований обсяг газу в розмірі 33 млрд 51 млн куб. м, а на 2010 р. - 33 млрд 75 млн куб. м газу.

О.Міллер підкреслив, що "Газпром" не буде стягувати з НАК "Нафтогаз України" штрафи за недобір газу за підсумками 10 місяців 2009 р. в обсязі 13 млрд куб. м. Він також відзначив, що обсяги постачання газу були скориговані відповідно до реальних потреб України в умовах кризи.

У той же час, за словами прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, цього року було використано менше газу, ніж у попередньому - 2008 р., на 30%. В червні ц.р. Кабінет міністрів затвердив баланс газу для України на 2009 р. в обсязі 80724 млн куб. м. При цьому обсяг газу власного видобутку, включеного до балансу, склав 20613 млн куб. м, імпорт природного газу - 33 млрд куб. м. Документом передбачається відбір газу з підземних сховищ газу в 2009 р. в обсязі 27111 млн куб. м.

Нагадаємо, офіційна ціна на імпортований газ для України на 2010 р. стане відома в другій половині грудня ц.р. Раніше офіційний представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов повідомив, що середня ціна газу для України в 2010 р. становитиме близько 280 дол за 1 тис. куб. м.

19 січня 2009 р. ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" підписали два незалежні одне від одного контракти: купівлі-продажу на період з 2009 р. по 2019 г.; про обсяги і умови транзиту природного газу через територію України на період з 2009 р. по 2019 р. Відповідно до контрактів, ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" з 1 січня 2010 р. перейдуть до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу в повній відповідності з європейськими стандартами. Сторони погодилися з тим, що в 2009 р. українським партнерам при закупівлях газу буде зроблена 20-процентна знижка до європейської формули ціни. Кожного кварталу ціна перераховується за формулою, що враховує зміну індексів цін на мазут і газойль. У свою чергу українська сторона зобов'язалася зберегти в 2009 р. ставку транзитного тарифу по території України на рівні 2008 р. у розмірі 1,7 дол. за 1 тис. куб. м на 100 км.