ua en ru

О.Єфремов: "Мені все-таки здається, що цей парламент допрацює всю свою каденцію до 2012 р."

Автор: RBC.UA
Інтерв'ю РБК-Україна лідер парламентської фракції Партії регіонів, глава регламентного комітету Верховної Ради Олександр Єфремов дав 30 березня. І багато прогнозів О.Єфремова, озвучені в інтерв'ю, ми зможемо оцінити вже протягом найближчого місяця. Зокрема, в інтерв'ю лідер фракції ПР розповів про можливе повернення до лав ПР секретаря Ради національної безпеки і оборони Раїси Богатирьової, про дії Президента Віктора Януковича, якщо Конституційний суд України (КСУ) визнає чинну коаліцію нелегітимною, а також про обрання першого віце-спікера, чиє крісло вакантне після відходу Олександра Лавриновича в Мін'юст.

РБК-Україна: Ходять чутки, що новим головою Партії регіонів може стати Раїса Богатирьова. Наскільки це ймовірно?

Олександр Єфремов: Що стосується керівника партії, то рішення приймає з'їзд. У нас на сьогоднішній день є лідер партії, який, за законом, повинен залишити керівництво партії. Тому, з'їзд ухвалить рішення, хто буде очолювати партію. Все інше - це лише розмови і домисли.

Зважаючи на те, що підготовка до з'їзду ще не почалася, рано говорити про те, хто буде очолювати партію. Я думаю, що Віктор Янукович залишиться почесним головою партії і її почесним членом, а що стосується безпосередньо виконавчого керівника, то з'їзд визначиться.

РБК-Україна: Коли буде з'їзд Партії регіонів?

О.Є.: Думаю, це буде кінець квітня - початок травня, максимум.

РБК-Україна: Р.Богатирьову назад до партії брати будете?

О.Є.: Знаєте, до мене не доходили такі пропозиції. Я до Раїсі Василівни ставлюся добре. Вона дуже багато зробила для нашої партії, але пропозицій таких не надходило і ніхто їх не розглядав.

РБК-Україна: З приводу КСУ і нинішньої коаліції. Саме створення коаліції в якійсь мірі суперечить регламенту і Основному закону. Формування парламентської більшості шляхом індивідуального входження було вимушеним кроком?

О.Є.: Я б сказав, що це суперечить регламенту, тому що до регламенту внесені відповідні норми закону, і він має норми закону, який передбачає, що до коаліції можуть входити і окремі депутати. Тому, в даній ситуації ми діяли чітко відповідно до норм регламенту.

Що стосується КСУ, то, я дозволю собі нагадати, що він, приймаючи рішення в попередній раз, керувався тим, що в той період не було регламенту, як закону. І, у зв'язку з цим, він давав роз'яснення. Яке роз'яснення буде цього разу - це може сказати тільки КСУ. І те, що Юлія Тимошенко настільки завзято разом зі своїми колегами чинить тиск на КСУ в плані прийняття відповідного рішення, то це - неприпустима річ.

В плані вирішення всіх подібних питань є юридична норма - закон не має зворотньої сили. Якщо навіть допустити, що КСУ прийме рішення, яке щось обмежує, то це буде впливати на подальше формування (коаліції), а не на те, що відбулося до цього. Тому, з юридичної точки зору, тут ніякої небезпеки немає. Є, напевно, політична точка зору. В цьому плані, звичайно, необхідне рішення суду, щоб зрозуміти, що за законом все гаразд.

РБК-Україна: Якщо КСУ визнає нелегітимність діючої коаліції, чи буде парламент виконувати це рішення? Адже були неодноразові випадки з затягуванням виконання рішень КСУ з боку Верховної Ради.

О.Є.: Президент висловився досить чітко з цього питання, що він виконає рішення КСУ і розпустить парламент. Але тут виникає питання - потрібно юридичне підгрунтя під такі дії. Так, при Ю.Тимошенко парламент діяв два роки, коли взагалі не було коаліції - але й не приймалося рішення про розпуск. Тому, тут виникнуть серйозні юридичні питання, які необхідно узгодити та вирішити.

РБК-Україна: Все ж таки, якщо будуть позачергові парламентські вибори?

О.Є.: Не думаю, що це буде в найближчій перспективі. Мені все-таки здається, що цей парламент допрацює всю свою каденцію до 2012 р. і робота останніх двох з половиною років буде ефективною.

РБК-Україна: З приводу першого віце-спікера. Наскільки кандидатура Адама Мартинюка (КПУ) на цей пост є в коаліції узгодженої? Що заважає проголосувати вже найближчим часом за його призначення?

О.Є.: Кандидатура Адама Мартинюка випливає, тому що це людина, готова професійно виконувати свої обов'язки. І він не раз доводив це.

Що стосується твердження про те, що це проблематично, оскільки в законі про регламент є норма про 300 депутатів, які повинні взяти бюлетені при голосуванні. Я поки не бачу домовленості, що це можна реалізувати на практиці. Ми запропонували всім фракціям внести свої кандидатури і шляхом голосування визначитися. Але наскільки

це буде виконано - відповіді ми ще не отримали.

РБК-Україна: Ваші колеги говорили про те, що необхідно змінити норми в регламенті, тобто, за спікера має бути 300 голосів, а за віце-спікерів - 226. Що заважає внести такі зміни?

О.Є.: Не думаю, що найближчим часом це питання може пройти через голосування в залі.

РБК-Україна: Коли нам слід чекати кадрових ротацій в парламентських комітетах? Чи готова нинішня коаліції віддати ті комітети, які необхідні опозиції?

О.Є.: 31 березня це питання буде розглянуто на регламентному комітеті, і в четвер ми готові будемо внести його в зал. Якщо депутати в залі будуть готові розглянути це питання, думаю, вже в найближчий четвер можуть бути всі питання враховані і проголосовані.

Я не розумію питання - віддати опозиції. Комітети формувалися на момент формування Верховної Ради нинішнього скликання. Якщо ми зараз вплутаємося в систему переформатування комітетів, то мінімум на два місяці зупинимо роботу парламенту. Сьогодні - це неприпустима розкіш і цього робити не можна. Тому, ми домовилися, що залишаємося в ситуації, коли комітети, які сформовані, залишаються, і лише на місце депутатів, що вийшли з комітетів, ми заводимо нових. А комітети, які за квотами були з нашими керівниками, природно, ми будемо пропонувати своїх керівників.

РБК-Україна: Віктор Янукович нещодавно заявив, що може скасувати мораторій на продаж землі. У якійсь мірі, це може бути виправданим кроком, з огляду на практично переддефолтний стан країни. На Вашу думку, чи може це питання стати в найближчому майбутньому?

О.Є.: Я не чув такої заяви Президента. Більше того, коли ми обговорювали цю тему, в тому числі і з Президентом, то виникало питання: щоб вирішити питання про продаж землі, необхідно внести ясність у ряд моментів, таких, як Земельний кадастр, необхідно мати відповідну земельну оцінку, ввести облік землі, і тільки після цього вирішувати питання можливого продажу землі.

РБК-Україна: А коли може бути підготовлений Земельний кадастр?

О.Є.: Фахівці оцінюють, що необхідно ще кілька років, щоб провести цю роботу.

Спілкувалась Анастасія Горбенко