ua en ru

О.Прогнімак: "Євразійське об'єднання зелених партій - крок до екологічного лідерства Україні на континенті"

Автор: RBC.UA
5 жовтня в Києві відбулася конференція керівників «зелених» партій Біларусі, Казахстану, Росії та Україні, присвячена темі «Євразія: як уникнути екологічного Армагеддону?». На обговорення учасників було винесено актуальні для всіх нас питання, ніщо не віщувало сенсації. Проте вона відбулася. За підсумками зустрічі у світі з'явився новий потужний екологічний і політичний гравець, який претендує на глобальне лідерство - Євразійське об'єднання зелених партій (ЄЗП). Ініціатором даної координації «зелених» Євразії виступив Олександр Прогнімак, який розповів РБК-Україна про цілі й завдання нового об'єднання.

РБК-Україна: Що підштовхнуло вас до створення Євразійського об'єднання зелених партій?
Олександр Прогнімак: Найчастіше, як показує західний досвід, зустрічі «зелених» закінчуються на рівні теорії: обговоренням злободенних питань без будь-яких конкретних наслідків. Максимум - винесення засуджує резолюції. Ми вирішили зовсім інакше підійти до екологічних проблем і методів їх вирішення. «Зелені», які представляють країни Євразії, вже давно прийшли до єдино правильного висновку: час розмов закінчився - прийшов час рятувати нашу планету.
ЄОЗП - це безпрецедентне міждержавне об'єднання «зелених» на території Євразії. Засновниками ЄОЗП виступили голова партії «Зелені» Олександр Прогнімак, голова білоруської партії «Зелені» Олег Новіков, голова партії зелених «Руханіят» (Казахстан) Мамбеталін Серікжан та голова Російського екологічного руху «Зелені» Анатолій Панфілов.
РБК-Україна: На території Євразії і СНД є ще подібні ЄОЗП міждержавні об'єднання «зелених»?
О.П.: Це як раз і було однією з цілей створення ЄОЗП - усунення «білої плями» на світовій мапі організованого «зеленого» руху, яке знаходиться в центрі і на сході континенту Євразія. До речі, процес робочих зустрічей і переговорів зайняв всього три місяці - не тільки тому, що ми знаємо один одного і співпрацюємо не один рік, але й тому, що переконалися: загальні проблеми від їх не рішення тільки загострюються. «Зелений» рух об'єктивно, виходячи з глобального характеру загроз, за останні три десятиліття розвивався не тільки локально, але і транскордонно. Екологісти об'єдналися в масштабах практично всіх континентів - в Європі, Африці, Латинській та Північної Америки. На такому ж великому континенті як Євразія ніхто досі не вирішував спільно екологічні проблеми. Тому ми вирішили виправити цю помилку і зробили перший крок у цьому напрямку.
РБК-Україна: До ЄОЗП увійшли представники чотирьох держав. Чому зроблений такий вибір?
О.П.: Україна, Росія, Біларусь та Казахстан знаходяться в контексті світових процесів. Тому вони повною мірою відчули на собі нищівних ударів світової екологічної та економічної криз, породжених філософією необмеженого використання матеріальних та енергетичних ресурсів. На території наших сусідніх країн криза, крім загальних глобальних причин і проявів, має і свої особливості. Серед його причин, перш за все, варто назвати правовий нігілізм, споживацьку психологію, розшарування суспільства на дуже багатих і жебрацькому існуючих, а також нездатність влади протистояти як вищевикладеним соціальних проблем, так і природним катаклізмам або хоча б мінімізувати їх наслідки. З усією очевидністю останнє проявилося цього літа під час небачених раніше спеки і лісових пожеж.
РБК-Україна: Перший крок до об'єднання «зелених» Євразії ви зробили. Які завдання плануєте вирішувати в рамках ЄОЗП?
О.П.: У ЄОЗП просто немає часу на розгойдування. Вже сьогодні створили його лідери ставлять перед собою досить амбітні завдання, серед яких особливо варто відзначити:
- створення неурядової системи збору, аналізу та поширення інформації про стан навколишнього природного середовища і здоров'я населення, попередження екологічно небезпечних наслідків;
- створення неурядової системи контролю за дотриманням законодавства в галузі охорони навколишнього середовища;
- реалізація можливості особистої участі в розробці «зеленого» законодавства;
- здійснення практичних кроків щодо створення глобальної структури «зелених» партій і рухів;
- розробка концепції суспільства сталого розвитку як альтернативи суспільства споживання.
Особливу увагу варто звернути на один з найважливіших пунктів програми ЄОЗП - здійснення пропаганди «зеленого» способу життя. В основі цього світогляду лежить проста аксіома - екологічно чистими повинні бути не тільки повітря, вода і земля, а й влада. Тобто, «зелена» ідея охоплює широке коло питань життя держави - від економічних реформ до зовнішньої політики. При цьому «зелений» спосіб життя спирається на два фундаментальні поняття: взаємопов'язаність і відповідальність. Іншими словами, побудова екологічного раю в окремо взятій державі або території неможливо. Кожна людина, громадянин планети Земля несе відповідальність не тільки за себе, своїх рідних, а й за долю всього світу. У першу чергу - за її екологію.
Саме тому ЄОЗП так розраховує на допомогу громадян всіх країн, які представляють його організатори. Мова йде і про високопоставлених чиновників, і про, як кажуть, простих громадян. Всім знайдеться можливість для застосування зусиль для того, щоб змінити наш світ на краще.
РБК-Україна: Ви розповіли про глобальні завдання, а що стосується більш близьких?
О.П.: ЄОЗП не тільки пропонує стратегію, але і йде по так званому «шляху малих справ». Саме тому вже найближчим часом об'єднання ставить завдання щодо стимулювання держав і суспільств Євразії до розробки та прийняття:
- Екологічної Конституції Євразії;
- курсу на зниження вдвічі до 2020 р. енерговитрат та споживання вуглеводнів;
- національних програм, що забезпечують збільшення до 2020 р. середньої тривалості життя на 5 років;
- національних програм реагування на кліматичні зміни.
Крім цього, ЄОЗП має намір домагатися недопущення будівництва нових блоків АЕС і поступового виведення з експлуатації діючих ядерних реакторів; недопущення розробки і видобутку вуглеводнів в акваторії Чорного моря - з урахуванням трагічного досвіду катастрофи в Мексиканській затоці.
РБК-Україна: Вас, як ідейного натхненника новоствореного міжнародного об'єднання «зелених», одноголосно обрали першим головою ради ЄОЗП. Які функції на вас покладаються?
О.П.: Однією з головних і досить відповідальних функцій голови ради ЄОЗП буде представлення організації у зовнішніх зв'язках. Тобто, від дипломатичних здібностей і політичного досвіду буде залежати авторитет і впливовість молодої організації на обох континентах. Це ще одна причина призначення на цю посаду саме українського політика. У мене за плечима серйозний досвід державної служби і досить результативних переговорів із західними колегами і цілими структурами. Далі планується ротація влади - через рік український «зелений» передасть свої повноваження одному зі своїх колег. І так далі.
РБК-Україна: Яка структура ЄОЗП і механізми прийняття рішень?
О.П.: Об'єднання налаштоване на серйозну роботу - без цього необхідної умови чекати успіху безглуздо. Тому основою структурою ЄОЗП будуть секретаріат і національні робочі групи (НРГ) чисельністю по 10-20 чоловік. Кожна група складається з числа фахівців з охорони навколишнього середовища, природозберігаючою економіки екологічної енергетики, екологічного права, громадських активістів.
Досить важливо, що міжнародний секретаріат ЄОЗП буде розміщений у Києві. Це означає, що саме столиця Україна і далі, після закінчення повноважень першого голови ЄОЗП зможе стати регіональним лідером «зелених» Євразії і буде визначати політику організації, оскільки її установчих документів відносять до функцій секретаріату досить серйозні обов'язки. Серед них:
- збір та підтримка банку даних з екологічної ситуації в країнах, чиї партії та рухи представлені в організації;
- узгодження та підготовка порядку денного засідання національних робочих груп;
- підготовка на підставі протоколів засідань НРГ проекту рішення НРГ й узгодження його з міжнародними координаторами;
- підготовка проектів спільних заяв, декларацій, пропозицій органам влади, громадським організаціям та іншим структурам у Східній Європі та суміжних регіонах;
- підготовка пропозицій щодо спільних проектів, акцій прямої дії, координація підготовки і проведення таких акцій.
Передбачається створення офіційного сайту організації. Причому його наповнення буде здійснюватися не тільки на державних мовах членів ЄОЗП, а й англійською мовою. Таким чином, його діяльність стане відома не тільки за межами СНД, але і дозволить знаходити нових союзників або, можливо, навіть нових членів організації.
РБК-Україна: ЄОЗП - це закритий клуб або до вас можуть приєднатися «зелені» інших країн Євразії?

О.П.: Вступ до ЄОЗП відкритий для всіх партій і рухів на території колишнього східного блоку, що поділяють викладені вище принципи, цілі і шляхи їх реалізації та підписали «Декларацію принципів». Можливо, мине зовсім небагато часу, і організація почне розширюватися.

Спілкувався Олексій Алтинов


Довідка

Десять принципів ЄОЗП
1. Визнання за всіма видами живих істот, що населяють Землю, включаючи людину, рівних прав на існування в умовах природної свободи.
2. Визнання за кожною людиною нинішнього і прийдешніх поколінь рівного з усіма іншими права на гідні умови життя і вдосконалення.
3. Визнання за кожною нацією, народністю, релігійної або іншої спільністю рівного з іншими права на існування в умовах, що забезпечують здоров'я її членів, їх вільний розвиток і доступ до значимої інформації, досягнення гендерної рівності.
4. Становлення та забезпечення судового порядку вичерпного відшкодування шкоди природному середовищі у формі повного відновлення до початкового стану.
5. Реалізація права цивільного контролю за станом навколишнього середовища, якістю продуктів харчування.
6. Визнання безумовної позаекономічної цінності живої природи планети і обов'язки людства зберегти її.
7. Безумовний пріоритет принципу розумної достатності у сфері матеріального споживання.
8. Необхідність переорієнтації економіки на наукоємні, пріродощадящіе та енергозберігаючі технології.
9. Створення системи стимулювання підприємств, виробництв, інститутів, організацій, що займаються розробкою, впровадженням та використанням технологій та заходів, що поліпшують стан природного середовища і здоров'я населення.
10. Заборона виробництв та іншої діяльності, що несуть небезпеку для генофонду людства.