ua en ru

О.Квасьнєвський: Для євроінтеграції України необхідно створити громадянське суспільство

Автор: RBC.UA
Голова правління YES Олександр Квасьневський закликав Україну не відмовлятися від європерспектив, тому що євроінтеграція України - це об'єктивна вимога часу.

Голова правління YES Олександр Квасьневський закликав Україну не відмовлятися від європерспектив, тому що євроінтеграція України - це об'єктивна вимога часу. Про це він заявив, завершуючи 7-й щорічний форум Ялтинської європейської стратегії, повідомляє прес-служба YES.

«Українці повинні вірити в свою власну силу, своє майбутнє. Тому що у вас є потенціал. Ми можемо довго обговорювати, чи потрібна нам в ЄС Туреччина. Але в один прекрасний момент ми проситимемо турків вступити в Євросоюз. Так от, настане і той день, коли ми проситимемо вас, українців, вступити в ЄС. Тому що ви нам потрібні», - заявив О.Квасьневський.

Разом з тим, це не скасовує необхідності реформ, які повинна провести Україна, зазначив він, додавши: «Роботи у нас дуже багато. Треба вирішувати проблеми і виконувати зобов'язання. Що дуже важливе - ви повинні створити цивільне суспільство. Вам необхідна активність народу, вам необхідний розумний виборець, розумний електорат, який контролює роботу системи і голосує усвідомлено».

Нагадаємо, 2 жовтня ц.р. міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт заявив, що Україна повинна розглядати різні моделі інтеграції, але головне для досягнення успіху у сучасному глобалізірованому світі - це внутрішні реформи.

К.Більдт привів приклад Туреччини, яка ще 20 років тому була країною з сильно централізованим управлінням і монополізованою економікою. «Але за 20 років вони пройшли величезний економічний і політичний шлях. Вони увійшли до митного союзу з ЄС, і вони стали глибоко інтегровані з Євросоюзом, не будучи його членом. Зараз у них зростання в 10%, і тренди дуже вражаючі. У них немає нафти, газу і інших ресурсів. Але у них є політичний талант зрозуміти попит на глобалізацію, прийняти її виклики», - підкреслив К.Більдт.

1 жовтня ц.р. комісар Європейського Союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле заявив, що європейська перспектива України не викликає сумнівів в Євросоюзі, проте процес євроінтеграції буде прямо залежати від того, наскільки ефективними будуть реформи в Україні. За словами Ш.Фюле, Європейський союз готовий сприяти України, робити зустрічні кроки і йти на компроміси.

Ш.Фюле відзначив, що на сьогоднішньому етапі дуже важливим етапом у розвитку відносин України та ЄС може стати договір про асоціацію. Він може дати Україні перспективу до більш тісної економічної інтеграції з країнами Євросоюзу - зокрема, створення зони вільної торгівлі та фактичне відкриття для українських товарів європейського ринку.

Нагадаємо, 22 вересня ц.р. представник Європейської комісії Анжела Філоте заявила, що в Єврокомісії не вважають, що угода про асоціацію України з Євросоюзом буде підписана на саміті Україна-ЄС 22 листопада.

За її словами, саміт за участю України «дасть можливість подивитися, де саме ми перебуваємо щодо угоди про асоціацію з Україною, але зараз занадто рано говорити про те, коли угода буде підписана».

20 вересня голова адміністрації Президента України Сергій Льовочкін заявив, що угоду про асоціацію України з Європейським Союзом можуть підписати на саміті Україна-ЄС.

Раніше, 9 липня ц.р. президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей під час зустрічі з прем'єр-міністром України М.Азаровим заявив, що переговори щодо угоди про асоційоване членство України в ЄС, щодо зони вільної торгівлі та безвізового режиму між Україною та ЄС відбуваються динамічно і результати можуть з'явитися на саміті Україна-ЄС у листопаді 2010 р.

Відзначимо, 17 травня ц.р. верховний представник Європейської Комісії із зовнішньої політики і безпеки Кетрін Ештон заявила, що угода про асоціацію між Україною і ЄС може бути підписана вже до кінця нинішнього року. К.Ештон сказала, що укладення угоди про асоціацію дасть до того ж, можливість створити зону вільної торгівлі між ЄС і Україною. Представниця Єврокомісії стверджує, що тісна політична та економічна інтеграція Брюсселя та Києва відкриє європейський ринок для українських товарів.

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу до ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України і ЄС, буде називатися угода про асоціацію.

Угода про асоціацію визначає не тільки юридичні відносини України та Євросоюзу, а й спонукає Україну до соціальних і економічних реформ. Ним передбачається співробітництво сторін щодо широкого спектру питань, в основному в галузі економіки. Головний компонент цієї угоди - створення зони вільної торгівлі. Укладення угоди про асоційоване членство наблизить Україну до підписання договору про умови вступу України в ЄС.