ua en ru

А.Клюєв: У Криму побудують сонячні і вітряні електростанції потужністю 2 тис. МВт

Автор: RBC.UA
Уряд України планує будівництво в Автономній Республіці Крим сонячних електростанцій загальною потужністю 1 тис. МВт і вітрових електростанцій такою ж сумарною потужністю.

Уряд України планує будівництво в Автономній Республіці Крим сонячних електростанцій загальною потужністю 1 тис. МВт і вітрових електростанцій такою ж сумарною потужністю, заявив в кулуарах 7-го саміту "Ялтинської європейської стратегії" перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв, повідомляє прес-служба А.Клюєва.

«Сьогодні на півострові дефіцит потужності складає 1 тис. МВт. Це дорівнює по потужності одному атомному блоку діючих у нас АЕС. Але ми ж в Криму не побудуємо атомний блок, ми не побудуємо тут теплові станції - не будемо ж ми курорт псувати... Зараз ми запустили в експлуатацію сонячну електростанцію на 7,5 МВт. За програмою, на цьому місці в лютому вже буде станція потужністю в 200 МВт, а через два роки - 1 тис. МВт», - відзначив А.Клюєв.

За його словами, найвища сонячна радіація в степовому Криму - в районі Севастополя. Також найбільш сприятливі умови для альтернативної енергетики в Бесарабії - на південному заході Одеської області, відзначив перший віце-прем'єр, додавши, що і там також є дефіцит енергопотужностей.

В той же час, за словами А.Клюєва, уряд підходить до розвитку вітчизняної енергосистеми комплексно. Він пояснив, що для того, щоб побудувати додаткових потужностей на 1 тис. МВт, необхідно закільцювати весь Крим високовольтними мережами, будувати нові підстанцій - це величезні інвестиційні програми. Перший віце-прем'єр-міністр нагадав, що вже будується лінія електропередач Сімферополь-Севастополь.

Відповідаючи на питання про джерела фінансування цих проектів, перший віце-прем'єр-міністр України заявив, що інвестиції йдуть з різних джерел. Зокрема, він нагадав, що був підписаний договір в Китаї про надання Україні 1 млрд дол. під будівництво альтернативних видів енергетики. «Окрім цього ми ведемо переговори з Світовим банком на цю ж тему. Також ці проекти кредитують і українські банки, зокрема «Укрексімбанк»», - повідомив А.Клюєв.

В той же час, за словами першого віце-прем'єра, високі ціни на вуглеводні підштовхують Україну шукати шляхи диверсифікації, розвивати інші види енергетики та впроваджувати енергоефективні і енергозбережні технології.

«Тільки ми прийшли в уряд, перше, що я зробив, дав команду геологам вивчати родовища сланців для того, щоб почати видобуток сланцевого газу. Далі - виділяти поля для видобутку газу-метану. У нас достатньо багато газу-метану, супутнього вугільним родовищам, в тому ж самому Донбасі - Донецькій, Луганській і Дніпропетровській областях», - заявив А.Клюєв.

За його словами, уряд додатково виділяє площі по видобутку природного газу на шельфі Чорного і Азовського морей.

Перший віце-прем'єр-міністр відзначив, що Україна повинна зберігати певний баланс. «До 50% у нас може складати атомна енергетика. У нас є програма по реконструкції теплових електростанцій для зменшення викидів в атмосферу і підвищення їх ефективності. Ми провели цілу низку переговорів по модернізації ТЕС», - повідомив А.Клюєв.

За словами першого заступника глави Кабінету міністрів, в планах уряду України підняти частку гідроенергетики загалом енергетичному балансі країни до 10-12%. «Зелена енергетика» до 2015 р. може досягти в цілому до 20% в енергетичному балансі країни, спрогнозував А.Клюєв.

Нагадаємо, 1 жовтня ц.р. перший віце-прем'єр заявив, що Україна швидко розвиватиме альтернативну енергетику і упроваджуватиме енергоефективні технології.

За його словами, за минулий рік в парламенті ухвалили два ключові закони, які стали основою для реалізації цієї програми. «Перший закон стимулює наші промислові підприємства упроваджувати енергозбережні і енергоефективні технології», - відзначив перший віце-прем'єр-міністр.

За його словами, для таких компаній закон передбачає цілу низку пільг. «Якщо такі технології ввозяться з-за кордону, то ці підприємства не платять ввізного ПДВ і звільняються від митних зборів. Якщо підприємства розробляють енергозбережні або енергоефективні технології в нашій країні, то такі підприємства протягом п'яти років не платять податок на прибуток», - повідомив А.Клюєв.

Він також додав, що окрім цього з державного бюджету для підприємств, які модернізуються і упроваджують такі технології, погашатимуться відсотки за кредитами.

Другий закон - про «зелений тариф» - став основою для розвитку «поновлюваної» енергетики. А.Клюєв заявив, що дуже багато країн пішли цим шляхом. За його словами, він був одним з авторів цього законопроекту. «Ми перейняли досвід Німеччини, яка найдалі просунулася в розвитку «альтернативної» енергетики», - сказав він.

За словами першого віце-прем'єра, в результаті в уряді є заявки від компаній, які готові вкладати свої фінансові ресурси, свої технології в будівництво вітрових, сонячних і малих гідроелектростанцій.