А.Клюєв: Україна і РФ близькі до підписання домовленості щодо транзиту нафти
Україна і Російська Федерація (РФ) близькі до підписання домовленості щодо транзиту нафти. Це підтвердив перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв, відкриваючи Міжнародний екологічний форум "Навколишнє середовище 2010", передає кореспондент РБК-Україна.
"Ми близькі до підписання цих питань", - заявив А.Клюєв. За його словами, поки рано розкривати основні моменти домовленості, оскільки зараз проходить переговорний процес за даною угодою.
Нагадаємо, в червні 2010 р. віце-прем'єр РФ Ігор Сечин повідомив, що Росія передала Україні проект нової угоди по транзиту нафти.
І.Сечин не виключає, що, якщо Україна зробить знижку на транзит через "Південний порт", то обсяги транзиту складуть від 9, до 17 млн т.
Раніше повідомлялося, що Росія і Україна готують угоду про узгодження змін тарифів на прокачування нафти і гарантії щодо транзиту. Президент "Транснафти" Микола Токарєв відзначив, що документ не дозволяє змінювати раніше закріплені транзитні умови в односторонньому порядку.
Він уточнив, що за основу пропонується узяти модель, яка використовується при реалізації російсько-білоруських транзитних домовленостей. "Суть в тому, що сторони не повинні в односторонньому порядку скасовувати рішення, які зачіпають інтереси багатьох, як це було останнім часом", - відзначив М.Токарєв. Як приклад президент "Транснафти" привів ситуацію, коли в грудні 2009 р. компанія "Укртранснафта" поінформувала ОАО "Транснафта" про підвищення тарифу на прокачування нафти на 30% без попередніх переговорів із цього приводу.
За його словами, схема узгодження тарифу повинна виглядати таким чином: на первинному етапі "Транснафта" і "Укртранснафта" намагаються погоджувати зміну тарифів між собою і, у разі успіху, підписують нову угоду про транзит. Якщо ж господарюючі суб'єкти не приходять до єдиної думки, то це завдання беруть на себе уповноважені відомства Росії і України. При виникненні подальших складнощів питання може бути передане на рівень урядів, відзначив М.Токарєв.
Відповідно до проекту угоди, на час переговорів тарифні умови повинні залишатися колишніми. При цьому сторони зобов'язані продовжувати постачання палива і нафти. М.Токарєв завірив, що українська сторона "з цікавістю віднеслася" до цієї пропозиції, але переговори ще продовжуються. Президент "Транснафти" повідомив також, що деякі складнощі викликає бажання України отримати гарантії з постачань певних обсягів нафти на довгострокову перспективу, тоді як "Транснафта", не будучи власником палива, такі гарантії надати не може.
Нагадаємо, 13 травня ц.р. співробітники українського Міністерства палива і енергетики і російського Міненерго підготували проект нової міжурядової угоди у сфері транзиту нафти.
"Проект договору передбачає, що російський уряд гарантує транзит через територію України 30 млн т нафти щорічно впродовж трьох років. Україна, у свою чергу, робить прогнозованим зростання тарифів на прокачування нафти, вводячи спеціальну формулу, за якою цей тариф розраховуватиметься", - повідомляло джерело. За словами джерел в Міненерго РФ, російська сторона наполягає на внесенні до договору "прозорої" формули утворення тарифів.
Варто також відзначити, що в Україні за 9 міс. 2010 р. транзит нафти зменшився на 30,6%.