ua en ru

"ТВЕЛ": Москва і Київ не змінювали контракт на постачання ядерного палива в Україну

Автор: RBC.UA
Українська та російська сторони не вносили змін до довгостроковий контракт на постачання російського ядерного палива в Україну. Про це РБК повідомили в прес-службі ВАТ "ТВЕЛ".

Українська та російська сторони не вносили змін до довгостроковий контракт на постачання російського ядерного палива в Україну. Про це РБК повідомили в прес-службі ВАТ "ТВЕЛ".

Так у ВАТ "ТВЕЛ" прокоментували інформацію, що з'явилася напередодні, що новий проект контракту буде розрахований на 2011-2015 рр., а не до 2025 р., як планувалося раніше. Як пояснили в "ТВЕЛ", умови контракту були узгоджені ще у вересні 2009 р. і зафіксовані в спільному протоколі, підписаному президентами української НАЕК "Енергоатом" і російського ВАТ "ТВЕЛ".

Як повідомлялося раніше, за умовами проекту контракту ВАТ "ТВЕЛ" забезпечуватиме українські АЕС ядерним паливом протягом 15 років - з 2011 р. по 2025 р. При цьому обсяги поставок палива в останні п'ять років будуть залежати від багатьох факторів, наприклад, від термінів введення в експлуатацію та потужностей заводу з виготовлення ядерного палива в Україні.

Контракт між ВАТ "ТВЕЛ" (Росія) та НАЕК "Енергоатом" (Україна) планується підписати в ході зустрічі прем'єрів чи президентів двох країн у квітні-травні 2010 р.

"ТВЕЛ" в 1996 р. виграв тендер на постачання свіжого ядерного палива на 13 енергоблоків АЕС України до 2010 р. включно.

Нагадаємо, 9 квітня ц.р. прес-служба НАЕК "Енергоатом" повідомила про успішне завершення експерименту щодо використання ядерного палива американської Westinghousе. Зокрема, в повідомленні говорилося: "Успішне просування проекту свідчить про появу конкурентного середовища на українському ринку ядерного палива".

Відзначимо, що 5 лютого 2010 р. закінчилася 4-х річна дослідно-промислова експлуатація шести тепловиділяючих паливних збірників (ТВЗ), вироблених американською компанією Westinghousе, в третьому енергоблоці Південно-Української АЕС. За час дослідної експлуатації 2005-2009 рр., тобто, за підсумками 4 паливних компаній, ТВЗ Westinghousе проявили високі експлуатаційні якості. Крім того, за підсумками експерименту комісія ДП НАЕК "Енергоатом" видала акт, яким підтвердила відсутність перешкод для завантаження і експлуатації в складі активної зони енергоблоку № 3 нової партії ТВЗ, яка складається з 42-х паливних збірок Westinghousе. Це погоджено з Державним комітетом ядерного регулювання України. Завантаження цих збірок завершилось 27 березня 2010 р. Виведення 3 енергоблоку Південно-Української АЕС з ремонту на заплановану потужність відбудеться 25 квітня 2010 р.

Решта АЕС в Україні використовують ядерне паливо виробництва російської компанії "ТВЕЛ".

Спільний українсько-американський проект кваліфікації ядерного палива для України заснований у червні 2000 р. Мета - вивчити можливості його використання на енергоблоках українських АЕС.

Відзначимо, що реалізація проекту кваліфікації ядерного палива для України здійснюється відповідно до діючої «Енергетичної стратегії України до 2030 р.» з метою диверсифікації джерел поставок палива шляхом налагодження співпраці з транснаціональною компанією Westinghousе. Цій компанії належить майже чверть світового ринку ядерного палива.

Нагадаємо, 11 липня 2003 р. "Енергоатом" і "ТВЕЛ" підписали доповнення до двосторонніх контрактів на постачання ядерного палива для другого блоку Хмельницької АЕС і четвертого Рівненської АЕС, запущених в 2004 р.

Наприкінці минулого року "ТВЕЛ" запропонував побудувати в країні за своїми технологіями завод для фабрикації палива. У січні Мінпаливенерго оголосило конкурс з відбору партнера для будівництва підприємства; до участі в ньому були запрошені як "ТВЕЛ", так і Westinghouse. У Мінпаливенерго тоді говорили, що вирішальними факторами будуть ціна та енергоефективність палива. В обох компаніях вже оголосили про намір взяти участь у конкурсі.