ua en ru

РФ і Україна мають намір створити крупний атомний холдинг

Автор: RBC.UA
Росія і Україна мають намір створити крупний атомний холдинг і об'єднати в ньому підприємства атомного машинобудування, паливного циклу і атомної генерації.

Росія і Україна мають намір створити крупний атомний холдинг і об'єднати в ньому підприємства атомного машинобудування, паливного циклу і атомної генерації. Про це повідомив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін журналістам за підсумками російсько-українських переговорів в Сочі, передає РБК.

Він уточнив, що російська сторона вітає участь України в масштабній програмі розвитку російської атомної енергетики. Крім того, сторони готують сумісний вихід на ринки третіх країн.

В.Путін нагадав, що Росія останнім часом сформувала великий пакет замовлень по атомних проектах. "У наших банків є серйозні ресурси на фінансування таких проектів", - додав глава російського уряду.

Крім того, глава "Росатома" Сергій Кирієнко повідомив, що в разі укладення 25-річного контракту на постачання ядерного палива РФ готова надати Україні знижку "значно вище 1 млрд дол.".

Він підкреслив, що чим більший термін контракту, тим більші преференції та пільги Росія готова надати Україні. "За період контракту, якщо говорити про 20-річну угоду, то ті знижки, які ми пропонуємо українським партнерам, вимірюються сумами істотно більше 1 млрд дол", - відзначив глава "Росатома".

Він повідомив, що російська сторона не бачить сенсу укладати короткострокові контракти на постачання ядерного палива, і зараз розглядає можливість укладання з Україною контрактів на термін від 15 до 25 років.

С.Кирієнко також заявив, що РФ і Україна можуть створити спільне підприємство на базі "Атоменергомаш" і "Турбоатому", не виключено створення СП за схемою 50 на 50. Він додав, що в Україні є ще 5-6 підприємств, які вже активно задіяні у російсько-українському атомному співпрацю. "А якщо буде спільна програма, то вони будуть ще серйозніше задіяні і в будівництві АЕС в Україні, і в проектах на російській території", - сказав він.

Говорячи про можливе співвідношення часток у майбутньому підприємстві, С. Кирієнко відзначив, що конструкція 50 на 50 не завжди оптимальна, оскільки може привести до порушень технологічного ланцюжка. Тому, за його словами, можливий варіант, при якому партнери складають необхідні активи, а потім вивіряють свої частки.

За словами глави "Росатома", сумарні інвестиції в освоєння Новокостянтинівського уранового родовища (Україна) можуть досягти 500 млн дол., і його освоєння може початися досить швидко, так як родовище в хорошому стані.

У той же час, за словами С.Кирієнка, Росія готова розглянути можливість передачі Україні 50% ВАТ "Новосибірський завод хімконцентратів" (м. Новосибірськ, дочірнє підприємство ТВЕЛ). Угода може відбутися в рамках розширення спільних програм зі збагачення урану, які зараз в основному реалізуються на території Росії, вважає він.

"Фабрикація є в Росії, але ми готові обговорити передачу українським партнерам акцій нашого заводу", - сказав С.Кирієнко і уточнив, що найбільш доцільно обговорювати таку можливість стосовно новосибірського підприємства, яке займається постачаннями ядерного палива в Україну, і, швидше за все, мова піде про передачу половини частки в цьому активі.
"Обговорюється і можливість часткового перенесення виробництва на українську територію. Буде або філія заводу, де ми разом могли б стати акціонерами, або новий завод в Україні", - уклав він.

Раніше "Росатом" вже висловлював свою зацікавленість в укладенні довгострокових контрактів, на базі яких Росія зможе розвивати проекти в інших країнах і запрошувати інвесторів на свою територію.
Як заявляв рік тому С.Кирієнко, наприклад, обговорюється будівництво заводу з виробництва ядерного палива в Україні, проте рішення про будівництво цього заводу може бути прийнято тільки при укладенні з Україною контракту на постачання палива мінімум на 15 років.

Відзначимо, Новосибірський завод хімконцентратів - один з провідних російських виробників ядерного палива для АЕС Росії і зарубіжних країн. Завод являє собою комплекс хімічних та машинобудівних виробництв з виготовлення палива для АЕС і дослідницьких реакторів. На заводі також працює технологічний комплекс виробництва літієвої продукції, що дозволяє проводити глибоке очищення літію від домішок.