ua en ru

На вугільну галузь щороку виділяють 10-13 млрд грн дотацій

Автор: RBC.UA
Дотації вугільної галузі на сьогодні становлять 10-13 млрд грн на рік, а понад 80% державних шахт збиткові через велику зношеність основних фондів, несприятливі умови залягання вугілля та його низьку якість.

Дотації вугільної галузі на сьогодні становлять 10-13 млрд грн на рік, а понад 80% державних шахт збиткові через велику зношеність основних фондів, несприятливі умови залягання вугілля та його низьку якість, повідомляє "Коммерсант-Украина" з посиланням на джерело в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості.

За словами джерела, коштів на дотування державних шахт в бюджеті рано чи пізно не стане, а закрити їх неможливо через побоювання соціальної напруги. Зараз дотації вугільної галузі складають 10-13 млрд грн на рік. Крім того, державні шахти страждають через зниження попиту на їхню продукцію.

Крім того, джерело зазначило, що до приватизації наступного року готуються найбільші в країні за прогнозними запасами вугілля шахти: "Чайкіно" (130 млн т), ім. Стаханова (130 млн т) і "Тошківська" (100 млн т).

Нагадаємо, раніше голова Фонду державного майна України (ФДМУ) Олександр Рябченко заявив, що в 2013 р. планується приватизація низки вугільних шахт за новою для України схемою - саме підприємство буде продано за 1 грн, але між потенційними покупцями буде йти змагання за те, хто більше вкладе в розвиток підприємства.

На думку експертів, така схема приватизації може стати виграшною для держави. Аналітик ІК Eavex Capital Іван Дзвінка вважає, що в іншому випадку уряд просто втратив б час, особливо з урахуванням спаду металургійного виробництва. За його словами, можливим покупцем активів могли б виступити українські металурги, перш за все ті, що імпортують в Україну вугілля: "Частина шахт, які виробляють коксівне вугілля, могли б зацікавити "АрселорМіттал Кривий Ріг"і "Індустріальний союз Донбасу". Що стосується добувачів енергетичного вугілля, вони зацікавлять компанії, які планують взяти участь у приватизації комунальної енергетики, після того як тарифи на тепло і гарячу воду стануть ринковими. Але хто з українських підприємців піде в цей сектор, поки сказати складно".

Експерт зазначає, що західні і російські інвестори можуть зацікавитися приватизацією українських шахт за умови реформування ринку комунальних послуг і зростання тарифів на них, або для розвитку на вугільних підприємствах проектів з видобутку шахтного метану.

Як повідомлялося, Міністерство енергетики та вугільної промисловості знизило прогноз видобутку вугілля в Україну до 2030 р. на 15 млн т - до 115 млн т на рік. Про це йдеться в проекті оновленої Енергетичної стратегії України до 2030 р.

Раніше зазначалося, що в поточному році Міненерговугілля планує залучити в вуглевидобуток 3,726 млрд грн інвестицій. За словами першого заступника міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігоря Поповича, в 2011 р. на технічне переоснащення та модернізацію вуглевидобувних підприємств через альтернативні механізми надійшло 1,7 млрд грн інвестицій, що на 129 млн грн більше, ніж у 2010 р.

У грудні минулого року Верховна Рада (ВР) України виділила додатково 1,5 млрд грн на технічне переустаткування вугільних підприємств. Наразі потребують реконструкції 83 шахти, сумарна річна виробнича потужність яких становить 51,6 млн т, після чого вона збільшиться на 12,5 млн т.

Протягом останніх 15 років рівень видобутку вугілля в Україні залишався практично незмінним: від 72 млн до 83 млн т на рік. Вугілля грає найважливішу роль в програмі імпортозаміщення енергоносіїв. Зокрема, мова йде про програму енергозбереження та заміни споживання газу на вугілля. Передбачається, що протягом 3-х років державні шахти будуть приватизовані.

У грудні 2010 р. закінчився термін дії програми "Українське вугілля", у зв'язку з чим було розроблено проект "Програми перспективного розвитку вугільної галузі на середньостроковий період до 2015 р.". У програмі закладені наступні параметри: на етапі до 2015 р. обсяг видобутку вугілля прогнозується на рівні 91,7 млн т на рік, у т.ч. 63,5 млн т енергетичного вугілля. На етапі розвитку галузі в період з 2015 по 2020 рр. обсяг передбачається збільшити до 100 млн т, включаючи близько 65 млн т енергетичного вугілля. Підсумковий потенційний рівень видобутку до 2030 р. очікується на рівні 115 млн т, з яких 75 млн т - енергетичне вугілля.