23-я експедиція МКС повернулася на Землю
Сьогодні, після 163-добової космічної вахти російський космонавт Олег Котов, японський астронавт Соїчі Ногучі і американський астронавт Тімоті Крімер повернулися на Землю. Про це повідомляє Федеральне космічне агенство «Роскосмос».
О 6:24 за київським часом апарат корабля «Союз ТМА-17» здійснив м'яку посадку в розрахунковому районі на південний схід від міста Джезказгана в Казахстані. Всі операції зі спуску з орбіти і приземлення пройшли у штатноий спосіб. Самопочуття космонавтів гарне. Про це повідомив директор Інституту медико-біологічних проблем І.Ушаков.
О 3:04 космічний корабель «Союз ТМА-17» розстикувався з МКС і вирушив у самостійний політ. Центри управління польотами в підмосковному Корольові і Х'юстоні контролювали і корегували політ.
О 5:58 на висоті 140 км відбувся поділ корабля на відсіки, що побічно підтвердив сигнал радіомаяка корабля. На висоті 99,9 км корабель зі швидкістю 7595 м/сек. увійшов в атмосферу Землі. Від тертя із земною атмосферою навколо корабля утворилася плазма температурою близько 2 тис. градусів за Цельсієм.
На висоті 9,5 км відкрилася парашутна система. Над землею включилися гальмові двигуни м'якої посадки відсіку, що спускається, які погасили швидкість руху до 1 - 3 м/сек.
Нагадаємо, О.Котов, С.Ночуга і Т.Крімер стартували 21 грудня 2009 р. на кораблі «Союз ТМА-17» і 23 грудня зістикувалися з Міжнародною космічною станцією.
До 18 березня 2010 р. Котов, Ночугі і Крімер працювали на МКС як бортінженери 22-ої тривалої експедиції під командуванням американського астронавта Джеффрі Вільямса. До складу екіпажу цієї експедиції входив також російський космонавт Максим Сураєв. Після вибуття Сураєва і Вільямса командиром МКС став О.Котов, і номер експедиції змінився з 22-го на 23-й.
До 4 квітня, до зістикуання з МКС корабля «Союз ТМА-18», О.Котов, С.Ночугі і Т.Крімер працювали на станції втрьох. На корабель «Союз ТМА-18» прибули російські космонавти Олександр Скворцов та Михайло Корнієнко та американка Трейсі Колдвел-Дайсон. На борту МКС усі вони стали членами екіпажу двадцять третьої тривалої експедиції.
За час польоту О.Котова, С.Ночугі і Т.Крімера необхідні для забезпечення польоту станції в пілотованому режимі паливо, продукти, вода, кисень та інші необхідні матеріали доправлялися російськими вантажними кораблями «Прогрес М-04М», «Прогрес М-05М» і американськими кораблями «Індевор» STS-130, «Діскавері» STS-131 і «Атлантіс» STS-132. Крім того, «Індевор» доправив для американського сегменту МКС герметичні модулі «Транквіліті» і «Купола», а «Атлантіс» доправив для російського сегменту малий дослідницький модуль «Рассвет».
Відзначимо, перед своїм поверненням на Землю О.Котов передав командирські функції О.Скворцову, і той очолив екіпаж станції, який тепер працює за програмою 24-ої тривалої експедиції. Скворцов, Корнієнко та Колдвелл-Дайсон знаходитимуться на станції втрьох до прибуття корабля «Союз ТМА-19». Його старт планується на 16 червня поточного року.