ua en ru

100 днів Донбасу у вогні

Автор: RBC.UA
100 днів тому (11 травня) були проведені референдуми про самовизначення Донецької та Луганської народних республік. Цей день став точкою відліку початку безглуздої війни, що охопила Донбас.

Юрій З. Смірнов

100 днів тому (11 травня) були проведені референдуми про самовизначення Донецької та Луганської народних республік. Цей день став точкою відліку початку безглуздої війни, що охопила Донбас. Тисячі громадян стали заручниками військового конфлікту, в результаті якого величезний промисловий густонаселений район опинився у воронці гуманітарної катастрофи.

Цифри говорять самі за себе. За чотири місяці збройного протистояння в Донецькій і Луганській областях ми маємо наступну картину.

За даними Управління ООН з прав людини станом на 10 серпня на сході України були вбиті 2086 осіб, кількість поранених - понад 5000. Щодня на Донбасі гинуть до 70 осіб, з яких 25 - мирні жителі.

За даними Донецької ОДА, з 13 березня по 20 серпня поранення отримали 1 748 людей, загинула 951 людина.

З ескалацією конфлікту і перенесенням військових дій у великі міста збільшується кількість жертв серед мирного населення.

За даними ООН, вимушено залишили місця постійного проживання 415 800 мирних громадян, які раніше проживали в Донецькій і Луганській областях. Хоча ці цифри також визнаються заниженими і в документах часто фігурує інше число - понад 800 000 громадян.

Майже 200 тисяч українських біженців виїхали в Росію, понад 14 тисяч - в Польщу і ще 14 тисяч - в Білорусь.

Житловий фонд в містах, де відбувалися збройні сутички, зруйнований на 60%.

Економіка

У Донецькій області промислове виробництво в липні 2014 року порівняно з липнем 2013 року знизилося на 28,5%, у Луганській - на 56%.

Виробництво у Донецькій області скоротилося в усіх без винятку основних видах промислової діяльності області. У липні 2014 року порівняно з липнем 2013 року відбувся спад в 4,2 рази, в легкій промисловості, в 2,4 рази - в хімічній, на 42,7% - у машинобудуванні, на 40,8% - у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, на 38,7% - у фармацевтичному виробництві, на 37% - у виробництві будівельних матеріалів та іншої неметалевої мінеральної продукції, на 32% - у вугільній промисловості.

З початку року порівняно з січнем-липнем 2013 року різко знизилися обсяги виробництва:

• легка промисловість - на 46,3%,

• хімічна промисловість - 41,3%,

• машинобудування - 34,4%,

• виробництво будівельних матеріалів та іншої неметалевої мінеральної продукції - 22,3%,

• фармацевтичне виробництво - 19,2%,

• металургія - 13,1%,

• вугільна промисловість - 13,1%,

• виробництво коксу і продуктів нафтопереробки - 11,2%.

Багато підприємств припинили роботу.

Знеструмлено найбільший в Європі Авдіївський коксохімічний завод, існує небезпека незворотних процесів, які приведуть до зупинки коксових батарей. Повністю зупинили свою роботу Єнакіївський металургійний завод, Коксохімпром і Харцизький трубний. Це - 15 000 робочих місць.

Зупинили свою роботу підприємства "Шахтарськантрацит", "Луганськвугілля".

Зупинені 9 шахт: "шахта імені Мельникова, шахтоуправління Луганське держпідприємства Луганськвугілля, ш/у "Жовтневий рудник" державного підприємства "ДВЕК" та інші.

22 липня зупинила роботу шахта ім. Стаханова (місто Димитров Донецької області). Основна причина зупинки підприємств - відключення електроенергії в результаті підриву підстанцій і знищення ліній електропередач.

Знеструмлена шахта "Самсонівська-Західна", розташована в районі населених пунктів Новоанновка, Хрящувате і Новосвітлівка в Луганській області.

В даний час в регіоні через бойових дій не працюють близько 30-35 шахт.

Тільки в липні за простою шахт недоотримано 297 млн грн.

Цілий ряд підприємств зруйновано до такої міри, що їх відновлення залишається під питанням.

На межі екологічної катастрофи ситуація в хімічній промисловості. Заводи"Стирол" та "Азот" не тільки зупинили виробництво, але можуть представляти потенційну небезпеку для жителів регіону через неконтрольованого величезної кількості аміаку та інших хімічних речовин, що знаходяться на території підприємств.

Зупинені концерни АВК", "Конті", варто Горлівський м'ясокомбінат, не працюють"АВК-Інвест" і "Геркулес-Донецьк".

Українські свинарі забезпечують лише 75% потреб ринку. У разі збоїв поставок зі сходу країни, ця цифра знизиться до 55-60%.

Припинена робота 76 фірмових магазинів "М'ясна весна" у Донецькій та Луганській областях, при цьому період простою коливається від 10 днів до двох місяців.

У Донецькій і Луганській областях налічувалося 4 000 сільськогосподарських і 300перерабатывающих підприємств, які забезпечували роботою 52 000 чоловік. На сьогоднішній момент, прогноз втрат у сільському господарстві - 15%. У Луганській області не вдалося зібрати 28% врожаю.

На Донбасі горять ліси і поля. В Артемівському районі в результаті обстрілу згоріло 160 га пшениці. В Ясинуватському районі вогнем знищені поля пшениці.

Сільгоспугіддя нагадують поля битви: земля вкрита воронками після обстрілу, а безпосередньо у полях військові розміщують бойову техніку.

Інфраструктура

Завдано значного збитку інфраструктурі Донбасу: підірвані мости, паралізовано залізничне та авіасполучення, зупинені вантажоперевезення.

За інформацією "Укрзалізниці" 187 об'єктів Донецької, Південної та Придніпровської залізниць пошкоджені. За мінімальними підрахунками, на їх відновлення буде потрібно 400 млн грн.

У Луганську, за даними на кінець липня, пошкоджено 18 км контактних ліній електротранспорту, 26 км ліній електропередач, 18 000 кв. м дорожнього полотна.

Соціальна сфера

115 будівель навчальних закладів пошкоджені в Донецькій області, 112 - в Луганській області.

У Донецьку пошкоджені 11 технічних училищ і 13 вузів, 1 гімназія повністю зруйнована.

У Луганську зруйновані 23 школи, 3 внз, 4 коледжу, 21 дитячий садок.

Через бойові дії не розпочнеться навчання у вищих навчальних закладах Донецької і Луганської областей. Вступна компанія до вищих навчальних закладів на Донбасі продовжено до 15 вересня. Рішення про початок навчального року в школах будуть приймати місцеві органи влади, а університетам - самі вузи.

Зруйнована спортивна інфраструктура. ФК "Шахтар" змушений тренуватися на виїзді. Завдано непоправної шкоди унікальному спортивному комплексу "Донбас-Арена",аналогів якому немає в Україні і в Європі. Хокейний клуб "Донбас" - у відпустці через неможливість тренувань. Баскетбольний клуб "Донбас" розпущений.

Робота більшості спортивних шкіл регіону - під питанням.

"На жаль, 100 днів ДНР - це сто днів хаосу і горя для українського народу. Поточний підсумок цього псевдопроекта трагічний: півмільйона переселенців і біженців, тисячі обірваних життів мирних громадян і солдатів, зруйнована інфраструктура регіону. Це катастрофічним чином відображається на всій країні - від сімей, які понесли втрати, що втратили годувальників, до економіки всієї держави. По суті Україна переживає насильную деіндустріалізацію, адже прецельно руйнуються промислові об'єкти, сконцентровані в Донецькій і Луганській областях, в основному - підприємства-експортери. За ці 100 днів ми відкотилися на десятиліття назад. Ніяка боротьба за владу, ніяка ідея помститися Майдану, не варто таких втрат. На жаль, закінчення бойових дій має стати початком іншого фронту - фронту боротьби з наслідками гуманітарної та економічної катастрофи, викликаної війною, яку розв'язали ДНР і ЛНР", - вважає Олена Дяченко, директор консалтингової компанії "Партія влади/RPGR Consulting".