ua en ru

"Україні та РФ необхідно змінити відносини в газовій сфері", - Янукович

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович заявив, що хотів би змінити характер відносин з Росією в газовій сфері.

Президент України Віктор Янукович заявив, що хотів би змінити характер відносин з Росією в газовій сфері, передає радіо "Свобода".

На зустрічі з Президентом Росії Володимиром Путіним в Сочі Янукович назвав газову тему "чутливою", зазначивши, що вона ніколи не піде з двосторонніх відносин.

На зустрічі з Путіним Янукович також зазначив, що Київ розраховує на сприяння Росії в отриманні Україною статусу спостерігача при Шанхайської організації співпраці (ШОС). "Ми б хотіли, щоб ви виступили партнером у такій організації, як ШОС, і ми хотіли б стати спостерігачами в цій організації, щоб мати можливість брати участь у тих інтеграційних процесах, які відбуваються в цій організації", - повідомив Янукович.

У свою чергу, Президент Росії Володимир Путін висловив упевненість, що вступ Росії до Світової організації торгівлі (СОТ) дозволить ще глибше зміцнити торговельні зв'язки з Україною.

Зокрема, він особливо виділив у цьому зв'язку високотехнологічні сектори - українське двигунобудування, суднобудування, космічну галузь, авіацію і атомну галузь. "У такій сфері, як двигунобудування, для авіації, для вертольотів майже 100% постачається до Росії", - зазначив Путін.

На його думку, приєднання Росії до СОТ, членом якої Україна вже є, а також угоди про вільну торгівлю усередині країн СНД дозволять ще більш зміцнити економічні зв'язки двох країн. "Ми співпрацюємо давно і вельми продуктивно, але нові інструменти дадуть можливість розширити цю взаємодію", - сказав він.

Відзначимо, сьогодні Янукович здійснює робочу поїздку в РФ.

Нагадаємо, в липні глави держав зустрічалися в Криму на засіданні українсько-російської міждержавної комісії.

Глави держав обговорили низку питань, як економічного, так і політичного характеру. Президенти підписали спільну заяву за підсумками п'ятого засідання українсько-російської міждержавної комісії. У документі відзначається особлива роль у розвитку різнопланової двосторонньої взаємодії комісії, діяльність якої спрямована на досягнення практичних домовленостей у різноманітних сферах співробітництва. У заяві також зафіксовано основні результати роботи засідання, підтверджено намір сторін на постійній основі розвивати конструктивний політичний діалог, сприяти розширенню співпраці за всіма існуючими і перспективними напрямками.

Однак, як і за результатами ряду попередніх зустрічей, досягти яких би то не було конкретних домовленостей щодо конкретних економічних аспектів співпраці Президентам не вдалося. Зокрема, повідомлялося, що домовитися про зміну газового договору, який є каменем спотикання у відносинах України і РФ, не вдалося, як перед засіданням комісії, так і в ході нього. При цьому раніше перші особи країни анонсували "певне просування" в газових переговорах в Ялті.

Як відомо, Україна домагається перегляду ціни на газ уже тривалий час, але останнім часом це питання не піднімалося на двосторонніх зустрічах перших осіб України та Росії, зокрема, на переговорах прем'єрів двох країн Миколи Азарова та Дмитра Медведєва. Не вийшло про це з Медведєвим поговорити і у Президента Віктора Януковича.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.