ua en ru

"Північний потік" 8 листопада буде запущений з потужністю 1 млн куб. м газу на годину

Автор: RBC.UA
Газопровід Nord Stream буде запущений завтра, 8 листопада, з потужністю 1 млн куб. м газу на годину, що дозволить забезпечити прокачування 8,5 млрд куб. м газу на рік. Такі дані навів в Берліні на брифінгу директор з погодження компанії Nord Stream AG Дірк он Амельн.

Газопровід Nord Stream буде запущений завтра, 8 листопада, з потужністю 1 млн куб. м газу на годину, що дозволить забезпечити прокачування 8,5 млрд куб. м газу на рік. Такі дані навів в Берліні на брифінгу директор з погодження компанії Nord Stream AG Дірк он Амельн.

У церемонії запуску газопроводу "Північний потік" (Nord Stream) візьмуть участь президент Росії Дмитро Медведєв, канцлер Німеччини Ангела Меркель, прем'єр-міністри Франції Франсуа Фійон і Нідерландів - Марк Рютте, а також комісар Євросоюзу (ЄС) з енергетики Гюнтер Еттінгер. Усі чотири країни беруть участь у газотранспортному проекті. На заході, що відбудеться у м. Любмін, на північному сході Німеччини, де магістраль виходить на берег, очікуються 420 гостей.

Також Дірк фон Амельн сьогодні повідомив, що компанія Nord Stream AG не розглядає варіанту будівництва третьої нитки газопроводу "Північний потік". За його словами, представники компанії отримали відповідну інформацію зі ЗМІ. "Але на даний момент у нас є дозвіл на дві нитки, тобто, ми говоримо тільки про дві нитки газопроводу", - сказав він. Говорячи про перспективи виходу газопроводу на проектну потужність, фон Амельн зауважив, що це має відбутися "незабаром". "Але остаточне рішення залишається за Газпромом", - сказав він.

Нагадаємо, наприкінці листопада Чехія відкрила проміжну станцію в Крушних горах, завдяки чому в країну почалися поставки газу від балтійського узбережжя. З цією станцією в 2012 р. буде з'єднаний внутрішній газопровід Gazela, що є південною гілкою балтійського "Північного потоку" і повинен забезпечувати газом південь Німеччини. Постачання російського газу до Чехії і Словаччини поетапно будуть переводитися на маршрут Nord Stream - OPAL через Німеччину замість транзиту через Україну. Саме тертя між Росією і Україною в минулому кілька разів обернулися збоєм у поставках газу, що принесло проблеми Німеччині та Чехії.

Про те, що «Північний потік» запрацює 8 листопада повідомив голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер під час робочої зустрічі з прем'єр-міністром РФ Володимиром Путіним на початку жовтня. Крім того, глава "Газпрому" зазначив, можна було б розглянути можливість створення додаткових ниток "Північного потоку" в рамках вже створеного коридору.

Зазначимо, згідно експертного думку головним очевидним ефектом від запуску газопроводу "Північний потік" стане розбалансування відносин Росії з Україною і Білорусією.

Так, за словами політолога Андреаса Умланда, на сьогоднішній день існує певна рівновага економічних сил між Москвою, з одного боку, і Києвом і Мінськом - з іншого. У той час як Білорусь і Україна залежать від поставок російського газу, Росії необхідні безперебійно функціонуючі газопроводи, що проходять через території двох "братніх народів". Поява нової транспортної магістралі - введення в дію "Північного потоку" - навряд чи спричинить негайний конфлікт, вважає експерт. Тим не менш, для Кремля стане великою спокусою використовувати цей новий економічний важіль для "перезавантаження" своїх відносин з двома колишніми радянськими республіками.

Як повідомлялося, російський "Газпром" почав заповнення газом першої черги трубопроводу "Північний потік" 6 вересня ц.р.. 19 серпня в бухті "Портова" Виборзького району Ленінградської області зварений останній "золотий" стик, що з'єднує морську ділянку першої нитки газопроводу "Північний потік" з сухопутним трубопроводом на російському березі. Друга черга газопроводу, в рамках якої вже прокладено близько 600 км труб, буде введена в дію в кінці 2012 р.

Зазначимо, як заявив міністр енергетики РФ Сергій Шматко, в Європі зростає обсяг споживання російського газу. За його словами, в I півріччі 2011 р. постачання російського газу до Європи зросло приблизно на 20%. Міністр енергетики РФ також зазначив, що введення потужностей газопроводу "Північний потік" не є прямим збільшенням обсягу поставок газу.

Між тим, раніше Німеччина відмовилася від будівництва третьої гілки даного газопроводу. За словами канцлера ФРН Ангели Меркель, в Німеччині не очікується значного збільшення попиту на газ з Росії, незважаючи на відмову від атомної енергетики.

Варто також зазначити, що міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings заявило, що із запуском першої гілки газопроводу "Північний потік" обсяги транспортування газу і виручка компанії НАК "Нафтогаз України" знизяться приблизно на 20%, починаючи з 2012 р.

Новий газопровід, буде мати негативні наслідки також для Slovensky Plynarensky Priemysel, as (Далі - "SPP", "A"/прогноз "Негативний"). Існуючі газопроводи, що проходять через територію України і Словаччини, до теперішнього часу забезпечували транспортування близько 2/3 об'єму газу, що Росія поставляє до Західної Європи.

У Fitch зазначали, що в світлі переговорів щодо ціни на газ і обсягів транспортування між "Нафтогазом" і "Газпромом" не можна повністю виключити можливість нових перебоїв у постачаннях газу, аналогічних тим, що мали місце в 2006 і 2009 рр.. Наявність альтернативного маршруту експорту газу в Західну Європу може посилити позиції "Газпрому" в переговорах з "Нафтогазом".

"Північний потік" - принципово новий маршрут експорту російського газу в Європу. Газопровід пройде через акваторію Балтійського моря від бухти Портова (район м. Виборг в Ленінградській області) до узбережжя Німеччини (район Грайфсвальда). Протяжність газопроводу складе близько 1,2 тис. км. Загальний обсяг інвестицій у будівництво оцінюється в 7,4 млрд євро (з урахуванням відсотків за кредитами - 8,8 млрд євро). Строк повернення інвестицій, за попередньою оцінкою, складе 10-16 років. Трохи менше третини обсягу фінансування проекту (30%) забезпечують п'ять акціонерів компанії-оператора, інші 70% - залучені у 26 міжнародних банків. У число акціонерів проекту входять ВАТ "Газпром" (51%), німецькі E. On Ruhrgas (15,5%) і Wintershall AG (15,5), голландська NV Nederlandse Gasunie (9%), французька GDF Suez (9%).