ua en ru

"Репортери без кордонів": ситуація зі свободою слова в Україні погіршилася

Автор: RBC.UA
З приходом до влади Віктора Януковича ситуація зі свободою слова в Україні погіршилася. До таких висновків прийшли автори доповіді, оприлюдненої правозахисною організацією "Репортери без кордонів".

З приходом до влади Віктора Януковича ситуація зі свободою слова в Україні погіршилася. До таких висновків прийшли автори доповіді, оприлюдненої правозахисною організацією "Репортери без кордонів", передає Deutsche Welle.

У середу, 1 вересня, "Репортери без кордонів" оприлюднили доповідь про ситуацію зі свободою преси в Україні. У документі наголошується, що державний контроль над ЗМІ посилився, почастішали також випадки переслідування журналістів.

"Під час свого візиту до Берліна В.Янукович підкреслив, що зацікавлений в подальшому процесі демократизації України. Ми ж в даний час спостерігаємо зворотний процес у цій східноєвропейській країні. До таких цінностей демократії, як свобода преси і свобода думок, ставляться з недостатнім повагою", - йдеться в заяві керівника німецького відділення "Репортерів без кордонів" Крістіана Рікертса. Обіцянки уряду до цих пір залишилися лише на словах, зазначив правозахисник.

Доповідь організації "Репортери без кордонів" базується як на спостереженнях правозахисників за ситуацією в Україні протягом останніх шести місяців, так і на результатах звіту, підготовленого в ході їх поїздки в Київ. Автори доповіді відзначають, що українська влада за допомогою нових законів, адміністративних розпоряджень і заходів цензури обмежили доступ до офіційної інформації.

Крім того, почастішали випадки залякування представників ЗМІ, які критично налаштовані по відношенню до влади. У 13-сторінковій доповіді наводяться також випадки арештів представників ЗМІ, а також застосування насильства по відношенню до журналістів з боку співробітників міліції.

У якості одного з останніх прикладів тиску на ЗМІ правозахисники вказали на судовий процес з приводу продовження ліцензії на мовлення телекомпаній "5 канал" і "TVi".

У своїй доповіді "Репортери без кордонів" закликали Президента України припиняти в майбутньому попрання свободи слова, а також притягати до судової відповідальності за переслідування журналістів. Крім того, Європейський Союз повинен більш вимогливо ставитися до України в питаннях дотримання свободи слова.

Нагадаємо, 3 червня ц.р. делегація моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) також висловлювала занепокоєння заявами про прояви цензури в Україні.

На початку травня журналісти програми «Вікна», що виходить в ефірі телекомпанії СТБ, і програми «Телевізійна служба новин», що виходить в ефірі телекомпанії «1+1», заявили про цензуру під час підготовки сюжетів.

Після цього Європейська федерація журналістів висловила стурбованість у зв'язку зі скаргами на цензуру й обмеження свободи слова в українських ЗМІ, а міжнародна організація «Репортери без кордонів» - у зв'язку з погіршенням ситуації зі свободою слова.