ua en ru

"Профіцит платіжного балансу України в липні склав 800 млн дол", - НБУ

Автор: RBC.UA
Профіцит зведеного платіжного балансу України в липні 2012 р. склав 800 млн дол. проти дефіциту в 1,5 млрд дол. місяцем раніше. Про це заявив начальник управління методології, аналізу і прогнозування платіжного балансу Національного банку України (НБУ) Сергій Ніколайчук, повідомляє прес-служба НБУ.

Профіцит зведеного платіжного балансу України в липні 2012 р. склав 800 млн дол. проти дефіциту в 1,5 млрд дол. місяцем раніше. Про це заявив начальник управління методології, аналізу і прогнозування платіжного балансу Національного банку України (НБУ) Сергій Ніколайчук, повідомляє прес-служба НБУ.

"Характеризуючи стан платіжного балансу, повинні відзначити його поліпшення в липні. Так, відбулося повернення до його профіциту, який становив 800 млн дол.", - зазначив Ніколайчук.

Читайте також: Азаров: "ЗВТ з СНД дозволить поліпшити платіжний баланс України"

В цілому за перші 7 міс. 2012 р. сальдо зведеного платіжного балансу було близьким до нуля. За словами Ніколайчука, формування такого профіциту в липні відбулося завдяки розміщенню урядом єврооблігацій на 2 млрд дол.

Зокрема, в липні спостерігалося відновлення зростання експорту товарів: у річному вираженні він зріс на 8% у липні. "Особливо заслуговує позитивної оцінки зростання експорту продукції з високою часткою доданої вартості - мова йде про експорт продуктів хімічної галузі і машинобудування, де річні темпи росту склали 37% і 49% відповідно", - зазначив Ніколайчук. Крім того, в останні місяці істотно прискорилося збільшення імпорту споживчих товарів (у тому числі інвестиційних).

Дефіцит поточного рахунку в липні скоротився до 1,3 млрд дол. у порівнянні з 1,5 млрд дол. в червні, що сталося, головним чином, через відновлення значних обсягів приватних грошових переказів із-за кордону. Приплив коштів за цією статтею в липні вже був майже на 20% більше, ніж у липні минулого року. Приватні грошові перекази в країну склали: у цілому за 7 міс. - 4,1 млрд дол., що на 5% більше, ніж за цей же період минулого року.

Читайте також: Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України в 2012 р. складе 10,2 млрд дол, - консенсус-прогноз Мінекономрозвитку

"По фінансовому рахунку, профіцит якого був максимальним в цьому році - 2,1 млрд дол. завдяки aforementioned розміщення ОВДП урядом, то тут також ми відзначаємо продовження залучень у значних обсягах інвестиційного і боргового капіталу реальним сектором економіки. З іншого боку, банки продовжують скорочувати свою зовнішню заборгованість... Крім того, зовнішні боргові ресурси поступово заміщуються внутрішніми, у тому числі депозити в іноземній валюті протягом 7 міс. цього року зросли на 1,7 млрд дол.", - зазначив Ніколайчук.

За даними НБУ, у липні спостерігалося деяке підвищення приросту готівкової іноземної валюти поза банками, але в цілому в 2012 р. спостерігається стабільне скорочення попиту на іноземну готівку, її приріст на 42% менше, ніж у січні-липні минулого року. "Така тенденція, з одного боку, обумовлена прийнятими Національним банком заходами паспортизації валютно-обмінних операцій восени минулого року, а з іншого - зростанням процентних ставок по депозитах у банках, тобто підвищенням альтернативної від вартості зберігання готівки на руках. Збереження такої тенденції очікується і надалі", - відзначили в НБУ.

Завдяки профіциту платіжного балансу резервні активи на кінець липня перевищили 30 млрд дол., і зараз забезпечують покриття імпорту майбутнього періоду протягом 3,5 міс., резюмував Ніколайчук.

Нагадаємо, золотовалютні резерви України на 1 серпня 2012 р. склали 30,079 млрд дол.

У червні керівник групи радників голови Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький заявляв, що платіжний баланс в даний час складається краще прогнозів. "В цілому стан платіжного балансу складається дещо краще попередніх прогнозів і дає підстави розраховувати на збереження фундаменту стабільності обмінного курсу в найближчій перспективі", - заявив Литвицький.

Нагадаємо, на минулий місяць припали найбільші виплати по боргах країни. Так, 6 червня Україна виплатила банку ВТБ 1,069 млрд дол в рамках часткового погашення кредиту. 13 і 20 червня Мінфін погасив облігації внутрішньої держпозики - на 2,57 млрд грн і 1,075 млрд грн відповідно, а 25 червня Україна погасила зовнішні держоблігації на 515,9 млн дол.

Раніше Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозував дефіцит платіжного балансу на 2012 р. на рівні в 5,3% від ВВП. Поліпшити платіжний баланс має діяльність Україна в рамках ЗВТ з СНД. Принаймні про це заявляв прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Нагадаємо, кумулятивне негативне сальдо зведеного платіжного балансу за 2011 р. склало 2,448 млрд дол, у порівнянні з позитивним в 5,031 млрд дол за 2010 р.

За 2011 р. дефіцит поточного рахунку збільшився в 3,1 рази - до 9,3 млрд дол (5,5% від ВВП), у порівнянні з 3 млрд дол (2,2% від ВВП) в 2010 р. У НБУ Зазначили, що головними чинниками такого зростання стали: зростання вартісних обсягів імпорту енергоносіїв (на 8,8 млрд дол в порівнянні з 2010 р.); розширення внутрішнього попиту, пов'язаний з реалізацією низки інвестиційних проектів (імпорт продукції машинобудування збільшився на 7,3 млрд дол); погіршення у другому півріччі зовнішньої кон'юнктури на світових товарних ринках; збільшення виплат доходів з інвестицій (на 2,5 млрд дол.)