ua en ru

"Про прокурора замовте слово"

Автор: RBC.UA
На тлі літнього затишшя в законодавчій сфері Адміністрація Президента внесла на розгляд Венеціанської комісії законопроект «Про прокуратуру», який повинен замінити застарілий однойменний закон, прийнятий в часи керівництва країною Леонідом Кравчуком. Сказати, що проект є актуальним і нагальним - це нічого не сказати. Як тільки текст проекту був представлений на загальне обговорення, він відразу ж викликав ажіотаж - як в органах прокуратури, так і серед осіб, що більш-менш стикаються з працівниками прокуратури за службовим обов'язком або професією.

На тлі літнього затишшя в законодавчій сфері Адміністрація Президента внесла на розгляд Венеціанської комісії законопроект «Про прокуратуру», який повинен замінити застарілий однойменний закон, прийнятий в часи керівництва країною Леонідом Кравчуком.

Сказати, що проект є актуальним і нагальним - це нічого не сказати. Як тільки текст проекту був представлений на загальне обговорення, він відразу ж викликав ажіотаж - як в органах прокуратури, так і серед осіб, що більш-менш стикаються з працівниками прокуратури за службовим обов'язком або професією.

Те, що сьогодні прокуратура глибоко проникла в усі сфери, не підлягає сумніву. Прокурор зараз може заборонити практично всі. Починаючи від роботи інтернет-сайтів - і закінчуючи будівництвом. Такі повноваження прописані в чинному законі і здійснюються вони в рамках так званого «загального нагляду».

Після прийняття і вступу в силу нового закону, міць прокуратури істотно поменшає. Такий висновок можна зробити з цілої низки суттєвих новацій.

Перша. Скасування «загального нагляду». Кануть в Літу прокурорські приписи, подання та протести. Прокурори більше не зможуть направити припис будівельній компанії зупинити будівництво чи зажадати у суб'єкта господарювання документи та інформацію, що стосується ведення господарської діяльності. Прокурор позбавляється права вимагати будь-що від приватної особи чи недержавної компанії поза кримінальним процесом.

Читайте також: АП планує направити через ВР законопроект "Про прокуратуру" на експертизу до КСУ, - Портнов

Друга. Істотне обмеження права прокурора на звернення до суду з позовом в інтересах громадян і держави. Ініціювати позов з метою захисту громадян прокурор зможе, тільки якщо до нього звернулися неповнолітні, недієздатні або обмежено дієздатні громадяни. У всіх інших випадках, інтереси незаможних громадян повинна захищати адвокатура в рамках одночасно впроваджуваної системи безоплатної правової допомоги.

Також очікується істотне зменшення позовів прокурора в інтересах державних органів. Проектом передбачається можливість подачі позову тільки в разі бездіяльності державного або місцевого органу влади. І тільки після подачі в держорган «застереження прокурора» щодо досудового врегулювання спору.

У разі неподання особою відповіді, відмови прийняти або прийняття заходів, які прокурор вважає недостатніми для досудового врегулювання спору, прокурор протягом одного місяця може звернутися до суду з позовом.

Третя. Поступово, але функція слідства, зрештою, повинна повністю здійснюватися органами МВС - за виключенням злочинів, які будуть розслідуватися слідчими СБУ, податкових органів і поки планованого створюватися в майбутньому державного бюро розслідування. Прокурор повинен буде зосередитися над наглядом за дотриманням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнанням, досудовим слідством.

Читайте також: Граничний вік відставки генпрокурора і суддів у рамках реформи може бути збільшений з 65 до 70 років

Четверта. Доступ до професії прокурора стане складним, але прозорим. Проект закону передбачає створення вищої та регіональних кваліфікаційно-дисциплінарної комісії, за аналогією з уже діючими суддівською та адвокатською. Процедура отримання посади дуже тривала і включає в себе анонімне тестування, навчання в академії прокуратури та отримання посади в чесній боротьбі рейтингів з іншими кандидатами.

П'ята. З послабленням мощі прокуратури, згідно із законопроектом, істотно нарощуються вплив і повноваження адвокатури. Сьогодні адвокат має право знайомитися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами і матеріалами, крім тих, які містять інформацію з обмеженим доступом. Після прийняття закону, адвокат буде мати право також безперешкодно входити в приміщення цих підприємств, установ і організацій.

Також адвокат матиме право на безкоштовний доступ до інформаційних баз даних (крім баз з обмеженим доступом) державних органів, органів місцевого самоврядування, Пенсійного фонду та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Читайте також: У рамках реформи прокуратури в Україні можуть бути ліквідовані 122 спецпрокуратури, - АП

У зв'язку з ліквідацією 122 спецпрокуратур, реформу будуть раді всі. Але автори законопроекту впевнені, що генпрокурор зможе належним чином оптимізувати і передислокувати прокурорські кадри для здійснення залишилися функцій прокуратури.

Зрештою, законодавець чекає появи прокурора, менш завантаженого непотрібними функціями, який зосередитися на кримінальному процесі та процесуальному керівництві органами слідства, що має суттєво позначитися на рівні розкриття злочинів.

Микола Буртовий, адвокат юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», спеціально для РБК-Україна