ua en ru

"Нафтогазу" присвоїли рейтинг з високою кредитоспроможністю

Автор: RBC.UA
Незалежне рейтингове агентство "Кредит-Рейтинг" підтвердило довгостроковий кредитний рейтинг НАК "Нафтогаз Україна" на рівні uaА. Прогноз рейтингу стабільний. Про це повідомляє прес-служба агентства.

Незалежне рейтингове агентство "Кредит-Рейтинг" підтвердило довгостроковий кредитний рейтинг НАК "Нафтогаз Україна" на рівні uaА. Прогноз рейтингу стабільний. Про це повідомляє прес-служба агентства.

Для проведення процедури оновлення кредитного рейтингу агентство використовувало фінансову звітність НАК "Нафтогаз Україна" за ІI півріччя та 2010 р. загалом, а також внутрішню інформацію, надану емітентом у ході рейтингового процесу.

Позичальник або окремий борговий інструмент з рейтингом uaA характеризується високою кредитоспроможністю порівняно з іншими українськими позичальниками або борговими інструментами. Рівень кредитоспроможності означає чутливість до впливу несприятливих комерційних, фінансових та економічних умов. Стабільний прогноз вказує на відсутність на поточний момент передумов для зміни рейтингу протягом року.

На початку березня в НАК заявили про те, що держкомпанія має намір вийти на IPO вже у 2012-2013 рр. Втім, для цього НАК повинен реструктуризувати борги, домогтися прибуткової діяльності і ввести прозору структуру управління. Для цього держкомпанії потрібен міжнародний рейтинг. Нагадаємо, що на початку 2011 р. Fitch Ratings підтвердило довгострокові рейтинги дефолту емітента НАК в іноземній і національній валюті на рівні "CCC" ("сміттєва" шкала рейтингу). Міжнародний рейтинг куди більше значить для інвесторів, ніж оцінки за національною рейтинговою шкалою.

Хоча фінансовий стан «Нафтогазу» покращився (чистий прибуток за I півріччя склав 490,9 млн грн.), слабо віриться, що на тлі постійного подорожчання російського газу у держмонополіста все насправді так добре. Нагадаємо, що чистий збиток НАК за 2010 р. склав 21,43 млрд грн. Фінансова позиція "Нафтогазу" була істотно ослаблена після втрати 11,2 млрд грн в результаті рішення арбітражного суду на користь RosUkrEnergo AG у червні 2010 р.

11 березня ц.р. прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що дефіцит фінансових ресурсів НАК "Нафтогаз Україна" уряд України планує скоротити до 8,5 млрд грн.. у 2011 р., а у 2012 р. звести до нуля. Він зазначив, що дефіцит фінансових ресурсів НАК у 2010 р. склав 60 млрд грн.

Поки НАК залучає кредити у "Ощадбанк" і "Укрексімбанк". Так, на початку серпня держкомпанія залучила кредит в "Укрексімбанку" на суму 625 млн грн для фінансування закупівлі природного газу. Раніше такі кредити під заставу ОВДП НАК брав в "Ощадбанку".

Крім того, уряд постійно поповнює нестачу коштів у НАК через випуск ОВДП, НАК продає і викуповує ОВДП "Ощадбанку" і "Укрексімбанку" для розрахунків за газ з російським "Газпромом". Втім, продає він ОВДП і іншим банкам. Зокрема, НАК 26 липня підписав договір про продаж «Дельта банку» ОВДП на загальну суму 5 млрд грн.

Постійне зростання вартості російського газу (354 дол./тис. куб.м в III кварталі і 388 дол./тис. куб.м в IV кварталі) негативно позначаються на фінансовому становищі НАК.

Не менш сильно по держмонополісту б'є відмова Нацкомісії регулювання електроенергетики від підвищення ціни на газ для населення до 2012 р., що було вимогою МВФ. Це потребуватиме до кінця поточного року направити 10-12 млрд грн. на покриття дефіциту «Нафтогазу».

За підрахунками Інституту енергетичних досліджень, враховуючи таку ситуацію, дефіцит бюджету "Нафтогазу" вже цієї зими досягне 15 млрд дол., які майже вдвічі більше, ніж раніше розраховувала сама компанія.

Сума боргу НАК підсумками 2010 р. склав 3,5 млрд. дол, в т.ч.12 млрд грн, влитих до статутного фонду "Нафтогазу" урядом, 3 млрд грн., Позичених у комерційних банків і 3,2 млрд грн (400 млн дол) у VTB Capital. Крім того дочірні підприємства «" Чорноморнафтогаз "і"Укргазвидобування "позичили ще близько 2 млрд грн.

НАК "Нафтогаз Україна" є вертикально інтегрованою нафтогазовою компанією, яка здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного і розвідувального буріння, транспортування та зберігання нафти і газу, постачання природного і скрапленого газу споживачам. Понад 90% нафти і газу в Україні видобувається підприємствами НАК. "Нафтогаз" здійснює переробку газу, нафти та конденсату на п'яти газопереробних заводах, виробляючи на них скраплений газ, моторні палива та інші типи нафтопродуктів. Компанія також має власну мережу автозаправних станцій.