"Нафтогаз" уклав угоду про купівлю газу в німецької RWE
Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" і RWE Supply & Trading GmbH (RWEST, Німеччина) у травні 2012 р. підписали рамкову угоду про купівлю-продаж природного газу, повідомляє прес-служба "Нафтогазу".
"Зазначена угода створює юридичні основи для можливої постачання природного газу компанії з боку RWEST і, разом з тим, не містить зобов'язань сторін по обов'язковому здійснення покупки або продажу енергоресурсу", - говориться в повідомленні "Нафтогазу".
Ціни, обсяги поставок, а також зобов'язання сторін щодо постачання природного газу будуть визначатися окремими контрактами після їх узгодження і підписання обома компаніями.
RWE Supply & Trading GmbH є однією з найбільших компаній в Європі, задіяних у сфері електроенергетики та газової промисловості. Компанія входить в холдинг RWE AG, що є оператором потужної газотранспортної системи в Європі, якому належать газопроводи довжиною 23 тис. км і підземні газові сховища об'ємом до 7,4 млрд куб. м. RWE Supply & Trading щорічно закуповує і поставляє для потреб європейських країн близько 50 млрд куб. м природного газу.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Україна розглядає варіант реверсного використання частини ГТС, яка дозволить імпортувати в Україну газ не тільки з Росії, але і з Євросоюзу.
Як стало відомо виданню "Дзеркало тижня. Україна", "Нафтогаз" раніше домовився підписати з німецькою компанією RWE короткостроковий контракт на поставку в Україну через трубопроводи Словаччини спотового газу, придбаного в Європі.
Такі заходи дозволять знизити ціну імпортного газу на вітчизняному ринку.
Джерела видання повідомили, що угода стане "пробною кулею" і розрахована на невеликі обсяги поставок - "Нафтогаз" має намір поки імпортувати з Європи близько 3 млн кубометрів газу в добу. Але сам факт може вплинути на подальші позиції України в переговорному процесі з "Газпромом".
Експерти пропонують уряду і інші способи покупки газу в Європі. Так, керуючий директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін пропонує "Нафтогазу" побудувати короткий (кілька сотень метрів) газопровід від Велке Капушани (Словаччина) і врізати його в експортний газопровід на території України. Виходячи з того, що "Газпром" продає частину газу на терміналі Велке Капушани, який знаходиться зовсім поруч з українським кордоном, такий шлях був би найбільш простим і дешевим.
Варто відзначити, що ще в кінці вересня 2011 р. на засіданні українсько-словацької змішаної комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва представники України і Словаччини домовилися обговорити можливість транспортування природного газу на кордоні в реверсному режимі. Крім того, сторони домовилися, що відповідні господарюючі суб'єкти держав вивчать можливість зберігання в підземних сховищах України газу для європейських споживачів.
Втім, деякі експерти скептично налаштовані щодо реалізації проекту. Член комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки Олександр Гудима упевнений, що всі українські альтернативні джерела поставок газу, які зараз обговорюються в уряді, не зможуть замінити навіть 5% від необхідного щорічного обсягу блакитного палива.
Зазначимо, на початку вересня 2011 р. газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м до 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.
Ціна російського природного газу в першому кварталі 2011 р. зросла до 264 дол. за 1 тис. куб. м порівняно з 252 дол. за 1 тис. куб. м в четвертому кварталі 2010 р. У другому кварталі 2011 р. ціна становила близько 297 дол. за 1 тис. куб. м, у третьому - близько 355 дол. за 1 тис. куб. м, у четвертому - близько 400 дол. за 1 тис. куб. м. В цілому в 2011 р. було імпортовано газу на суму 11,785 млрд дол.
У держбюджеті на цей рік закладена ціна російського газу в розмірі 416 дол./тис. кубометрів.