"Нафтогаз": Україна розглядає варіант включення ГТС в загальну систему Європи
У разі припинення транзиту російського газу Україна може перевести газотранспортну систему в реверсний режим і включити її в загальну газотранспортну систему Європи, заявив заступник голови правління "Нафтогазу" Вадим Чупрун, передає кореспондент РБК-Україна.
Він підкреслив, що потрібно подбати про використання української ГТС у випадку, якщо вона не потрібна буде Росії. "Ми ведемо розмову про те, що раз ми не потрібні зі своєю газотранспортною системою, потрібно підготуватися до того, щоб вона була надалі завантажена. Вона має можливість транспортувати (газ, - ред.) на Захід і такий же обсяг назад", - сказав Чупрун.
Він припустив, що українську ГТС можна включити в загальну газотранспортну систему Європи. "Ми відверто говоримо, що розглядаємо багато пропозицій, цікавих пропозицій. Які відповіді на ці пропозиції, ми вам скажемо пізніше. Але ця робота ведеться", - сказав Чупрун.
До липня 2012 р. Україна має намір визначити вартість своєї газотранспортної системи, на базі якої Київ сподівається створити транспортний консорціум з Росією і Євросоюзом, заявив Чупрун. Оцінювач ГТС днями буде оголошений за підсумками тендеру. "Якщо постане питання про тристоронній консорціум, то одне з основних питань - це вартість нашої ГТС", - пояснив заступник голови "Нафтогазу".
Україна зараз є основним транзитером російського газу в Європу, дозволяючи прокачувати близько 120 млрд кубометрів російського газу в напрямку Європи в рік. Проте останнім часом "Газпром" активно працює над альтернативними проектами - "Південним потоком" і розширенням "Північного потоку". У Москві вже заявили, що після завершення обох "потоків" значення України як транзитера російського газу знизиться до нуля.
Введення в дію одного з маршрутів "Північного потоку" може забрати в України близько 40% нинішніх транзитних об'ємів, а по завершенню будівництва "Південного потоку" ГТС залишаться лише постачання газу українським споживачам, погрожує Москва. Зазначимо, раніше керівництво російського газового монополіста назвало Україну винуватцем лютневих недопостачань російського газу в Європу.
Однак у Єврокомісії вважають інакше - враховуючи те, що потреба в природному газі в найближчі роки буде рости, українська ГТС буде залишатися важливим шляхом його поставки в Євросоюз і на весь континент, заявляв раніше представник ЄК.
Зазначимо, деякі експерти вважали, що Росія може відмовитися від будівництва "Південного потоку", в разі домовленостей з Україною щодо газового питання, а особливо при отриманні контролю над українською ГТС. Проте до цих пір газовий конфлікт між Києвом і Москвою не вирішений. Раніше в "Газпромі" заявляли, що РФ не планує відмовлятися від "Південного потоку" навіть у разі досягнення домовленостей щодо газотранспортної системи України.
Зазначимо, Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ натомість вимагає від Києва передачі половини прав на управління місцевої ГТС. У відповідь Україна запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Проте ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки. Замість цього надзвичайний і повноважний посол РФ в Україні Михайло Зурабов заявив, що терміни підписання нової угоди щодо газу між Україною і Росією будуть залежати від терміну оцінки української ГТС.
А поки йдуть переговори, Україна розглядає варіант реверсного використання частини ГТС, яка дозволить імпортувати в Україну газ не тільки з Росії, але і з Євросоюзу. "Нафтогаз" планує підписати з німецькою компанією RWE короткостроковий контракт на поставку в Україну через трубопроводи Словаччини спотового газу, придбаного в Європі.
Нагадаємо, у держбюджеті на цей рік закладена ціна російського газу в розмірі 416 дол./тис. кубометрів. Київ добивається зниження ціни до 250 дол.