ua ru

"Нафтогаз" залучив 2 млрд дол. кредиту у "Газпромбанку"

Автор: RBC.UA
НАК "Нафтогаз України" залучив кредит в 2 млрд дол. в російського банку "Газпромбанк". Про це йдеться в повідомленні, яке з'явилося на офіційному загальнодержавному веб-порталі з питань державних закупівель.

НАК "Нафтогаз України" залучив кредит в 2 млрд дол. в російського банку "Газпромбанк". Про це йдеться в повідомленні, яке з'явилося на офіційному загальнодержавному веб-порталі з питань державних закупівель.

Вартість обслуговування кредитної лінії, яка залучається на 7 років (з 2012 по 2019 рр.), складе 1 млрд 539 млн 501 тис. дол.

Відзначимо, в кінці березня ц.р. повідомлялося, що "Нафтогаз" використовуючи процедуру закупівлі в одного учасника вибрав російське ВАТ "Газпромбанк" для відкриття кредитної лінії на 2 млрд дол. НАК залучає кошти для розрахунків за придбаний у ВАТ "Газпром" газ, говорилося в повідомленні монополіста про проведення тендера з процедурою закупівлі в одного учасника від 28 березня.

Закупівлю в одного учасника тендера "Нафтогаз" обгрунтовує незадовільним станом розрахунків споживачів за реалізований у цьому році природний газ і виникненням термінової потреби в накопиченні фінансових ресурсів для виконання зобов'язань перед "Газпромом" за імпортований газ. Таку процедуру проведення тендера дозволяє підпункт 3 п. 2. ст. 39 закону "Про державні закупівлі".

"Дозволено закуповувати послуги у одного учасника у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням в установленому порядку України гуманітарної допомоги іншим державам ", - цитує НАК положення закону у своєму обгрунтуванні.

Пізніше, коментуючи ситуацію, перший віце-прем'єр України Валерій Хорошковський заявив, що для НАК "Нафтогаз України" не є принциповим вибір банку для залучення кредиту. "Я не бачу жодних проблем, в якому банку брати - в Deutsche Bank або в "Газпромбанку". Тобто, якщо компанія має потребу в додаткових оборотних коштах, це її позиція, де брати ці кошти. Тому контекст цього питання, наскільки я розумію, простежується в наступному - якщо кредит не буде повернуто, тоді буде право, умовно кажучи, якихось додаткових умов до "Нафтогазу". Я вас запевняю, що уряд ніколи не піде на те, щоб таким шляхом вирішити питання "Нафтогазу", - відзначив чиновник.

На початку листопада 2011 р. "Нафтогаз України" вже залучав кредит у російського "Газпромбанку". Тоді українська компанія позичала 550 млн дол для оплати жовтневих поставок газу. Ставка позики склала близько 7% річних. Це був останній у минулому році кредит, який "Нафтогаз" залучав для оплати поставок газу.

В цілому, "Нафтогаз" нерідко бере кредити для розрахунків за газ. Також для розрахунків з "Газпромом", "Нафтогаз" регулярно здійснює продаж ОВДП "Ощадбанку" і "Укрексімбанку". Зокрема, 18 червня ц.р., "Нафтогаз" продав ОВДП на 1 млрд грн "Промінвестбанку".

Згідно з даними Держстату, Україна за 4 місяці 2012 р. зменшила імпорт газу на 22,7% - до 4 млрд 469 млн 21,5 тис. дол. При цьому за квітень імпортовано газу на 895 млн 855,3 тис. дол. (12,3% від загального обсягу імпорту), що на 15,9% менше, ніж за квітень 2011 р.

В той же час, за даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, України в січні-квітні 2012 р. порівняно з аналогічним періодом 2011 р. знизила імпорт газу на 50,1% - до 10,6 млрд куб. м.

Як повідомлялося, 20 червня ц.р. Кабмін затвердив газовий баланс країни на 2012 р., передбачивши скорочення закупівель у "Газпрому" на третину порівняно з контрактними обсягами - до 27 млрд куб. м.