"Нафтогаз" не закриє газовий баланс на зиму у разі повернення RUE 11 млрд куб. м газу

Понеділок 21 червня 2010 15:00
Автор: RBC.UA
Якщо компанія "Нафтогаз України" виконає рішення Стокгольмського суду і віддасть 11 млрд куб. м газу швейцарській фірмі RosUkrEnergo, то не зможе закрити газовий баланс на зиму, заявив міністр палива і енергетики України Юрій Бойко, передає РБК.

Якщо компанія "Нафтогаз України" виконає рішення Стокгольмського суду і віддасть 11 млрд куб. м газу швейцарській фірмі RosUkrEnergo, то не зможе закрити газовий баланс на зиму, заявив міністр палива і енергетики України Юрій Бойко, передає РБК.

"Можу сказати одне: з правової точки зору я судити не беруся, але віддати 11 млрд (куб. м) з нашого газового балансу - неможливо", - сказав міністр. "Хто б там що не говорив, у нас сьогодні в сховищах майже 15 млрд кубів газу. Віддати 11 млрд - це означає, що ми не зможемо закрити газовий баланс на зиму", - пояснив він.

"Ніякі політичні речі в цьому на нас вплинути не зможуть", - заявив міністр. "Однозначно, ми нікуди нічого віддавати не будемо. Ми шукатимемо рішення, яке дозволить зберегти газовий баланс країни", - підкреслив він.

Напередодні глава Адміністрації президента України Сергій Льовочкін заявив, що Україна поки не повертатиме компанії RosUkrEnergo ні гроші, ні газ. "Ніяких грошей зараз, і ніякого газу Україна повертати не збирається", - заявив С.Льовочкін.

Відзначимо, Стокгольмський арбітраж зобов'язав «Нафтогаз» повернути швейцарському газотрейдеру цей об'єм газу, а також передати компанії 1,1 млрд куб. м як компенсацію.

Міністр юстиції Олександр Лавринович заявив 18 червня ц.р., що він  не виключає, що Україні доведеться розрахуватися за борги "Нафтогазу" перед RUE, якщо НАК не виконає рішення про повернення 11 млрд куб. м газу RUE. Віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко, коментуючи рішення Стокгольмського арбітражного суду, заявив, що в бюджеті України на 2010 р. не передбачена компенсація збитків компанії RosUkrEnergo.

В ході арбітражних судових розглядів у Стокгольмському арбітражному трибуналі між «Нафтогазом» і RosUkrEnergo розглядалися вимоги, які відносяться до платежів, що мають бути оплачені, і штрафів, згідно з контрактами з постачання газу; вимогам про повернення вкраденого об'єму газу у розмірі 11 млрд куб. м газу з підземних сховищ України.

Остаточне рішення відповідно до перших двох пунктів було прийнято Стокгольмським арбітражним трибуналом від 30 березня 2010 р. Відповідно до нього обидві сторони - RosUkrEnergo і «Нафтогаз» зобов'язані були провести один одному певні платежі на підставі різних позовних вимог і зустрічних вимог, які були предметом розгляду в Стокгольмському трибуналі. У результаті «Нафтогаз» зобов'язаний відшкодувати RosUkrEnergo суму, близько 200 млн дол. Дане рішення тепер набуло чинності і тому вказана сума підлягає відшкодуванню RosUkrEnergo як частина нового рішення, відзначають в Centragas.

Остаточне слухання щодо третього пункту (а саме, вилучення 11 млрд куб. м газу, що належать RosUkrEnergo) відбулося 19 травня 2010 р.

Нагадаємо, 18 травня ц.р. співвласник RosUkrEnergo Дмитро Фірташ заявив, що RUE не зацікавлене в пропозиції "Нафтогазу" про повернення 11 млрд куб. м газу в товарному еквіваленті. Крім того, він повідомив, що "Газпрому", який є акціонером RosUkrEnergo, невигідно, щоб "Нафтогаз" повернув газ.

Раніше, 17 травня ц.р. відбулося чергове засідання Арбітражного інституту при Торговій палаті Стокгольма у справі "Нафтогаз" - RosUkrEnergo. У ЗМІ з'явилася інформація про те, що "Нафтогаз" запропонував RUE підписати мирову угоду і готовий повернути компанії 11 млрд куб. м газу.

Відзначимо також, що цей об'єм газу був вилучений НАК у RUE в 2009 р. як компенсація після того, як в результаті підписання прямого контракту між НАК і «Газпромом» в січні 2009 р. RosUkrEnergo було виключено з схеми постачань газу до України і за її межами. Це було зроблено за узгодженням з «Газпромом», який володіє 50% RUE.

Як повідомлялося раніше в ЗМІ, формально, до 19 січня 2009 р., вказані об'єми газу числилися за RUE і знаходилися в підземних газових сховищах України, тобто реально контролювалися "Нафтогазом". RosUkrEnergo придбала ці об'єми у групи "Газпрому" за контрактами, укладеними в 2004-2007 рр. За придбаний газ RUE не поспішала розраховуватися з "Газпромом", і накопичена заборгованість склала 1,7 млрд дол.

 

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся