ua en ru

"Нафтогаз" і "Туркменгаз" можуть підписати меморандум про співпрацю

Автор: RBC.UA
НАК "Нафтогаз України" і "Туркменгаз" планують підписати меморандум про співпрацю під час державного візиту Президента України Віктора Януковича до Туркменістану. Про це повідомив посол України в Туркменістані та Афганістані Валентин Шевальов.

НАК "Нафтогаз України" і "Туркменгаз" планують підписати меморандум про співпрацю під час державного візиту Президента України Віктора Януковича до Туркменістану. Про це повідомив посол України в Туркменістані та Афганістані Валентин Шевальов (на фото), передає радіо "Свобода".

"Співпраця між "Туркменгазом" і НАК "Нафтогазом" потрібна сьогодні для того, щоб спільно працювати над новими технологіями, над тим, щоб допомагати", - повідомив посол.

За його словами, Туркменістан посідає четверте місце серед світових компаній за обсягами запасів газу. "І сьогодні треба не тільки видобувати цей газ, але і проводити дослідження, сьогодні є певні сучасні технології з очищення газу", - пояснив Шевальов.

Нагадаємо, в грудні 2012 р., коли Віктор Янукович востаннє відвідував Туркменістан, він разом з Президентом Росії Володимиром Путіним і Президентом Туркменістану Гурбангули Бердимухамедовим обговорював серед іншого питання співпраці в газовій сфері.

В кінці січня повідомлялося, що ВАТ "Газпром" виставило рахунок на 7 млрд дол національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за недобір газу в 2012 р. В українському уряді заявили, що "Нафтогаз" не буде платити за цим рахунком, а це може змусити "Газпром" перенести розгляд в міжнародний арбітраж. Український МЗС, а також Президент заявили, що не визнають це боргу.

Сумарні обсяги закупівлі російського газу Україною, за попередніми даними, в 2012 р. склали 33 млрд куб. м. Відзначимо, що за 2012 р. "Нафтогаз" перерахував "Газпрому" понад 10,2 млрд дол за спожитий газ. У 2011 р., за даними прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна заплатила за газ близько 70 млрд грн.

Ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті на 2013 рік ціна газу закладена на рівні 421 дол за 1 тис куб м.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.

Контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" містить умову "бери або плати", яке поширюється на 80% обсягу закупівлі газу, передбаченого за договором. Виходячи з річного контрактного обсягу на 2012 р. в 52 млрд куб. м, Україна повинна була б сплатити не менше 41,6 млрд куб. м газу.

РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. У той же час Україна продовжує пошуки альтернативних імпортерів природного газу. У січні повідомлялося, що Україна може почати імпортувати газ із Словаччини та Румунії. Мова йде про постачання газу німецькою компанією RWE зі Словаччини, а також про імпорт палива через турецькі LNG-термінали з транзитом по території Болгарії і Румунії.

Читайте також: Україна може почати закупівлю палива зі Словаччини та Румунії

Словацький і балканський напрямки дозволять довести річний обсяг імпорту газу до 12 млрд кубометрів, причому очікується, що постачання зі Словаччини почнуться вже до кінця року. Україна планувала придбати перші 5 млрд кубометрів газу у альтернативних російському "Газпрому" постачальників газу до травня цього року. Раніше в Міненерго пояснювали, що збільшення імпорту відбудеться за рахунок розширення технічних можливостей компресорних станцій на кордоні між Польщею та Україною. Це дозволить імпортувати максимум до 4 млрд кубометрів газу в рік. Однак поставки почалися тільки в кінці листопада минулого року, і до початку січня поточного, за даними НАК "Нафтогаз України", компанія імпортувала всього 57 млн ​​кубометрів газу RWE.

Раніше міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький заявив, що, крім польського маршруту, Україна розробляє два додаткових напрямки реверсних поставок газу з Європи, і про них стане відомо найближчим часом.