ua en ru

"Газпром" знизив ціни на газ для лояльних Росії країн

Автор: RBC.UA
Газові взаємини з країнами колишнього СРСР у «Газпрому» поки далекі від ринкових. На ціни продажів, як і раніше, впливає політика, пише РБК daily. Так, згідно бюджету монополії на поточний рік, для «лояльних» Росії країн цього року газ коштуватиме в середньому 210 дол. за 1 тис. куб. м, тоді як, наприклад, для Грузії середньорічна ціна складає близько 270 дол.

Газові взаємини з країнами колишнього СРСР у «Газпрому» поки далекі від ринкових. На ціни продажів, як і раніше, впливає політика, пише РБК daily. Так, згідно бюджету монополії на поточний рік, для «лояльних» Росії країн цього року газ коштуватиме в середньому 210 дол. за 1 тис. куб. м, тоді як, наприклад, для Грузії середньорічна ціна складає близько 270 дол. А ось у сфері закупівель «Газпром» виходить з необхідності утримати продавців від виходу на європейський ринок.

Експерти давно відзначають невигідність реекспорту центральноазіатського газу для «Газпрому». Проте бажання уникнути конкуренції на європейському ринку примушує монополію утримувати продавців з Центральної Азії. Цього року «Газпром» має намір придбати майже стільки ж газу з цього регіону, скільки і у минулому, - близько 33 млрд куб. м.

Монополії вдалося істотно збити ціну на туркменський газ (222 дол. за 1 тис. куб. м), яка минулого року була практично рівна вартості газпромівського експорту до Європи (375,5 дол.). Проте навіть це не змусило «Газпром» збільшити імпорт сировини у Ашхабада. В кінці минулого року сторони домовилися, що монополія купить у нього до 30 млрд куб. м. У результаті вона заявила про готовність придбати 10 млрд куб. м, що навіть менше, ніж минулого року (11,8 млрд куб. м), коли більшу частину року імпорт був перекритий.

Найліберальніші ціни в Узбекистану - 220 дол. за 1 тис. куб. м, і у нього «Газпром» купує більше всього - 13 млрд куб. м. Найдорожче російському холдингу обходиться паливо з Азербайджану - 244,5 дол. за 1 тис. куб. м в середньому по року. Благо поки об'єми невеликі - 0,5 млрд куб. м в рік. Проте, щоб не пустити азербайджанський газ в європейський газопровід Nabucco, «Газпром» домовився з Баку про закупівлі всіх вільних об'ємів сировини. Ненабагато дешевше монополія купує казахський газ - в середньому по 230,4 дол. І об'єми тут вже пристойні - 9,3 млрд куб. м на рік.

Більша частина середньоазіатської сировини, близько 19 млрд куб. м, цього року піде на експорт в далеке зарубіжжя, 13 млрд - до України і невеликий об'єм - 0,4 млрд - до Грузії. Ці дані розходяться із заявами грузинської влади, яка стверджує, що вона не купує російський газ.

При цьому вартість газу для Тбілісі одна з найвищих серед країн колишнього СРСР - близько 270 дол. за 1 тис. куб. м в середньому по року. Дорожче він обходився б тільки Україні (320-330 дол.), але після квітневих домовленостей до кінця року середня ціна для неї буде на рівні 230 дол. за 1 тис. куб. м. Найдешевше російська сировина обходиться Білорусії - приблизно 170 дол., трохи дорожче - Вірменії (182 дол.). Ціни для Молдавії істотно вищі - близько 240 дол.

У «Газпромі» відмовилися коментувати свою цінову політику.

Для країн ближнього зарубіжжя вартість газу, що поставляється, враховуючи практично повну енергетичну залежність від Росії, звичайно, залежить від відносин на політичному олімпі, вважає старший аналітик компанії «Арбат Капітал» Віталій Громадін. Тому для абсолютно антиросійської Грузії газ стоїть дорожче, ніж для Білорусі або Молдови. І не випадково Україна, у якої новий уряд не дотримується антиросійського курсу, отримала знижку 30%.

Ціни на середньоазіатський газ ще раз доводять, що діяльність по його перепродажу не приносить «Газпрому» скільки-небудь значного доходу, відзначає аналітик ІФК «Метрополь» Олександр Назаров. Звітність за четвертий квартал 2009 року показала, що частка прибутку від цих операцій в загальному прибутку компанії не перевищує 2%.

Реекспорт газу в Україну і зовсім збитковий, говорить генеральний директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. Беззбиткова ціна на суміш з казахського і туркменського газу на українському кордоні складає приблизно 275 дол., тоді як Київ отримує його в середньому по 230 дол.