ua en ru

"Газпром" підтвердив мінімальний прогноз експорту в Європу на 2012 р

Автор: RBC.UA
Російський газовий монополіст "Газпром", чиї видобуток і експорт падають з початку року, підтвердив річний прогноз експорту в Європу на мінімальному з названих раніше рівнів. Заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв сказав, що постачання газу до Євросоюзу становитиме в 2012 р. близько 150 млрд куб. м, як і в 2011 р.

Російський газовий монополіст "Газпром", чиї видобуток і експорт падають з початку року, підтвердив річний прогноз експорту в Європу на мінімальному з названих раніше рівнів. Заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв сказав, що постачання газу до Євросоюзу становитиме в 2012 р. близько 150 млрд куб. м, як і в 2011 р. Про це повідомляє Reuters.

На початку 2012 р. "Газпром" повідомив, що планує продати до Європи в 2012 р. 164 млрд куб. м газу. Проте в лютому, після того як Європа поскаржилася на недоотримання російського газу в період аномальних морозів, "Газпром" знизив прогноз експорту в Європу на поточний рік до 154 млрд, а в квітні сам Медведєв припустив, що показник може бути і менше - 150 млрд .

Сьогодні, 20 червня, Медведєв сказав, що виручка від експорту в Європу очікується на рівні 61 млрд дол., при цьому в цілому експорт газу становитиме в 2012 р. не менше 222 млрд куб. м.

За словами Медведєва, 2011 р. і 2012 р. будуть рекордними в сфері експорту газу для Газпрому. "Абсолютна неправда, що Газпром стикається зі скороченням експорту", - підкреслив Медведєв. Збільшення експорту в компанії все більше пов'язують з неєвропейськими ринками. Наразі компанія активно працює на збільшення поставок газу в країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону (АТР) як за рахунок трубопровідного експорту (в перспективі), так і за рахунок зрідженого природного газу (ЗПГ), обсяги експорту якого з Далекого Сходу Газпром до 2030 р. планує збільшити до 20-25 млн т на рік. При цьому одним із найбільших покупців СПГ може стати Японія, де після аварії на АЕС "Фукусіма" збираються нарощувати частку енергії, що отримується з неатомних електростанцій.

Нагадаємо, в 2011 р. в Європу "Газпром" поставив 150 млрд куб. м газу, що на 8,2% перевищує показник 2010 р. Частка газу "Газпрому" на європейському ринку становила за підсумками року 27%.

Експорт "Газпрому" до Європи за чотири місяці цього року знизився на 12%. Голова "Газпрому" Олексій Міллер назвав однією з причин падіння експорту єврокризу. З початку травня експорт монополії в країни далекого закордону впав майже на 20%. На думку експертів, в найближчі декілька років постачання газу за довгостроковими контрактами будуть тільки падати.

Говорячи про показники Газпрому за січень-травень 2012 р., Медведєв визнав, що експортна виручка Газпрому за цей період склала 25,5 млрд дол. проти 25,8 млрд дол. за аналогічний період роком раніше, а фізичний обсяг експорту газу за січень-травень 2012 р. зменшився на 10 млрд куб. м - до 62 млрд куб. м.

Медведєв зазначив, що Газпром практично закінчив переговори зі своїми європейськими партнерами щодо коригування ціни на поставки газу. У фінальній стадії - переговори з E.On, RWE та польською PGNiG. А от з "Нафтогазом України" переговорів про перегляд цін на поставки російського газу в Україну Газпром, за словами Медведєва, не веде.

На думку деяких аналітиків, річний план з експорту в Європу завбільшки 150 млрд куб. м "Газпром" зможе виконати тільки у разі дуже спекотної погоди в липні-серпні і водночас дуже холодних листопада і грудня. За підрахунками скептиків, в разі падіння обсягів експорту до 140 млрд куб. м виручка Газпрому від поставок за підсумками року може знизитися до 56,7 млрд дол. проти 57,6 млрд дол. в 2011 р.

Як повідомлялося, в червні "Газпром" визнав, що прийшов час удосконалювати систему ціноутворення за довгостроковими контрактами на поставку газу: на думку компанії, нафту як прив'язку в довгострокових контрактах може з успіхом замінити відновлювальна енергетика.

Нагадаємо також, що Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) нещодавно виступило з прогнозом, що до 2035 р. Росія втратить становище лідера з видобутку газу, поступившись США. Також МЕА прогнозує зниження частки Росії та країн Близького Сходу у світовій газовій торгівлі з 45% в 2010 р. до 35% в 2035 р.