ua en ru

"Газпром" не має наміру відмовлятися від "Південного потоку" навіть у разі домовленості щодо ГТС України

Автор: RBC.UA
Російський "Газпром" не планує відмовлятися від "Південного потоку" у разі досягнення домовленостей щодо газотранспортної системи (ГТС) України. Про це повідомив журналістам заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв. Він зазначив, що навіть рахуючи "Північний потік", "Південний потік" і Nabucco Європі все одно буде не вистачати близько 15-20 млрд куб. м газу в рік, тому відмовлятися від "Південного потоку" не має сенсу.

Російський "Газпром" не планує відмовлятися від "Південного потоку" у разі досягнення домовленостей щодо газотранспортної системи (ГТС) України. Про це повідомив журналістам заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв. Він зазначив, що навіть рахуючи "Північний потік", "Південний потік" і Nabucco Європі все одно буде не вистачати близько 15-20 млрд куб. м газу в рік, тому відмовлятися від "Південного потоку" не має сенсу.

Зазначимо, Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ натомість вимагає від Києва передачі половини прав на управління місцевою ГТС. У відповідь Україна запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Проте ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки.

Раніше Президент Віктор Янукович на щорічній зустрічі Yalta European Strategy повідомив, що Київ запропонував Брюсселю і Москві альтернативний варіант, який повинен влаштувати всі сторони. "Ми пропонуємо нашим партнерам в Європі і Росії гнучкий підхід до модернізації української газотранспортної системи і будівництва "Південного потоку" - він повинен пройти по півдню України. Така можливість є",- заявив Янукович.

Він зазначив, що вартість такого проекту в 5 разів нижча, ніж нинішній проект "Південний потік", що оцінюється в 25 млрд євро.

Як повідомляв тоді "Комерсант-Україна", в Росії ініціативи України сприйняли зі скепсисом. Заступник голови Держдуми РФ Валерій Язєв назвав прокладку газопроводу через територію України економічно невигідною для ЄС. "Вся ідея "Південного потоку" - прибрати ризики транзиту газу через Україну. А за пропозицією Віктора Януковича, ми з 142 млрд кубометрів газу на рік українського транзиту дамо йому під контроль ще 63 млрд кубометрів на рік. Я думаю, це рішення не прийме ні Росія, ні ЄС",- заявив Язєв.

Нагадаємо, 26 грудня глава російського газового монополіста Олексій Міллер натякнув, що доля газопроводу "Південний потік", введення якого дозволило б РФ відмовитися від транзиту російського газу через Україну, який експортується в Європу, залежить від результату російсько-українських переговорів. "Газпром", який досі не ставив під сумнів реалізацію Південного потоку, заявив, що спосіб транзиту залежить від поступливості України: "Південний потік завжди був прив'язаний до України", - розповсюдив "Газпром" слова глави концерну.

Раніше голова фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов повідомив, що у разі запуску "Південного потоку" і повного запуску "Північного потоку" українська ГТС буде прокачувати тільки 40 млрд куб. м в рік. За словами Єфремова, такі обсяги насилу дозволять утримати ГТС на рівні рентабельності, тому Україна продовжує активні переговори про створення газотранспортного консорціуму.

Глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що дозвіл на будівництво "Південного потоку" не вплине на ціну газу для України та інших країн. "Ціни на газовому ринку прив'язані до цін на нафтопродукти, і дозвіл на будівництво "Південного потоку" ніяк не вплине на формулу ціноутворення, яку "Газпром" використовує у своїх контрактах, - ні в цілому, ні для окремих країн", - сказав він.

Сьогодні Туреччина дала згоду на проведення газопроводу "Південний потік" на своїй території. "Дозвіл на будівництво, отриманий від Туреччини, - найсерйозніше підтвердження, що проект буде побудований в суворій відповідності з графіком, а саме до кінця 2015 р.", - зазначив Міллер за підсумками підписання документа.

Також Міллер зазначив, що перші комерційні постачання газу в Європу почнуться в кінці 2015 р. "Сьогодні ми говоримо, що "Південний потік" перейшов на нову стадію, на етап будівництва. Це знаменна подія, без сумніву, є гарним новорічним подарунком", - сказав він.

Проект "Південний потік" реалізується в цілях диверсифікації маршрутів постачання природного газу європейським споживачам і передбачає будівництво газопроводу через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи.

Загальна проектна продуктивність морської ділянки "Південного потоку" становитиме 63 млрд куб. м на рік. Дві третини його потужностей може бути заповнено "старим" газом - з вже існуючих трубопроводів. Введення в експлуатацію першої нитки газопроводу заплановане на кінець 2015 р. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро припадає на морську частину.

Партнерами "Газпрому" (50%) у проекті виступають французьку EdF, німецькі Wintershall Holding (по 15%) і італійська ENI (20%).

Раніше "Газпром" відмовився коментувати інформацію про остаточний вибір маршруту прокладки газопроводу "Південний потік", що з'явилася в ЗМІ з посиланням на джерела, близькі до компанії. Згідно з цими даними, ще у вересні ц.р. після підписання угоди акціонерів з будівництва морської ділянки "Південного потоку", яке відбулося в Сочі, "Газпром" остаточно визначився з маршрутом газопроводу по території Європи. Після виходу газопроводу з Чорного моря його подальший маршрут пройде, за неофіційною інформацією, через Болгарію, Сербію, Угорщину, Словенію на північ Італії. Плануються також газопроводи-відводи в Греції, Хорватії і Республіку Сербську.

Нагадаємо, в якості кінцевої точки маршруту також розглядалася Австрія (Баумгартен). "Газпрому" був дуже цікавий цей маршрут, так як саме австрійський Баумгартен найбільш розвинений як розподільний газовий хаб. Крім того, у нього дуже зручне розташування в центрі Європи. Також розглядалося альтернативний варіант - з Росії через Румунію в Сербію.

Слід також додати, що країни Західної Європи не схвалюють проект будівництва "Південного потоку", оскільки раніше вони розробили проект газопроводу Nabucco, мета якого - забезпечити альтернативний російському транзит газу з Центральної Азії в країни Євросоюзу. Його проектна потужність - 26-32 млрд куб. м газу в рік. Спочатку проект трубопроводу Nabucco, представлений в 2004 р., передбачав постачання газу з родовищ Ірану в Перській затоці. У 2006 р. у зв'язку з конфліктом навколо іранської ядерної програми було прийнято рішення змінити проект таким чином, щоб мати можливість поставляти газ з Туркменії, Узбекистану і Азербайджану.

У травні 2011 р. консорціум Nabucco переніс початок будівництва свого газогону з 2012 р. на 2013 р., а початок поставок газу по ньому - на 2017 р.

Енергокомісар Євросоюзу Еттінгер розкритикував проект газопроводу "Південний потік". Він заявив, що російський проект - спроба перешкодити розвитку альтернативного газопроводу Nabucco, будівництво якого ще не почалося, проте активно підтримується Європою. За словами енергокомісара, "Південний потік" не змусить ЄС відмовитися від Nabucco, мета якого - диверсифікувати постачання газу на європейський ринок. Ще на початку року міністр промисловості Італії Паоло Романі висловлював думку, що проекти Nabucco і "Південний потік" несумісні один з одним.

Нагадаємо, 8 листопада країни-учасниці проекту Nord Stream - Росія, Німеччина, Нідерланди і Франція ввели в експлуатацію першу нитку газопроводу "Північний потік". Газопровід запрацює з потужністю 1 млн куб. м газу на годину, що дозволить забезпечити прокачування 8,5 млрд куб. м газу в рік. Газопровід "Північний потік", вартість якого, за різними даними, становить від 7,3 до 8,8 млрд євро, прокладений по дну Балтійського моря. Його довжина перевищує 1,2 тис. км. "Газпрому" належить 51% в проекті, німецьким Wintershall і E.ON - з 15,5%, французької GDF Suez і голландської Gasunie - 9%. Експерти неодноразово відзначали, що "Північний потік" - це не стільки економічно вигідний проект, скільки геополітична авантюра Росії, яка таким чином хоче економічно впливати на сусідні країни.