ua en ru

"Газпром" має намір виставити "Нафтогазу" рахунок за недобраний у 2013 р. газ

Автор: RBC.UA
Україна готова вести переговори з Москвою про продаж частині своєї газотранспортної системи в обмін на зниження ціни російського газу. Вчора цю тему піднімали глава "Газпрому" Олексій Міллер і віце-прем'єр України Юрій Бойко. При цьому "Газпром" вважає, що НАК "Нафтогаз" України все одно доведеться нести відповідальність за контрактом, і цього року компанії виставлять рахунок за невибраний газ.

Україна готова вести переговори з Москвою про продаж частині своєї газотранспортної системи в обмін на зниження ціни російського газу. Вчора цю тему піднімали глава "Газпрому" Олексій Міллер і віце-прем'єр України Юрій Бойко (обидва - на фото). При цьому "Газпром" вважає, що НАК "Нафтогаз" України все одно доведеться нести відповідальність за контрактом, і цього року компанії виставлять рахунок за невибраний газ. Про це пише видання "Комерсант-Україна".

Вчора в Москві глава "Газпрому" Олексій Міллер і віце-прем'єр України Юрій Бойко обговорили "актуальні питання двосторонньої співпраці". Увага "в черговий раз була приділена необхідності своєчасного закачування достатнього об'єму газу в українські підземні сховища газу (ПСГ) для забезпечення надійного транзиту російського газу в Європу майбутньої зими". У "Газпромі" нагадали Києву, що для цього йому знадобляться істотні грошові кошти.

Читайте також: Україна і Росія обговорили питання стратегічного партнерства у газовій сфері

Але, за словами джерела в Міненерго України, головними темами були створення консорціуму на базі української газотранспортної системи (ГТС) і зниження цін на газ для України. "Панові Міллеру пояснили, що законопроект про приватизацію ГТС, який буде до кінця місяця прийнятий в Раді, повністю відповідає інтересам монополії", - відзначив він. Україна готова вести переговори про продаж частині ГТС в обмін на зниження цін на газ і гарантії завантаження. "Наступний хід за Росією - вони повинні врешті-решт дати відповідь, створюємо ми консорціум чи ні", - заявив співбесідник. У Києві розраховують незабаром повернутися до переговорів і досягти домовленостей, але джерело з російського боку вважає, що "передумов поки немає".

Основним спірним питанням залишається падіння закупівель з боку НАК "Нафтогаз України". У першому кварталі "Газпром" експортував в країну всього 6,9 млрд кубометрів газу (падіння на 19%). Причому активно купує газ тільки Ostchem Holding Дмитра Фірташа. "Але у неї на цей рік законтрактовано тільки 8 млрд кубометрів, і нинішніми темпами компанія незабаром свій об'єм вибере", - говорить джерело в "Газпромі". За його даними, у "Нафтогазу" зараз просто немає грошей для закупівлі російського газу. Але, завірив співбесідник, про зростання продажів Ostchem на цей рік мова поки не йде. "Після того, як Ostchem вибере свою квоту, "Нафтогазу" доведеться купувати більше, до того ж в літній період йому необхідно закачувати газ в ПСГ на зиму", - упевнений співбесідник. При цьому, підкреслив він, контракти Ostchem в рамках зобов'язань "Нафтогазу" за контрактом з "Газпромом" не враховуються. У контракті прописано, що навіть якщо з'являються нові імпортери, об'єми закупівель "Нафтогаза" (52 млрд кубометрів газу) залишаються на колишньому рівні.

Читайте також: Україна за осінньо-зимовий сезон 2012-2013 рр. спожила 38,1 млрд куб. м газу

За контрактом Україна може понизити об'єм закупівель у "Газпрому" без оплати штрафу по умові take-or-pay на 20% до 42 млрд кубометрів. Але в 2012 році країна імпортувала всього 32,9 млрд кубометрів російського газу (24,9 млрд кубометрів купив "Нафтогаз", 8 млрд кубометрів - Ostchem). На початку січня "Газпром" пред'явив Україні штраф на 7 млрд дол. за недобір 16 млрд кубометрів, але Київ його не сплатив, заявивши, що при своєчасному оформленні заявки має право знижувати відбір по take-or-pay до 33 млрд кубометрів. Після того, як з квітня 2011 року українська влада дозволила Дмитру Фірташу купувати газ безпосередньо, Київ об'єднує об'єми Ostchem і "Нафтогазу".

У "Газпромі" до відмови України відносяться спокійно. Джерело в монополії вважає, що "Нафтогазу" "все одно доведеться нести відповідальність за контрактом, і цього року, як і у минулому, компанії виставлять рахунок за невибраний газ". "Ми вважаємо, що потрібно почекати, механізм стягнення штрафу можна увімкнути у будь-який момент", - говорить він, додаючи, що найближчим часом Україна буде вимушена йти на поступки.

Читайте також: Чистий збиток "Нафтогазу" в I кварталі виріс до 7,75 млрд грн

Єдиним питанням, яке викликає незадоволеність "Газпрому", залишаються реверсні поставки газу з Європи. Поставки стартували в листопаді 2012 року через Польщу, а з березня Україна отримує газ і через Угорщину. Міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький повідомив, що Київ почав тестовий реверс із Словаччини. У "Газпромі" вважають, що фізично реверс з Європи до України неможливий, тому можна говорити тільки про "паперові" непрозорі операції. Джерело в монополії вважає, що цим Україна намагається "пробити" "Газпром" в переговорах. В українському Міненерго, у свою чергу, упевнені, що поява альтернативного джерела газу допоможе Україні зробити російську монополію згідливішою.