"Газпром" може надати Україні додаткове фінансування для закачування газу в ПГС
"Газпром" готовий надати Україні додаткове фінансування для закачування газу в підземні газові сховища (ПГС) з метою забезпечення безперебійного транзиту до країн ЄС. Про це повідомив глава "Газпрому" Олексій Міллер за підсумками засідання російсько-української міждержавної комісії, передає кореспондент РБК-Україна.
"Для нас дуже важливо розуміти який обсяг газу залишився в газових сховищах на період закінчення відбору газу... Нам необхідно піднімати обсяги проходження зимового максимуму 2013 р., мова йде про січні-лютому", - сказав Міллер.
Він підкреслив, що "Газпром" не хоче повторення ситуації 2012 коли "Україна відбирала газ з транзитних газопроводів, тому ми розуміє, що нашим українським колегам потрібні оборотні кошти для забезпечення закачування газу в повному обсязі, тому" Газпром "надав Україні аванс в розмірі 2 млрд дол для закачування необхідного обсягу газу в сховища". "Якщо нашим українським колегам потрібні додаткові гроші і ресурси, ми готові розглянути питання фінансування", - додав Міллер.
13 червня "Газпром" вже перерахував НАК "Нафтогаз України" 2 млрд дол авансу за транзит газу. Коли сторони підписали угоду про авансовий платіж, глава "Газпрому" Олексій Міллер сказав, що ця угода є принципово важливою для забезпечення закачування газу в підземні сховища України в необхідному обсязі для проходження осінньо-зимового максимуму 2012-2013 рр..
Рішення про аванс виникло після того, як наприкінці минулого місяця НАК "Нафтогаз України" повідомив "Газпрому", що буде закачувати в підземні сховища газу, газ необхідний винятково для України, а не для забезпечення транзиту. "Нафтогаз України" запропонував "Газпрому" у разі необхідності скористатися послугами українських газосховищ для виконання зовнішньоекономічних контрактів "Газпрому" і оформити відповідну додаткову угоду.
Зазначимо, що в цілому план експорту "Газпрому" до Європи на цей рік - близько 150 млрд кубометрів газу, тобто він повинен залишитися на рівні минулого року. Спочатку "Газпром" планував зростання експорту до 154 млрд кубометрів, але в квітні глава "Газпром експорту" Олександр Медведєв дав зрозуміти, що домогтися цього, швидше за все, не вдасться. Тоді топ-менеджер пояснив стагнацію експорту не стільки теплою погодою чи поганим ринком, скільки ціновою політикою "Газпрому" в Європі.
Раніше представник "Газпрому" Сергій Купріянов заявив, що після реалізації всіх запланованих "Газпромом" газотранспортних проектів, значення української газотранспортної системи (ГТС) у транзиті російського газу буде зведено до нуля. У свою чергу в Європейській комісії заявили, що з огляду на зростаючі потреби в природному газі, українська ГТС залишатиметься важливим шляхом його поставки в Євросоюз і на весь континент.
Експлуатує систему магістральних газопроводів і підземних сховищ газу України дочірня компанія "Нафтогазу" "Укртрансгаз". Загальна протяжність газопроводів становить 37,1 тис. км, у тому числі магістральних газопроводів - 22,2 тис. км, газопроводів-відводів - 14,9 тис. км. Пропускна здатність газотранспортної системи України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, у тому числі в країни Європи - 142,5 млрд куб. м.