ua en ru

"Газпром" хоче співпрацювати з Україною за білоруським сценарієм

Автор: RBC.UA
Співпрацю по білоруській схемі пропонує "Газпром" Україні. Про це йшлося на чергових переговорах між Президентом Росії Дмитром Медведєвим, головою "Газпрому" Олексієм Міллером і міністром енергетики та вугільної промисловості України Юрієм Бойко. Про це повідомляє "5 канал".

Співпраця по білоруській схемі пропонує "Газпром" Україна. Про це йшлося на чергових переговорах між Президентом Росії Дмитром Медведєвим, головою "Газпрому" Олексієм Міллером і міністром енергетики та вугільної промисловості України Юрієм Бойком. Про це повідомляє "5 канал".

Нагадаємо, нині "Газпром" володіє 50% "Бєлтрансгазу", і тривають переговори про придбання другої половини акцій.

З 2012 р. Москва знизить для Мінська ціни на газ. Про це заявив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін на переговорах з білоруським колегою Михайлом Мясниковичем. «Це не подарунок», - не став приховувати Путін. «Газпром» отримає за це другу половину «Белтрансгазу». Чинний контракт на постачання газу для Білорусі (на 2007-2011 роки) визначає формулу ціни з 1 січня 2008 року (відповідає формулі ціни при поставках російського газу в Європу) та знижувальні коефіцієнти до ціни на 2008-2010 роки (0,67, 0, 8 і 0,9 відповідно).

Питання ціни на газ для України востаннє на найвищому рівні порушувалося під час зустрічі Президентів України і РФ в Сочі минулого тижня. Перед зустріччю Глава Української держави заявляв, що знайти компромісне рішення з цього надзвичайно актуального питання двосторонніх відносин України та Росії - в інтересах обох сторін. «Звичайно, ми в обов'язковому порядку будемо обговорювати це питання. Я вважаю, в наших інтересах - і України, і Росії - знайти компромісні рішення. Ми до цього прагнутимемо», - сказав Віктор Янукович. Але, коли Янукович заговорив про газ з Медведєвим, той запропонував остаточно вирішити питання про делімітацію кордонів. «Оглядаючи в Сочі олімпійські будівництва, Віктор Янукович сказав журналістам свого пулу, що Москва і Київ повинні "переглянути ціни на газ, не вдаючись до судової процедури". Таким чином, він дав зрозуміти, що, якщо компроміс не буде знайдений, України готова судитися», - писала про візит Януковича в Сочі російська газета «КомерсантЪ».

У день зустрічі Президентів, прем'єр-міністр України Микола Азаров сказав, що високі ціни на газ можуть підірвати довгострокову співпрацю України та Росії.

Він також зазначив, що нинішня ціна на газ не ринкова, і Україні з Росією потрібно переглянути "Харківські домовленості". Зазначимо, згідно з умовами додаткової угоди до базового контракту, укладеного між "Нафтогазом" і "Газпромом" 21 квітня 2010 р., ціна природного газу визначається з урахуванням знижки в розмірі 100 дол за 1000 куб. м.

За повідомленням НАК "Нафтогаз України" ціна природного газу у третьому кварталі 2011 р. складає близько 355 дол за 1000 кубометрів.

19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз Україна" підписали контракти на поставку газу і його транзит на період з 2009 р. по 2019 р. Згідно з документами, "Газпром" і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу у повній відповідності з європейськими стандартами. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз Україна" погодили знижку на газ для України, за якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги поставок до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м в наступні роки.

Відзначимо, в червні глава "Нафтогазу" Євген Бакулін заявив, що представники НАК "Нафтогаз Україна" не проводили ніяких переговорів з російськими колегами щодо об'єднання з ВАТ "Газпром", переговори велися лише про спільну діяльність компаній, за звичайною світовою практикою.

У липні Президент України Віктор Янукович заявив, що злиття російського "Газпрому" і НАК "Нафтогаз України" не планується. Президент вже неодноразово заявляв, що злиття «Нафтогазу» і «Газпрому» виключається. У травні 2011 р. Президент підкреслив, що Україна, якщо і буде продавати свої енергетичні ресурси, то це відбудеться прозоро і на ринкових умовах. Прем'єр-міністр Микола Азаров також заявляв, що злиття не буде. За словами прем'єра, буде пошук організаційної форми, яка дозволить синтезувати ефект роботи «Нафтогазу» і «Газпрому».

У той же час представники «Газпрому» все частіше роблять акцент на тому, що при злитті «Газпрому» і «Нафтогазу» можливе корегування цін на газ для України. На думку експертів, якщо "Газпром" стане суб'єктом при створенні СП з "Нафтогазом", то це буде суперечити європейському законодавству, а Україна втратить можливість експортувати газ до Європи.

В кінці квітня 2010 р. прем'єр-міністр РФ Володимир Путін запропонував об'єднати російський «Газпром» і український «Нафтогаз» в нову юридичну особу.