"Газпром" хоче співпрацювати з Україною за білоруським сценарієм
Співпраця по білоруській схемі пропонує "Газпром" Україна. Про це йшлося на чергових переговорах між Президентом Росії Дмитром Медведєвим, головою "Газпрому" Олексієм Міллером і міністром енергетики та вугільної промисловості України Юрієм Бойком. Про це повідомляє "5 канал".
Нагадаємо, нині "Газпром" володіє 50% "Бєлтрансгазу", і тривають переговори про придбання другої половини акцій.
З 2012 р. Москва знизить для Мінська ціни на газ. Про це заявив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін на переговорах з білоруським колегою Михайлом Мясниковичем. «Це не подарунок», - не став приховувати Путін. «Газпром» отримає за це другу половину «Белтрансгазу». Чинний контракт на постачання газу для Білорусі (на 2007-2011 роки) визначає формулу ціни з 1 січня 2008 року (відповідає формулі ціни при поставках російського газу в Європу) та знижувальні коефіцієнти до ціни на 2008-2010 роки (0,67, 0, 8 і 0,9 відповідно).
Питання ціни на газ для України востаннє на найвищому рівні порушувалося під час зустрічі Президентів України і РФ в Сочі минулого тижня. Перед зустріччю Глава Української держави заявляв, що знайти компромісне рішення з цього надзвичайно актуального питання двосторонніх відносин України та Росії - в інтересах обох сторін. «Звичайно, ми в обов'язковому порядку будемо обговорювати це питання. Я вважаю, в наших інтересах - і України, і Росії - знайти компромісні рішення. Ми до цього прагнутимемо», - сказав Віктор Янукович. Але, коли Янукович заговорив про газ з Медведєвим, той запропонував остаточно вирішити питання про делімітацію кордонів. «Оглядаючи в Сочі олімпійські будівництва, Віктор Янукович сказав журналістам свого пулу, що Москва і Київ повинні "переглянути ціни на газ, не вдаючись до судової процедури". Таким чином, він дав зрозуміти, що, якщо компроміс не буде знайдений, України готова судитися», - писала про візит Януковича в Сочі російська газета «КомерсантЪ».
У день зустрічі Президентів, прем'єр-міністр України Микола Азаров сказав, що високі ціни на газ можуть підірвати довгострокову співпрацю України та Росії.
Він також зазначив, що нинішня ціна на газ не ринкова, і Україні з Росією потрібно переглянути "Харківські домовленості". Зазначимо, згідно з умовами додаткової угоди до базового контракту, укладеного між "Нафтогазом" і "Газпромом" 21 квітня 2010 р., ціна природного газу визначається з урахуванням знижки в розмірі 100 дол за 1000 куб. м.
За повідомленням НАК "Нафтогаз України" ціна природного газу у третьому кварталі 2011 р. складає близько 355 дол за 1000 кубометрів.
19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз Україна" підписали контракти на поставку газу і його транзит на період з 2009 р. по 2019 р. Згідно з документами, "Газпром" і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу у повній відповідності з європейськими стандартами. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз Україна" погодили знижку на газ для України, за якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги поставок до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м в наступні роки.
Відзначимо, в червні глава "Нафтогазу" Євген Бакулін заявив, що представники НАК "Нафтогаз Україна" не проводили ніяких переговорів з російськими колегами щодо об'єднання з ВАТ "Газпром", переговори велися лише про спільну діяльність компаній, за звичайною світовою практикою.
У липні Президент України Віктор Янукович заявив, що злиття російського "Газпрому" і НАК "Нафтогаз України" не планується. Президент вже неодноразово заявляв, що злиття «Нафтогазу» і «Газпрому» виключається. У травні 2011 р. Президент підкреслив, що Україна, якщо і буде продавати свої енергетичні ресурси, то це відбудеться прозоро і на ринкових умовах. Прем'єр-міністр Микола Азаров також заявляв, що злиття не буде. За словами прем'єра, буде пошук організаційної форми, яка дозволить синтезувати ефект роботи «Нафтогазу» і «Газпрому».
У той же час представники «Газпрому» все частіше роблять акцент на тому, що при злитті «Газпрому» і «Нафтогазу» можливе корегування цін на газ для України. На думку експертів, якщо "Газпром" стане суб'єктом при створенні СП з "Нафтогазом", то це буде суперечити європейському законодавству, а Україна втратить можливість експортувати газ до Європи.
В кінці квітня 2010 р. прем'єр-міністр РФ Володимир Путін запропонував об'єднати російський «Газпром» і український «Нафтогаз» в нову юридичну особу.