"Газпром" доведе газопровід "Південний потік" до Хорватії
"Газпром" і хорватський національний газотранспортний оператор Plinacro підписали сьогодні в Загребі угоду про будівництво відгалуження газопроводу "Південний потік" в Хорватію, передає Reuters.
Будівництво 100-кілометрової гілки планується почати в липні 2015 р. і завершити в кінці 2016 р. Вартість проекту оцінюється в 60 млн євро. Пропускна спроможність газопроводу, який буде прокладений від Сербії на схід Хорватії, складе 2,7 млрд куб. м газу в рік.
"План дій, який ми сьогодні підписали, - це дуже хороше рішення для Plinacro, так як "Газпром" зможе повністю використовувати пропускну здатність газопроводу, а ми отримаємо прямий маршрут поставок в Хорватію, що допоможе знизити ціни на газ для населення і промислових споживачів" , - заявив на церемонії підписання глава Plinacro Младен Антуновіч.
Читайте також: Стартувало будівництво "Південного потоку"
"Газпром" з партнерами по консорціуму South Stream AG почав процес будівництва газопроводу "Південний потік" в грудні 2012 р. Морська ділянка газопроводу пройде по дну Чорного моря від компресорної станції "Російська" на російському узбережжі до узбережжя Болгарії. Загальна довжина чорноморської ділянки складе понад 900 км, максимальна глибина - більше 2 км, проектна потужність - 63 млрд куб. м. Після виходу газопроводу з Чорного моря його подальший маршрут пройде через територію Болгарії, Сербії (з газопроводами-відводами на Боснію і Герцеговину та на Хорватію), Угорщині, Словенії та завершиться на півночі Італії (м. Тарвізіо).
Проект передбачає спорудження чотирьох ниток газопроводу. Після введення в експлуатацію першої з них в кінці 2015 р. з інтервалом в один рік будуть введені дві нитки газопроводу, а потім ще одна. Завершення будівництва планується до початку 2017 р. На повну проектну потужність в 63 млрд куб. м газу в рік планується вийти до 2019 р. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро припадає на морську частину.
Для реалізації морської частини труби заснована компанія спеціального призначення South Stream Transport AG. Частка участі ВАТ "Газпром" в проекті морського газопроводу складає 50%, італійської компанії ENI - 20%, німецької Wintershall Holding GmbH і французької EDF - по 15%.
Читайте також: Туреччина не планує брати участь у проекті "Південний потік"
"Південний потік" в РФ розглядають як одну з можливостей зменшення значення української ГТС в поставках газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля. На 2013 р. обсяг транзиту газу через територію України ще не встановлено. Цифра стане відома 25 січня. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, обсяг транзиту буде не меншим, ніж зазвичай. За останніми даними, за 11 міс. 2012 р. Україна зменшила транзит газу в країни Західної Європи на чверть - до 72 млрд 639, 23 млн куб. м.
У 11-річній угоді про транзит, що в 2009 р. підписали "Нафтогаз" і "Газпром" відсутні пункти про мінімальний гарантований обсязі транзиті та штрафні санкції за його недотримання.