ua en ru

"Газпром" дав відповідь Єврокомісії: Початок розслідування не свідчить про порушення

Автор: RBC.UA
Початок формальної стадії розслідування не означає визнання ВАТ "Газпром" винним у якомусь порушенні антимонопольного законодавства. Про це йдеться в заяві газового концерну у зв'язку з опублікованим напередодні прес-релізом Європейської комісії про початок антимонопольного розслідування діяльності "Газпрому" в Європейському союзі (ЄС).

Початок формальної стадії розслідування не означає визнання ВАТ "Газпром" винним у якомусь порушенні антимонопольного законодавства. Про це йдеться в заяві газового концерну у зв'язку з опублікованим напередодні прес-релізом Європейської комісії про початок антимонопольного розслідування діяльності "Газпрому" в Європейському союзі (ЄС).

Читайте також: Акції "Газпрому" втрачають в ціні через заяви Єврокомісії

При цьому в "Газпромі" уточнили, що досі не отримали офіційного повідомлення про це від Європейської комісії.

"Газпром", йдеться в повідомленні, приділяє велику увагу дотриманню всіх норм міжнародного права та законодавства у країнах, де здійснює свою діяльність. "Робота групи "Газпром" на ринку ЄС, в тому числі вживані принципи ціноутворення на газ, відповідає стандартам, які використовують інші виробники та експортери газу", - заявили в "Газпромі".

"Ми розраховуємо на те, що в рамках розслідування будуть належним чином дотримані наші права і законні інтереси, які випливають як із права ЄС, так і міжнародного права, а також буде взято до уваги, що ВАТ "Газпром", засноване за межами юрисдикції ЄС, є компанією, наділеною, у відповідності до російського законодавства, публічно значимими функціями і статусом стратегічної організації, контрольованої державою", - йдеться в заяві.

У документі також наголошується, що "Газпром" "завжди виступав за сумлінне співпрацю з Європейською комісією і готовий до продовження діалогу з метою подальшої конструктивної взаємодії".

Читайте також: Путін доручив Міллеру співпрацювати зі слідством у відношенні можливих порушень "Газпрому"

Нагадаємо, напередодні Єврокомісія відкрила антимонопольне розслідування відносно ВАТ "Газпром" за підозрою у зловживанні панівним становищем у Центральній і Східній Європі. Газовий концерн підозрюється в порушенні ст.102 договору про функціонування Євросоюзу. Дана стаття фіксує відповідальність за зловживання з боку компаній, які займають домінуюче становище на ринку і можуть перешкоджати вільній торгівлі між державами ЄС.

У минулому році Єврокомісія вже перевіряла "Газпром" на предмет порушень антимонопольного законодавства. Тоді було проведено обшук у штаб-квартирі в Берліні. ЄК також перевіряла партнерів, які купують газ у "Газпрому" в Європі. У ЄК заявляли, що розслідування пов'язане з поставками природного газу в Центральну і Східну Європу і ведеться відносно фірм, залучених до постачання, транспортування та зберігання природного газу.

Розслідування щодо російської компанії не означає, що "Газпром" буде визнаний винним у порушенні законодавчих актів Євросоюзу, однак Єврокомісія надає цій справі високий пріоритет.

Нагадаємо, що Україна намагається домовиться з "Газпромом" про зниження ціни природного газу. Напередодні стало відомо, що Україна не має наміру формувати резерв газу у ПСГ для забезпечення транзиту у Європу. А джерело в "Газпромі" повідомило, що транзит газу через Україну скоротиться на 24-35% до кінця року.

Читайте також: Україна знову демонструє зниження імпорту російського газу

На думку Президента Віктора Януковича, характер відносин з Росією в газовій сфері потрібно змінити. Зазначимо, що останнім часом питання вартості газу не раз піднімалося на двосторонніх зустрічах перших осіб України та Росії, зокрема, на переговорах Януковича і Путіна, а також прем'єрів Азарова і Медведєва.

У I кв. 2012 ціна газу становила 416 дол./тис. куб. м, у II кварталі 2012 р. виросла на 2,1% - до 425 дол./тис. куб. м. У ІІІ кварталі 2012 р. ціна виросла на 0,23% - до 426 дол. за 1 тис. куб. м. У держбюджеті на цей рік закладено ціну російського газу в розмірі 416 дол./тис. куб. м.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.