"Годинник судного дня": Стрілка на хвилину наблизилася до глобальної катастрофи
Хвилинна стрілка на "Годиннику судного дня" Чиказького університету стала на одну хвилину ближче до півночі, тобто до глобальної катастрофи, повідомляє Associated Press.
"На наших годинах зараз без п'яти хвилин північ", - повідомила журналістам Елісон Макфарлан - голова спільноти вчених, що займаються проблемами глобальних загроз. Рух вперед обумовлено ситуацією на Близькому Сході.
"Годинник судного дня" - пристрій, за своїми функціями більше схоже на барометр, ніж на хронограф. Він був запущений в 1947 р. і спочатку був розрахований на відображення загальної напруженості, викликаної ядерним протистоянням СРСР і США.
При відкритті годинника він був встановлений на позначці 23:53. У 1949 р. Радянський Союз випробував свою першу ядерну бомбу, а вчені перевели стрілки до 23:57.
Найближчий до півночі, тобто до глобальної катастрофи, час годинник показував у 1953 р., коли наддержави відкрили для себе термоядерні боєприпаси, а Франція і Великобританія поповнили "Ядерний клуб", стрілки встали на позначці "без двох хвилин".
У 1960-63 рр. йде усвідомлення світовою громадськістю реальних загроз ядерної війни, а США і СРСР підписують договір про заборону випробувань ядерної зброї - стрілки відводять на 10 хвилин назад.
Найбільше полегшення світ переживав в 1991 р. з падінням СРСР і підписанням домовленостей про скорочення арсеналів. В той момент стрілка відійшла від півночі на 17 хвилин.
З настанням XXI століття "Годинник судного дня" почав враховувати не тільки загострення ядерної обстановки, але і військові ситуації, а також зміну клімату і інші виклики. Рішення про переведення стрілок приймає рада директорів журналу Bulletin of Atomic Scientists за допомогою запрошених експертів, серед яких, зокрема, 18 лауреатів Нобелівської премії.
Зазначимо, причиною переведення стрілки на хвилину стала напружена ситуація на Близькому Сході. Експерти дедалі частіше заявляють про можливий початок війни проти Ірану, причому напередодні з'явилася інформація, що США і Ізраїль можуть укласти союз проти Тегерана. Ізраїльські геополітики вважають, що Росія також буде прагнути до союзу з США, щоб запобігти розповсюдженню ядерної зброї в регіоні. Саудівська Аравія, швидше за все, запустить власну ядерну програму.
З появою в Ірану ядерної зброї влада країни може виступити з низкою провокаційних вимог - наприклад, про розширення меж країни або заборону на присутність американських військових сил і засобів у регіоні Перської затоки.
Офіційний представник Іранської Республіки на умовах анонімності підтвердив інформацію про початок експлуатації ядерного центру "Форду", потужності якого розташовані в підземних бункерах в товщі гірського масиву неподалік від міста Кум (156 км на південь від столиці країни Тегерана). США розцінили діяльність Ірану по збагаченню урану як порушення резолюції Ради Безпеки ООН.
27 грудня 2011 р. перший віце-президент Ісламської Республіки Мохаммад Реза Рахімі повідомив, що військово-морські сили Ірану заблокують прохід танкерів з Ормузської протоки (важлива транспортна артерія), якщо Захід введе санкції стосовно нафтової галузі Ірану у відповідь на ядерну програму Тегерана. Вслід за цим в район навчань іранських ВМФ поблизу Ормузської протоки увійшла американська ударна група (авіаносець у супроводі групи бойових кораблів).
Міністр оборони США Леон Панетта днями заявив, що США готові рішуче присікати будь-які спроби Ірану перекрити Ормузську протоку, ключову нафтову артерію Перської затоки, аж до застосування військової сили.
Ряд політологів стверджують, що ескалація конфлікту на Близькому Сході може бути вигідна Росії, так як війна проти Ірану викличе зростання цін на нафту.
10 січня стало відомо, що засідання глав МЗС країн ЄС з питання введення заборони на експорт іранської нафти відбудеться на тиждень раніше, в 20-х числах січня.