"Базель III": Європейським банкам треба позбутися активів на 3,4 трлн євро
Європейські банки будуть змушені позбутися непрофільних активів на суму 3,4 трлн євро в найближчі сім років. До таких висновків прийшли експерти PricewaterhouseCoopers, на думку яких, банки будуть досягати такого результату за рахунок скорочення обсягів кредитування і розпродажу активів. Раніше європейські банки погодилися знизити обсяг непрофільних активів більш ніж на 7%, що становить близько 2,4 трлн, повідомляє телеканал "Росія 24".
Але в новому дослідженні PricewaterhouseCoopers йдеться про те, що у банків значно більше непрофільних активів, і тому проблема набуває більшого масштабу.
Читайте також: МВФ рекомендує ЄС прискорити реформи у фінансовому секторі
За підсумками минулого року банки Європи скоротили обсяг непрофільних активів на 600 млрд євро, однак одночасно з'ясувалося, що вони приховували ще 500 млн євро непрофільних активів, не враховуючи їх на балансі.
В результаті банкам доведеться позбутися від активів на суму 1 млрд більше початкових оцінок, для того, щоб відповідати вимогам "Базеля III" (Basel III).
"Якщо врахувати, що на непрофільні активи доводиться до 5% сумарних банківських активів, скорочення ризиків може відчутно вплинути на економічне зростання", - зазначив партнер PricewaterhouseCoopers Річард Томпсон.
На його думку, цей процес не пройде безболісно для європейської економіки, оскільки практично 90% від суми, на яку були скорочені ризиковані операції, в минулому році припадало на кредитування.
Читайте також: Для виконання вимог Basel III найбільшим банкам необхідно 566 млрд дол
Експерти вважають, що скорочення обсягів кредитування загрожує в першу чергу малому і середньому бізнесу Європи, що в сукупності складає 99% компаній регіону і забезпечують робочі місця для 72% співробітників ділового сектора.
Варто відзначити, що офіційно "Базель III" почав діяти в минулому році. Проте до того моменту, як перелік норм почне діяти в повну силу, у фінансових інститутів буде ще досить часу. На 100% відповідати третьому "Базелю" потрібно буде тільки наприкінці 2018 р.
Згідно з правилами "Базель III", мінімально допустимий рівень достатності базового капіталу першого рівня (core tier 1 capital) становить 7% від зважених за ризиком активів. Також за новими стандартами банки Європи повинні зберігати рівень ліквідних активів, що дозволить банку функціонувати не менше 30 днів в умовах дефіциту ліквідності.
Додаткові кошти повинні бути акумульовані за підсумками фінансово благополучних років. Нові стандарти повинні бути застосовані до більш ніж 8300 європейських банків.
Читайте також: G20 закликає до якнайшвидшого впровадження стандартів "Базель III"
Нагадаємо, нові стандарти, що посилюють вимоги до капіталу банків з метою запобігання міжнародної кредитної кризи, були вироблені Базельським комітетом з банківського нагляду у вересні 2010 р. У своїй основі вони передбачають збільшення власного капіталу банків до 10,5% від активів фінансової організації. Даний крок покликаний зміцнити стабільність кредитних установ і всієї фінансової системи.