"Аль-Кайеда" захопила лівійські арсенали Каддафі
Рух "Аль-Кайеда в країнах ісламського Магріба" (AQMI) визнав факт розграбування його членами лівійських складів із зброєю і закликав своїх прихильників продовжувати діяти на території Лівії, повідомляє французька радіостанція Europe1 з посиланням на мавританські ЗМІ.
"Що стосується зброї, то звичайно, ми мали деяку користь з ситуації в Лівії, але нас зараз там немає. Я закликаю своїх братів не повертати зброю новій лівійській владі", - заявив журналістам представник AQMI Мохтар Белмохтар.
Раніше ООН закликала Лівію знищити збройну спадщину режиму Муаммара Каддафі. В першу чергу пропонувалося знищити зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК) і запаси хімічної зброї.
Як наголошувалося в заяві членів Радбезу ООН, дані види озброєння представляють серйозну небезпеку. Потрапивши в руки терористичних організацій, вони можуть бути використані для проведення масштабних терактів.
До початку громадянської війни в Лівії в арсеналах армії Каддафі налічувалося до 20 тис. одиниць ПЗРК типу "Стріла" і "Голка". За розрахунками експертів, закуплені в кінці 1980-х рр. комплекси практично повністю вичерпали свій ресурс, а через неналежні умови зберігання до 80% від їх числа можуть бути технічно несправні. Однак частина, що залишилася, а це близько 4 тис., може бути цілком боєздатною. Їх ракети становлять незначну загрозу для бойових літаків нового покоління, але з легкістю вражають цивільні літаки і вертольоти - вони можуть стати основною метою терористів.
Крім ПЗРК, в спадок від старого режиму новій владі дісталося близько 12 т іприту або "гірчичного газу", але, на думку військових експертів, вони становлять незначну небезпеку, оскільки самостійно розклалися через тривале зберігання.
Під час громадянської війни в Лівії на стороні Перехідної національної ради (ПНР), що воювала проти режиму Каддафі, билися бойовики різних ісламістських течій. Каддафі неодноразово застерігав Захід, що на стороні повстанців воюють бойовики "Аль-Кайеди".
У лютому ц.р. в Лівії почалася громадянська війна між прихильниками Каддафі і його супротивниками, які створили ПНР і оголосили її законною владою в країні. На боці останніх в конфлікт втрутилася НАТО після відповідної резолюції Ради безпеки ООН. Наприкінці серпня за підтримки Північноатлантичного альянсу сили ПНР взяли столицю країни, Тріполі. Цей орган влади визнали легітимним понад 60 держав світу.
20 жовтня 2011 р. був убитий сам екс-лівійський глава Каддафі. Це сталося під час боїв у місті Сирт - "малій батьківщині" колишнього глави держави.
Нагадаємо, 1 листопада НАТО оголосило про припинення військової операції в Лівії. Крім того, ПНР обрав свого нового керівника. Перед цим Рада Безпеки ООН ухвалила рішення про зняття безпольотної зони над Лівією з 1 листопада 2011 р.
Після приходу до влади в Лівії ПНР, очікується, що в країні знову будуть введені закони шаріату, у свій час скасовані Каддафі. Про це раніше заявив вже екс-голова ПНР Мустафа Джаліль. Зазначимо, що протягом декількох місяців прихильники Каддафі застерігали, що перемога ПНР буде означати успіх радикальних ісламістів. Цікаво, що "Аль-Кайеда", яка підтримала лівійську опозицію, раніше також пропонувала створити в Лівії ісламську державу. На думку ряду ЗМІ, заяви Джаліля стали сюрпризом для країн Заходу, які розраховували, що після повалення Каддафі в Лівії буде побудовано демократичне суспільство.