ua en ru

Шторм змін: у Києві відкрився форум YES

Шторм змін: у Києві відкрився форум YES Україна і Петро Порошенко опинилися в центрі світового політичного шторму

У Києві відкрився 13-й форум  - "Ялтинська європейська стратегія" - YES. Центральною подією першого дня форуму став виступ президента Петра Порошенка. Він зажадав нових санкцій по відношенню до Росії з боку Європи і звинуватив Кремль у спробах розколоти ЄС. Про перші враження від форуму, який триватиме до 18 вересня, у репортажі Валерія Калниша.

"У вас усе вийде!", - заспокоював і підбадьорював дорослих, що сидять у клітці, за великим столом чоловіків такий же дорослий чоловік, який ходив повз з них. На столі лежали автомати Калашникова, і ці слова, та й сам тон, якось не в'язалися зі зброєю. Все це - зброя (не тільки "Калашнікови", але і ППШ і гвинтівки) - частина перфомансу, яким зустрічав гостей та учасників сьогоднішній 13-й форум YES - "Ялтинська європейська стратегія".

Військові (ну а хто ж іще?), з чорними пов'язками на очах, за командою (старший з них голосно стукав по столу) починали розбирання автомата. Потім, також за командою і в пов'язках, знову збирали його. Враховуючи, що відкривав форум президент - Петро Порошенко, - а цих людей з автоматами у руках він бачив у перший раз (вони-то його взагалі не побачили), то були вжиті заходи безпеки - деякі деталі, які приводять в хід спусковий механізм, були у них забрано.

Автори цього перфомансу - два китайські художника - Сунь Юань і Пен Юй. Називається він "Бачити недостатньо". Придумали вони його у 2013 році і раніше вже показували в Україні, на виставці "Китай в Китаї", яка виставлялася у PinchukArtCentre.

Президент прибув на форум із запізненням. Біля входу його зустрічали троє - Віктор Пінчук - бізнесмен і ідеолог форуму YES, - по обидві руки від якого стояли Борис Ложкін (ліворуч) та Ігор Райнін (праворуч) - колишній і нинішній глави адміністрації президента. Борис Ложкін, до речі, виявився єдиним (крім президента, звичайно) гостем, хто під'їхав на автомобілі практично до самого входу у Мистецький Арсенал.

Цьогорічний форум був сповнений тривоги. Вона чулася і у вітальному ролику, який кожен рік організатори роблять, і у президента, і у панельних дискусіях. У цьому році загальна тема YES - "Світ, Європа, Україна: шторми змін". З неї і почав Віктор Пінчук. "Зараз ми перебуваємо в епіцентрі світових штормів. І є тільки два виходи з цього урагану - у нас буде або світовий хаос, або кращий новий лад. Шанс на подолання цього глобального шторму є тільки якщо ми будемо триматися разом", - сказав він у вступному слові і передав його президенту.

Вже після виступу глави держави, один з його найближчих помічників розповів, що мова Петра Порошенка не на жарт роздратувала Росію і кремлівські боти почали розривати її на цитати. Президент заявив, що Росія зараз намагається розвалити Європейський союз і побудувати альтернативну Європу.

"Росія намагається "влізти в голову" західної цивілізації: євроскептицизм, антиамериканізм, ізоляціонізм - руйнують існуючу систему координат західної цивілізації, - заявив Петро Порошенко. - Знову повертається таке поняття, як "зона впливу". Сотні мільйонів доларів течуть на Захід на підтримку національного егоїзму та інтеграційної втоми, ненависті і нетерпимості. Можу сказати, що особисто знайомився з глибокими роботами кремлівських стратегів з реалізації наступних "exit", приведення до влади нових політичних проектів, метою яких є зміна проєвропейських політичних еліт, підрив західних цінностей, руйнування єдності Євросоюзу і трансатлантичного альянсу. Результат - з'явився шанс на побудову "альтернативної" Європи. Європи, побудованої на егоїзмі, популізмі і цинізм".

Раніше подібного президент не говорив. Так, Україна, була і залишається форпостом Європи. Так, воюючи з Росією, ми захищаємо не тільки себе, але і ЄС. Все це Петро Порошенко говорив і раніше. Але про переділ світу він сказав вперше.

І, судячи з усього, він знає, про що говорить.

Європу чекають вибори і, за словами президента, "найближчі місяці стануть моментом істини". У 2017 році вибори пройдуть у Німеччині та Франції. І у кожного там свій порядок, але загальним може стати те, що ті політики і партії, які зараз беруть участь у "нормандському форматі", можуть після 2017 року там вже не виявитися.

Мова йде про Ангелу Меркель і Франсуа Олланд. Суперником чинного канцлера на парламентських виборах у Німеччині є чинний міністр закордонних справ - Франк-Вальтер Штайнмайер - "непробивний", як назвав його вчора на форумі один знайомий, близький до дипломатичних кіл. "Ну як це можна було не вийти з машини до матерів?!", - дивувався і обурювався цей чоловік, коментуючи візит німецького і французького глав МЗС на Донбас. І що примітно - не просто міністр закордонних справ Німеччини, а ще й діючий голова ОБСЄ - структури, яка включена у врегулювання ситуації на Донбасі.

У французів теж не все просто. Друг Путіна - Ніколя Саркозі, людина, яка у лютому 2015 року, виступаючи на з'їзді партії "Союз за народний рух", заявив "Крим вибрав Росію, не можна його в цьому звинувачувати", - знову вирішив поборотися за посаду глави французької держави. І шанси у нього є, враховуючи, що Олланд, після Ніцци, акцій протесту і терактів досить ослаб.

Про Крим сьогодні говорив і Порошенко. Півострів зараз, за його словами, це і військова база, і концентраційний табір одночасно. Туди не доходять спостерігачі від ОБСЄ. Там репресії і каральна медицина. Боротися з усім цим можна тільки санкціями. Деякі, як зізнався глава держави, взагалі-то говорили йому, що "питання Криму закрито, але з цим Україна ніколи не погоджувалася й не погодиться.

"Необхідно впроваджувати нові секторальні санкції. Без санкцій ми нічого не зробимо! У нас немає вояків НАТО, ми захищаємося власною зброєю, але санкції - це єдиний механізм утримати Путіна за столом переговорів. І ми на це розраховуємо, - заявив Порошенко. - Якщо санкції будуть пом'якшуватися або їх знімуть, чи піде Росія з України, Донбасу або Криму? Не зайвим було б відновлення поправки Джексона-Веніка. І я – та людина, яка свого часу просив американський конгрес зняти поправку Джексона-Веніка щодо України, а зараз настав час ввести її по відношенню до Росії!".

Про цю поправку президент говорить вдруге за останні десять днів (у перший раз - під час виступу із щорічним посланням до Верховної Ради).

Слід нагадати, що таке "поправка Джексона-Веніка". Документ був прийнятий в 1974 році у відповідь на рішення радянських властей, які обмежили виїзд за межі СРСР. У зв'язку з цим з'явилася стаття 402 закону про торгівлю США під назвою "Свобода еміграції для торгівлі Схід-Захід". Вона забороняє надавати режим найбільшого сприяння країнам, які порушують або серйозно обмежують права своїх громадян на еміграцію.

Зокрема, таким країнам забороняється надавати офіційні кредити і кредитні гарантії. Поправка також передбачає, що товари, які імпортуються в США з країн з неринковою економікою, потрапляють під дію дискримінаційних тарифів і податків у разі, якщо ці країни позбавляють своїх громадян прав або можливостей емігрувати, стягують більше номінального податку на еміграцію, візи та документи, необхідні для еміграції. Під дію цієї поправки потрапили Радянський союз, Китай, країни Варшавського договору". Після розвалу СРСР її скасування почали вимагати незалежні держави. По відношенню до Україні поправка перестала діяти у 2006 році, Росії – 2012-му.

"Так, ми хочемо, щоб ці норми знову застосовувалися по відношенню до Росії. Чи готовий Захід нас підтримати? Ні!", - міркує в неформальній бесіді один з наближених до глави держави людей.

Неформальність, до речі, друга, після vip-гостей (останнім часом - титулованих, але, які не мають серйозного впливу на західну real politic, все більше з приставкою "екс") особливість форуму YES. Вид фігур, які мирно прогулюються, практично на відстані витягнутої руки, сильних світу сього нагадує африканські види, коли під час посухи біля водопою спокійно стоять леви і лані - умови такі, що одному від одного просто нікуди не дітися.

Ось, Леонід Кучма, недосяжний у звичайний час для журналістів, спокійно спілкується не тільки "під камеру", але і запросто походжаючи по алеї. Ось, повз пробігає Домінік Стросс-Кан, колишній голова МВФ, злегка неголений, але як і раніше бадьорий. Ось, колишній генсек НАТО - Андерс Фог Расмуссен - спокійно зупиняється, як тільки журналістка попросила його про коментарі. Чиновники, олігархи, військові, журналісти...

Олександр Данилюк - міністр фінансів - суворішає, коли мова заходить про бюджет і главу ДФС - Романа Насирова, - то жартує, кажучи, що "ми передбачили рядок у бюджеті на допомогу незалежній журналістиці". До речі, розглядати бюджет-2017 планується у середу, 21 вересня. Це інформація не від міністра, а від депутатів Блоку Петра Порошенка.